Na kondomy je spoleh až z 98 %. Zbylá dvě procenta představují počet párů, kterým tato ochrana selže. Důvod je prostý. Nepoužívají ho tak, jak by podle návodu měly. Čeho se tedy vyvarovat a na co naopak nezapomenout při chvilkách rozkoše?

Chybovat můžete už při nákupu

Kondomy nejsou zrovna nejlevnější záležitost, a tak není divu, že i ony se padělají. Pokud se vám tedy naskytne možnost koupě balíčku za extra výhodnou cenu, raději s díky odmítněte. Je to jedna z věcí, na které se nevyplatí šetřit. Prezervativy falšovaných značek bývají vyrobeny za nedostatečných hygienických podmínek, z pochybných surovin, nikdo je netestuje a často ani nedbá na jejich skladování.

Na uložení záleží

Nosit pro jistotu jeden kondom v peněžence zní zodpovědně, opak je ale pravdou. Ze sázky na jistotu se může stát pořádný průšvih. Zvláště pokud s sebou ochranu nosíte už delší čas. Za tu dobu je vystavena otěrům a ostrým předmětům, takže může být poškozena. To samé platí i o uschování v kapse těsných kalhot. Šťastné není ani skladování v koupelně, autě, případně na přímém slunci. Vysoká teplota a vzdušná vlhkost kondomům nesvědčí.

Důvěřujte, ale prověřujte

Nic netrvá věčně, takže ani doba použitelnosti kondomu. I ten má svou expiraci, jejíž datum je potřeba sledovat. Kontrolujte také, zda nelepí, případně není poškozený obal. Pokud není otevřený, měla byste v obalu nahmatat vzduchový polštářek.

Dodržujte zásady při použití

Použití kondomu se zdá být snadné. Prostě ho nasadíte a hotovo. Jenže opak je pravdou. Existuje plno okolností, které mohou jeho ochrannou funkci značně snížit, nebo úplně zhatit.

  • Lidé chybují v tom, že prezervativ nenasadí hned na začátku styku, ale až k jeho konci. Jenže u mužů dochází ještě před ejakulací k výronu takzvané „kapičky lásky“ neboli pre-ejakulátu, který může obsahovat spermie.
  • Vyhodit kondom byste měli i v případě, že se vám ho od samého začátku nepodařilo nasadit správně, tedy jak nabádá návod. Výrobci doporučují sáhnout po novém kondomu i v případě, že muž ztratí v průběhu soulože erekci.
  • Pokud používáte kondomy z latexu, pozor na výběr lubrikantu. Ten na bázi oleje ho totiž může poškodit a snadno dojde k roztržení. Stejně jako například dětský olejíček, rostlinný olej, máslo, tělové mléko a další podobné improvizované zvlhčovače.
  • Někdo se snaží zvýšit bezpečnost při sexu použitím takzvané dvojí ochrany, tedy nasazením dvou kondomů na sebe. To je ale velmi nebezpečný omyl. Kondomy podléhají vzájemnému tření a mohou se tak snáze poškodit. Dobrý nápad není ze stejného důvodu ani kombinace s dámským kondomem.

Čtěte také:

Reklama