647ddf12cd5dfobrazek.jpg

Dětská pokožka se vyvíjí během prvních tří let a v tomto období je velmi citlivá na okolní vlivy. Vyžaduje proto náležitou péči, a to nejen při výběru vhodné kosmetiky, ale i pracích prostředků, které na dětské oblečení používáme. „I když prádlo prochází důkladným mácháním, mohou v něm zůstávat zbytky pracích prostředků, které pak při úzkém kontaktu s pokožkou, která není zcela vyvinuta, mohou postupně zvyšovat její citlivost a tím následně přispět k rozvoji některé z forem kožní reaktivity. Proto je velmi důležitá volba šetrného pracího přípravku, který neobsahuje látky způsobující nežádoucí reakce,“ vysvětluje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje značky FeelEco.

K takovým látkám patří především parfémy, některé konzervanty a stabilizátory, alergeny a další složky, jež mohou vyvolávat alergické reakce či jiné zdravotní potíže. Jedná se například o triethanolamine, který ve složení můžete najít i pod zkratkou TEA. V přípravcích je často využíván například pro úpravu pH nebo jako látka změkčující pokožku či parfemační složka. U citlivých jedinců ale může tato látka vyvolat podráždění pokožky nebo očí. K nežádoucím složkám patří také stabilizátor BHT (butylhydroxytoluen), který může způsobovat alergické reakce a řada studií jej označuje za potenciální karcinogen. Jako další látky, kterým je lepší se v dětské kosmetice nebo drogerii vyhnout, jsou konzervační látky phenoxyethanol nebo iodopropynyl butylcarbamate.

„Konzervanty se v kosmetice a drogerii využívají pro prodloužení životnosti výrobku. Jejich účelem je zničit různé mikroorganismy, jako jsou bakterie a plísně, a zabránit jejich případnému rozmnožování a zkažení produktu. Ve vysokém množství ale mohou být látky jako phenoxyethanol a iodopropynyl butylcarbamate škodlivé. Je proto dobré sledovat složení výrobků,“ uvádí Radek Marták. Ve vyšším množství jsou tyto látky toxické a mohou způsobovat podráždění při vdechování, ale i při kontaktu s pokožkou nebo například bolesti hlavy.

647ddff6d0e64obrazek.jpg

Při výběru vhodné dětské kosmetiky, ale i pracího prostředku, aviváže a dalších přípravků na praní, které jsou vhodné i pro citlivou pokožku našich nejmenších, tak pomůže pečlivá kontrola složení daného produktu. Jednou z cest mohou být kvalitní přírodní produkty ohleduplné nejen ke zdraví, ale i k přírodě. Vodítkem pak mohou být také různé certifikace a testy, které garantují nezávadnost a vhodné složení, jako je například hypoalergenní test HRIPT nebo certifikace EU Ecolabel.

647ddfc72a931obrazek.jpg

3 praktické tipy navíc

  • Nové oblečení je před nošením vždy třeba nejdříve vyprat. Při nákupu oblečení dávejte přednost přírodním materiálům před syntetickými. Ideální je bavlna, která je příjemná na dotek, nedráždí pokožku a současně ji lze prát na vyšší teploty. Minimalizací syntetických materiálů také snížíte objem uvolňovaných mikroplastů do odpadních vod.
  • Žehlení pomáhá dezinfikovat prádlo a likvidovat bakterie, které se ničí až při teplotách nad 60 °C. Používat můžete jemnou šetrnou aviváž. Díky ní se bude dětské prádlo žehlit snadněji a bude krásně měkké a příjemné na dotek. (Výjimkou jsou látkové přebalovací pleny – pro ně není použití aviváže vhodné, protože snižuje jejich savost.)
  • Důležitým, ale mnohdy opomíjeným bodem je čistota pračky. Myslete proto i na pravidelné čištění bubnu, dvířek a těsnicí gumy. I zde mohou zůstávat nečistoty, které usnadňují množení mikroorganismů a mohou dětskou pokožku dráždit, a to i při používání vhodných pracích prostředků. Pračku nechávejte po praní otevřenou, aby vždy dobře vyschla.

Tipy FeelEco

647de08c643eeobrazek.jpgHledáte jemný a k pokožce citlivý produkt, který současně zvládne odstranit i ty nejodolnější skvrny od kosmetiky, jídla či trávy, a to na barevném i bílém oblečení? Vsaďte na FeelEco Odstraňovač skvrn Baby. Jeho velkou předností je vedle vysoké účinnosti také hypoalergenní složení, které potvrzuje i hypoalergenní klinický test HRIPT. V jeho složení nenajdete žádné parfémy, konzervanty ani alergeny a bez obav jej tak můžete použít i na oblečení pro miminka. Benefity odstraňovače skvrn potvrdila náročná certifikace EU Ecolabel a certifikace Vegan. Díky 647de0aa3ff2cobrazek.jpgpraktickému balení s rozprašovačem se navíc velmi dobře aplikuje.
Doporučená cena: 109 Kč


Hypoalergenní prací gel Baby od FeelEco je vhodný na praní prádla pro děti včetně malých miminek. Ocení ho ale všechny osoby s citlivou pokožkou. V jeho složení najdete 97% podíl přírodního původu – hlavními aktivními látkami jsou rostlinné oleje a cukry, které doplňuje mýdlo a enzymy pro ochranu barev. Prací gel využijete na praní bílého, barevného i tmavého prádla, k jeho přednostem patří také skvělá účinnost už při nízkých teplotách. Hypoalergenní složení bez alergenů, konzervantů a parfemací potvrzuje i nezávislý klinický test HRIPT a přípravek získal také certifikace EU Ecolabel a Vegan.
Doporučená cena: 229 Kč/1,5 l

647de0dd22c58obrazek.jpg
O dokonale měkké prádlo a snadné žehlení se postará FeelEco Aviváž na dětské prádlo Baby s pečlivě vyvinutým složením, které má 97% podíl přírodního původu. Aviváž neobsahuje parfémy, alergeny ani konzervanty, je šetrná k přírodě i pokožce a pomáhá předcházet nežádoucím kožním reakcím. Využít ji tak lze nejen na praní prádla pro miminka a děti, ale pro všechny s citlivou pokožkou.
Doporučená cena: 109 Kč/1 l

FeelEco – Umění výjimečnosti www.feeleco.com
647ddf5f80ca2obrazek.jpg