Ukažte dětem, jak krásný je u nás venkov a přibližte jim život našich zemědělců. Ministerstvo zemědělství připravilo letos již čtvrtou Farmářskou slavnost pro rodiny s dětmi, která se bude konat 23. srpna na Farmě rodiny Poláčkovy v Holi u Svrkyně, okres Praha-západ.

sf

Oldřich Poláček je členem už 11. generace rodu Poláčků, jehož historie na statku v Holi sahá až do 17. století. Hospodařit začal v roce 1990 na 37 hektarech a s 18 kravami získanými v rámci restitucí. Půdu Poláčkovi postupně přibírali a dnes hospodaří na zhruba 400 hektarové výměře. Jejich stádo holštýnského skotu se od roku 1992 rozrostlo na současných 280 kusů a zařízení farmy patří k naprosté špičce. Nedávno byl na farmě vybudován i areál pro ustájení 18 koní, kde probíhá hippoterapie. Farma Poláček se zaměřuje na živočišnou a rostlinnou výrobu a vlastní odpad zpracovává ve své bioplynové stanici. Může se pyšnit titulem Farma roku získaným v roce 2002.

I sem Ministerstvo zemědělství zve všechny, kteří se rádi seznámí s prací a životem českých zemědělců. „Chceme těmito akcemi podpořit zájem mladých rodin a dětí o tradice a venkov, namísto toho, aby trávily volný čas v obchodních centrech nebo u počítačů,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

gsa

Zemědělství je dnes velmi moderní a zajímavý obor a nahlédnutí přímo do centra života našich sedláků rozhodně stojí za to. V Holi je kromě prohlídky farmy zaměřené na živočišnou a rostlinnou výrobu nachystán i bohatý program pro děti v podobě her, kvízů a zábavných „vesnických“ aktivit. Chybět nebude výlov rybníčku, skákání v pytli, slalom s trakařem a řada dalších. To vše samozřejmě o ceny. Nudit se nebudou ani rodiče. Připravena je pro ně kulinářská show značky Klasa a také farmářský trh s ochutnávkami regionálních potravin a produktů místních farem s prodejem ze dvora. Právě ten totiž umožňuje pohodlný způsob nákupu čerstvé zeleniny, mléka a mléčných výrobků, drůbeže, králičího masa, živých ryb nebo jiných produktů přímo u místních zemědělců.

Na Farmářských slavnostech pro rodiny s dětmi, které Ministerstvo zemědělství každoročně s velkým úspěchem pořádá, návštěvníci kromě informací o potravinách v informačním stánku obdrží také přehled a kontaktní údaje na farmáře s prodejem ze dvora v regionu i brožuru s informacemi o potravinách oceněných značkou Regionální potravina a Klasa. Cílem projektu je pomoci lidem se lépe orientovat v tom, co se v Česku vyrábí a co dobrého naši zemědělci produkují. V sobotu 23. srpna se v Holi můžete těšit například na pravé farmářské mléko či na ukázku moderní dojící techniky.

sf

Nachystány jsou i interaktivní dílny, zájemci si budou moci vyzkoušet i klasické dojení krávy na simulátoru. O pestrý hudební program v průběhu celého dne se postará country trampská kapela Zlatý orel.

„Naší snahou je propagovat české zemědělství a rodinám s dětmi ukázat, jak dnes špičkové moderní domácí hospodářství vypadá,“ říká Ministerstvo zemědělství.

Přijďte se proto i vy podívat na Farmu rodiny Poláčkovy. Kromě řady nevšedních zážitků si užijete příjemný den s rodinou v přítomnosti nejen černobílých holštýnských krav a telátek.

Jedno z nich přímo na Slavnostech můžete s farmářem pokřtít.

Vstup na celou akci je pro návštěvníky zdarma.

Hlavní program:

10.30 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

11.00 VANDA A STANDA – Písničky pro dětičky

11.30 ZLATÝ OREL – Country trampská kapela

12.00 BUBLINKOVÁNÍ

12.30 VANDA A STANDA – Hry nejen pro malé návštěvníky

13.15 ZLATÝ OREL – Country trampská kapela

13.45 BUBLINKOVÁNÍ

14.15 VANDA A STANDA – Písničky a tanečky

15.00 ZLATÝ OREL – Country trampská kapela

Další Farmářské slavnosti se konají:
6. 9. Kraj Vysočina: Farma Němec, Netín 110
(Radostín nad Oslavou, okr. Velké Meziříčí)

Zdroj: tisková zpráva

Reklama