Asie, Afrika, Karibik. Hlavně tam se skvěle daří liáně nazvané sotorek obecný nebo také růžencový (Abrus precatorius), z jehož plodů tamní obyvatelé vyrábějí ozdobné předměty, hlavně šperky. A turisté je za pár korun kupují, aniž by tušili, že se v nich ukrývá toxická látka zvaná abrin. Ten zabíjí nejen po požití (rozkousání), ale také po nadýchání se jeho výparů (například při výrobě šperků). Pokud je povrch semena narušen, může škodit i při pouhém kontaktu s pokožkou.

6238798d8023fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Náramek jí štěstí nepřinesl

To na vlastní kůži zkusila i Britka Jo Wollacottová, o jejímž příběhu před deseti lety informoval deník Daily Mail. Nechala se zlákat k online koupi přírodního náramku, který jí měl přinést štěstí a lásku. Jenže červené fazolky o pár týdnů později vyvolaly něco úplně jiného – fyzické i psychické zdravotní obtíže, kvůli nimž přišla o přítele i zaměstnání. „V puse se mi udělal velký zánět. Po měsíci mi po celém těle naskočila kopřivka. Celé léto jsem pak trpěla průjmy a zvracením,“ svěřila se tehdy čtyřicetiletá žena, která kromě fyzických příznaků začala trpět i halucinacemi. Kvůli psychickým potížím nakonec musela být hospitalizována. Vše se zlepšilo, až kdy se rozhodla sundat náramek pro štěstí. V té době o jeho negativních účincích ještě netušila. Vše si dala do souvislosti, až když se jí do rukou dostal informační leták o podobných škodlivých špercích.

Sotorek dokáže i zabít

Usmrtit člověka dokáží pouhé 3 mikrogramy abrinu. Podle Toxikologického informačního střediska (TIS) může být velmi nebezpečné požití i méně než 5 plodů. Otrava se projeví během několika hodin. Dostaví se halucinace, horečka, zvracení a krvavý průjem. Pokud se dotyčnému nedostane rychlé pomoci, během pár dní mu selžou ledviny, játra i slezina a zemře. Při výraznějším nadýchání se výparů zase selže dýchací ústrojí.

Kromě toho, že bychom k takovému případu měli volat záchranku, protože je vždy nutná hospitalizace a výplach žaludku (ideálně do hodiny po požití), můžeme konzumentovi poskytnout i domácí první pomoc. Co nejdříve by měl dostat aktivní uhlí. „Alespoň 5 až 8 rozdrcených tablet smíchaných s nápojem nebo mlékem, jogurtem, ovocnou přesnídávkou,“ doporučují toxikologové.

623879a3913f6obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Je libo jedovatou krásku?

Rostlinu z čeledi bobovitých můžete pěstovat i doma, semena jsou běžně k mání. Pokud jsou na povrchu nepoškozená, jste před jedem uvnitř v bezpečí. Jen je musíte střežit před dětmi a jinými nenechavci. Jakmile z nich vyroste rostlina, té už se obávat nemusíte. Než tedy začne sama plodit další fazolky. Žádná z jejích ostatních částí jedovatá není. Listy a kořeny mají dokonce nasládlou chuť, díky čemuž si vysloužily přezdívku indiánská lékořice.

Zdroj informací: Semeniště, Toxikologická informační služba, Daily Mail, Wikipedia

Čtěte také: