Hádejte, co to je: má to tvar písmene S a je to dlouhé 130 metrů a na šířku byste naměřili metrů sedmnáct. Trefil se ten, kdo tipuje, že nový unikátní skleník v pražské botanické zahradě v Troji, nesoucí příznačné jméno Fata Morgana. Škoda jen, že jeho výstavbu provázely spory a finanční nejasnosti, plynoucí zejména z toho, že původní cena stavby byla nesmyslně nízká. Na druhou stranu, stále více se ukazuje, že investice stála za to.

Zapomeňte na to, že skleník rovná se skleněný domeček klasických proporcí. Fata Morgana, ležící o něco výš než areál původní botanické zahrady, zaujme už svým housenkovitým tvarem. Nápadité je také jeho částečně zapuštění do skály, takže vevnitř nebylo třeba budovat umělé kopečky, osázená je rovnou přírodní skála.

A to nikoli nahodile, ale tak, aby expozice představovala co nejvěrnější obraz skutečné přírody, přesněji řečeno tří odlišných biotypů - první navštívíte polopoušť, druhá a největší část přibližuje tropický deštný les a třetí je chladná část, ukazující rostliny sice v tropech, ale vysoko v tamních horách.

Polopoušť: ze všeho nejdříve se návštěvník ocitne v australské buši, na jihu Mexika, ve Střední Americe a na jihu Afriky. Jednotlivá místa jsou od sebe nenásilně oddělena a není problém se v nich i díky dobrým popisným tabulím zorientovat. To platí i pro další dvě velké části skleníku.

Tropický nížinný deštný les: cesta do tropů vede podzemní chodbou, která ústí do skleněného podvodního tunelu. Je to moc působivé místo, chodba dělí na dvě poloviny tropické jezero se všemi jeho živočichy, které tu máte jako na dlani. Na chodbu nahoře navazuje můstek, z nějž se můžete na jezera podívat seshora. Tropický deštný les je největší částí skleníku a projdete se tropickým deštným lesem čtyř různých míst na Zemi, zejména navštívíte oblast Střední a Jižní Ameriky. O kus dál navíc narazíte na sedmimetrový vodopád - bohužel, přece jen je na něm vidět, že je umělý, a tak nemá sílu a působivost těch přírodních. Součástí tropické pasáže skleníku je i terasa, z níž můžete jako ze skalní vyhlídky obhlédnout členitý terén.

Chlazený horský skleník: pod pojmem skleník si člověk většinou představí zařízení, kde je tepleji než venku, ale v pražské Fata Morganě to alespoň v teplejších částech roku neplatí. Řeč je o posledním prostoru skleníku, kde je celoročně teplota mezi 12 až 18 stupni Celsia a trvale uměle zvlhčovaný vzduch. Mimochodem, dívejte se dobře, najdete tu i masožravé rostliny, byť rozměrů filmové Adély rozhodně nedosahují.

Botanická zahrada v zimě

Vlastní trojská botanická zahrada má svůj vchod o něco níže, směrem k ZOO. Je samozřejmě na konci podzimu a během zimy nesrovnatelně méně zajímavá než na jaře či v létě, ale i tak si můžete v klidu projít její jednotlivé části. I bez listí a pod sněhem bude zřejmé, že květiny i zacházení s nimi se v různých částech planety liší - stačí srovnat třeba zadumanou japonskou zahradu s čajovou chýší a sítí pěšinek a skalní středomořské záhonky.

Navíc, i v zimě se vyplatí sem zajít, protože zahrada nabízí různé akce pro širokou veřejnost, jak ve skleníku, tak ve starším komplexu. Namátkou:

4.-27. prosince Vánoční výstava ovoce ve skleníku Fata Morgana

4.-5. prosince Prodej drobných aranžmá chráněné dílny sdružení Fokus ve výstavním sále

7.-27.prosince Ukázky zdobení vánočních stromků přírodními materiály ve výstavním sále a před skleníkem Fata Morgana

Kudy se tam dostanete:

Botanická zahrada hlavního města Prahy, Nádvorní 134
MHD: z metra Nádraží Holešovice (trasa C) autobusem 112 do zastávky ZOO nebo Botanická zahrada Troja

Autem: přímo u zahrady se dá parkovat špatně, je tu málo parkovacích míst. Odstavné parkoviště pro botanickou zahradu je v ulici K Pazderkám, odtud je to asi deset minut cesty.

Kolik to stojí: botanická zahrada je v zimě levnější. Za vlastní zahradu se totiž neplatí nic, za vstup do Fata Morgany běžných 90 korun, děti polovic. Rodinné vstupné (maximálně dva dospělí) stojí 220 korun.

Další informace: www.botanicka.cz, telefon 233 540 299, e-mail info@botanicka.cz.

Reklama