Kdo z vás ještě nikdy nebyl na pařížském letišti Roissy – Charles de Gaulle, užije si ho ve francouzské komedii „Felix a Rose aneb láska po francouzsku“ dost a dost.

Zápletka filmu je postavena na typickém francouzském rysu – stávce. Díky ní se setkají dva absolutně odlišní lidé – Felix a Rose. Jedno mají ale společné – žijí v zažitých kolejích a šablonách a dělají to, co se od nich očekává a ne to, co by oni sami chtěli. Potřebují se jenom uvolnit, nadechnout a znovu objevit sebe sama.

Felix (Jean Reno) utíká za ženou, o které si myslí, že ji stále miluje a Rose (Juliette Binoche) utíká od muže, o kterém si myslí, že ho už nemiluje. Felix je úspěšný podnikatel v gastronomii a letí první třídou do Mnichova a Rose je kosmetička, která jede za prací do Acapulca na last minute. Pozemní personál letiště ale stávkuje a veškeré lety jsou odloženy. Díky své letence, dostane Felix od letecké společnosti pokoj v hotelu, kam pozve i Rose – na posteli se spí přece jenom lépe, než na lavičkách v letištní hale. Společně prožitá noc, ale není tou typickou, kterou známe z ostatních filmů. Oba dva se snaží vzájemně o sobě něco dozvědět a diskrétně, ale trefně pokládanými otázkami, zahrají na citlivou strunu. Toto zabrnkání je léčivé a dává Felixovi a Rose šanci uvědomit si, že začít znovu a jinak je vždy možné.

Film je i typickou ukázkou toho, jakou roli hraje v dnešní domě marketing a reklama. Po dvě třetiny filmu jsme hýčkáni v hotelu XY (v areálu letiště) a je nám rafinovaně sdělováno, že kosmetika YX je tou pravou (nezapomeňte, že Rose je kosmetička).

Zajímavé na filmu je také fakt, že odborným poradcem byl nedávno zesnulý mistr kuchař Bernard Loiseau.

Já jsem se při filmu bavila – je to typická oddechovka, a kdo viděl film Chléb a tulipány, tak se mu bude občas zdát, že v Lásce po francouzsku jsou použité stejné zápletky (to mne ale nerušilo).

Pokud chcete vidět Jeana Renoa i v jiné roli, než Vám nabídl ve filmech Leon či Ronin, usedněte do křesel kin. Pokud chcete poznat typickou štěbetavou Francouzku, přijděte se podívat na Rose v podání Juliette Binoche – držitelky Oscara za roli ve filmu Anglický pacient.

Film je v originálním znění s titulky, což je výhodou jak pro milovníky francouzštiny, tak i pro ostatní publikum – mohou slyšet dikci a intonaci jazyka.
Reklama