image.png
Foto: Shutterstock

 1. Žraloci nemají kosti. Nejenom ti, ale i například rejnoci mají chrupavčitou kostru, která je ve skutečnosti mnohem lehčí než například naše. I orgány jsou lehčí, jejich játra jsou olejová s nízkou hustotou. To vše jim pomáhá se moci nadnášet.
 2. Mají velmi dobrý zrak. Většina žraloků vidí i ve velmi tmavých oblastech, mají fantastické noční vidění. Může za to reflexní vrstva na zadní straně oční bulvy zvaná tapetum. Mají také 360stupňové vidění.
 3. Mají speciální elektroreceptorové orgány. Černé skvrny jim pomáhají vnímat elektromagnetická pole, teplotní posuny v oceánu a lokalizovat kořist.
 4. Žraločí kůže je velmi hrubá, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. Jejich kožní vrstva se skládá z drobných zubů, takzvaných plakoidních šupin. Mají za funkci pomáhat snižovat tření s okolní vodou.
 5. Žraloka můžete dostat do transu. Pravděpodobně to bude těžké, ale pokud se vám povede žraloka převrátit žraloka vzhůru nohama, nastane u něj stav podobný transu (tzv. tonická nehybnost).
 6. Jsou tu s námi už velmi dlouho. Předpokládá se, že se objevili v oceánu asi před 455 miliony let. Jsou starší než dinosauři.
 7. Stáří žraloka můžete spočítat podle počtu prstenců na jejich obratlích. Ty se na něm objevují v párech (10 párů = stáří 10 let). Průměrná délka života je 20 let. Žralok ostnatý může ale žít více než 100 let.
 8. Největší jsou žraloci velrybí. Mohou dorůst až 12,2 metru a vážit až 40 tun. Je tak největší rybou v moři.
 9. Většina lidí se obává ostrých a velkých zubů v čelisti žraloka. Každý druh má jiný tvar i počet zubů. Žraloci mako je mají velmi špičaté, žraloci bílí do tvaru trojúhelníka a vroubkované. Žralok písečný může mít až 300 zubů.
 10. Zmíněný žralok mako patří k nejrychlejším (zvládne plavat rychlostí 104,6 kilometrů za hodinu). 
 11. Žralok kousnutím vytváří tlak až 18 000 kg.
 12. Komerční rybolov ročně zabije okolo 100 milionů žraloků.
 13. Existuje 500 druhů žraloků. Pouze 10 z nich mají zkušenost s lidským napadením. Šance, že vás napadne a zabije žralok, je 1:3 750 000.

Zdroj: fisheries, surfertoday, rd, worldanimalprotection

Reklama