Febiofest slaví své patnácté narozeniny. Přijďte je oslavit shlédnutím některého z nominovaných filmů na cenu Kristána. Ve dnech 27. 3.–4. 4. 2008 mají milovníci filmu možnost navštívit Village Cinemas Anděl v Praze, kde budou ve 12 sálech promítány filmy letošního Febiofestu.
Program 12 sálů bude doplněn o archivní kinosál Bio Konvikt – Ponrepo se 118 místy určenému pro filmové kopie Českého filmového archivu. Návštěvníci se zde potkají s Polou Negri a dědictvím převratného roku 1968. Lahůdka festivalu, kterou je promítání filmů i mimo kinosály, se letos bude odehrávat v budově Městského soudu v Praze ve Spálené ulici. Téma této bezesporu zajímavé sekce je tentokrát Právo a bezpráví v soudní síni.
Jako každý rok bude udělena na základě hlasování českých filmových kritiků prestižní cena české kritiky KRISTIÁN, a to ve třech kategoriích: hraný film, dokumentární film a animovaný film. K těmto cenám festival nedávno přidal cenu za celoživotní dílo, jež je udělena českými diváky. 

Letos poprvé Febiofest udělí svoji hlavní cenu. Porota je tvořena 33 občany nejrůznějšího věku, profese, názorů i vzdělání, kteří tak reprezentují sociologický průřez českým publikem. Jejich úkolem je společně rozhodnout, který mladý evropský režisér dostane cenu, spojenou s finanční odměnou, a který film Febiofest podpoří pro českou distribuci.

Do programu festivalu spadají snímky všech délek, žánrů a formátů a přináší domácímu publiku to nejlepší z posledního roku včetně distribučních premiér, retrospektiv a profilů. Objevují se zde nová teritoria a neznámí filmaři. V programu je zahrnuta sekce věnovaná gay a lesbickým filmům, dětským snímkům (FEBIO JUNIOR FESTIVAL) a také experimentálnímu filmu.

Letošní ročník opět navštíví několik osobností ze světa filmu, které mají diváci možnost vidět v Kině osobností v sále č. 1, kde budou hvězdy každý den osobně uvádět snímky svojí retrospektivy.

Na úvod festivalu se představí Sir ALAN PARKER a zahájí tak festival. Kino osobností mu bude náležet v pátek 28. 3. Sir Alan Parker je bezesporu jednou z největších osobností angloamerické kinematografie. Mezi jeho snímky patří hudební filmy jako Sláva, Pink Floyd: The Wall nebo Commitments (tento film bude Febiofest zahajovat), reprezentující to nejlepší, co bylo v tomto žánru kdy vytvořeno. Proslavil se nejen hudebními snímky, ale i dramaty Půlnoční expres a Život Davida Galea, v hlavních rolích Kavin Spacey a Kate Winslet, muzikálem Evita a jinými snímky zabývajícími se kontroverzními tématy.

Dalšími osobnostmi festivalu budou ISILD LE BESCO (pocta v sobotu 29. 3.), americká experimentátorka NINA MENKES (osobně uvede svoje filmy v rámci sekce Kino extrémů) a NAE CARANFILA (pocta ve středu 2. 4.). Pondělní kino osobností ovládne Holanďan JOSE STELLINGA. Slovenský den je věnován především MAGDĚ VÁŠÁRYOVÉ a švédským zástupcem bude v úterý 1. 4. ROY ANDERSSON (Písně z druhého patra, Ty, který žiješ.

Večer se filmový festival promění na již oblíbený FEBIOFEST MUSIC FESTIVAL, doprovodný hudební festival, v jehož režii se budou v podzemních prostorách garáží multiplexu rozléhat tóny world music, jazzu, blues, avantgardu nebo alternativního rocku.
Jestliže se rozhodnete letošní Febiofest navštívit, čeká vás řada kvalitních snímků, spousta zábavy, skvělá muzika a především nové kulturní zážitky! :-)
Bližší informace o programu a festivalu na: www.febiofest.cz

Reklama