bab1.jpg
Foto: Shutterstock

Kosti
Narozené miminko má sice podstatně menší tělíčko než dospělý člověk, ale paradoxně má větší počet kostí. Při narození jich má dítě až kolem 300, ale postupem času se jednotlivé kůstky spojují, srůstají a dospělý jedinec jich má nakonec něco málo přes 200. Tento proces bývá dokončený přibližně kolem 25. roku života.

První stolice
Úplně první miminkovské kakání se obejde bez zápachu. Důsledkem je skutečnost, že střeva ještě nejsou osídlená bakteriemi. Tento stav se ovšem mění hned po prvním krmení, takže si nepáchnoucí hovínka dlouho neužijete.

Pláč
Když novorozenci pláčou, zpočátku jde zejména o křik. Nemají dostatečně vyvinuté slzné kanálky, a tak se jim slzy netvoří vůbec nebo jen v tak malém množství, že nestékají dolů. První pláč s plnohodnotnými slzami se objevuje až mezi prvním a druhým měsícem.

Spánek
Miminka potřebují opravdu hodně spánku, a tak jím stráví velkou část každého dne a noci. I když samozřejmě ne úplně v kuse. Každopádně se odhaduje, že během prvního roku života prospí miminko více než 5000 hodin. Pokud to porovnáme s dospělým, který dodrží doporučovaných osm hodin denně, během roku stráví spánkem necelých 3000 hodin.

bab2.jpg
Foto: Shutterstock

Erekce
Další zajímavostí je, že i teprve novorození chlapečci mohou mít erekci. Na to má vliv vyšší hladina testosteronu po porodu. Jejím důsledkem je i větší penis a varlata.

Výtok
Již před narozením se do těla miminka dostávají prostřednictvím pupeční šňůry pohlavní hormony estrogeny. Důsledkem toho může být vylučování hlenovitého sekretu z pochvy. V některých případech může být tato tekutina dokonce zbarvená krví, takže připomíná první menstruaci.

Hubnutí
Během prvních dnů života zhubnou miminka až 10 % z hmotnosti, která jim byla navážená při narození. Je to zcela normální jev a neznamená, že by maminka neměla dostatek mateřského mléka. Příčinou je skutečnost, že se dítě zbavuje nadměrné vody, poprvé vylučuje, přestavuje se jeho krevní oběh apod.

Mléko
Nejenže kojenci dostávají mléko od svých matek, ale někteří ho také vytvářejí. Týká se to asi 5 % dětí bez ohledu na pohlaví, kterým může z bradavek unikat mléčná tekutina. Jde o důsledek vysoké hladiny estrogenu, prsa bývají také zduřelá. 

Zdroje: porodnice, stanfordchildrens, webmd, kidshealth, pbcexpo

Čtěte také: 

Reklama