Navštívili jsme kozí a ovčí farmu Zlobice. Bylo to krásně strávené dopoledne jakoby z úplně jiného světa, prošli jsme se mezi kozami i ovcemi, pohladili si oslici a vyzkoušeli si, jak pracné je česání vlny.

Vypravili jsme se navštívit kozí a ovčí farmu Zlobice. Najdete ji severně od Brna, je to asi 15 kilometrů (viz mapka níže). Když pojedete autem, odbočte z hlavní silnice z Brna na Svitavy v obci Lipůvka vlevo směrem na Tišnov. Asi po jednom kilometru narazíte v kopci na odbočku vlevo a směrovku na farmu. Po této účelové komunikaci (je dobře sjízdná a udržovaná) pojedete ještě zhruba tři kilometry, než dorazíte do areálu. Pěšky či na kole se vydejte po červené turistické značce z Kuřimi nebo z Lipůvky.

Zlobice

Jak návštěva Zlobic probíhala?

Zaparkovali jsme na vyznačeném parkovišti a mysleli si, že jsme asi někde špatně. Nikde nikdo - žádní lidé, ovce ani kozy, jen obrovská ohrada a různé stavby. Vydali jsme se tedy k budovám a cestou kolem ohrady si povšimli kozí siesty pod jedním ze stromů v ohradě.

zlobice

Nápis na vratech k ohradě nabádal ku vstupu a zavření za sebou, dále pak k nekrmení zvířat. Inu, učinili jsme tak a konečně objevili i ovečky, tulící se ve stínu. Ovcí a koz tu bylo nepočítaně a povšimli jsme si, že zatímco ovce - vypadaly trochu jako ovečka Shaun bez kštice - se nám vyhýbají, kozy jsou zvědavé.

zlobice

Když nás drbání koz trochu omrzelo, vypravili jsme se k nejvýznamněji vyhlížející budově s nápisem „Koliba“. Tady už nás přivítala Miroslava Marešová ze Sdružení chovatelů ovcí a koz: „Dobrý den! Zrovna tady máme kurz spřádání, nepůjdete s námi pro vlnu?“

zlobice

A tak jsme šli a v družném hovoru se dozvěděli mnoho zajímavého. Například že Zlobice jsou bývalý vojenský prostor, že je tu okolo pětadvaceti kozích maminek, osmdesáti ovčích maminek, jeden kozel a beran. Počet mláďat se pohybuje souhrnem od stovky do šedesáti, záleží na prodejích. Krom toho na farmě bydlí jeden nevrlý antilopák adax ze zoo (“To nám jednou zavolali ze zoo, že budou opravovat výběh, tak jestli by ho u nás pár měsíců nemohli nechat. Tak už je tady pět let,“ směje se paní Miroslava: „Pracovně mu říkáme Ferda a už na to i slyší.“)...

zlobice

...a jedna oslí a koňská dáma Márinka a Žaneta.

zlobice

Lidé sem mají volný přístup, když dodržují pravidla, napsaná na cedulích.

Nejvíc nás překvapilo, že se o běžný provoz farmy (tedy celkem okolo 200 zvířat) stará jen jedna stálá zaměstnankyně, které občas pomáhá manžel. A to mají ještě vlastní malé hospodářství a dva hafany.

zlobiceCo můžete na Zlobici zažít?

„V přírodním areálu Zlobice se mohou návštěvníci seznámit se šetrným chovem ovcí a koz, navštívit občerstvení v Kolibě, využít nabídku ubytování nebo si koupit výrobky z chovu ovcí a koz,“ dozvíte se na internetových stránkách. Ty jsou mimochodem velice hezké a najdete je na odkazu...

Kromě již zmíněného se můžete zúčastnit různých akcí, které jsou zde pořádány. Když jsme byli na farmě my, probíhal zrovna kurz spřádání vlny, tak jsme dostali možnost vyzkoušet si česání na česačce. To bylo docela zábavné, ale česání pomocí česacích hřebenů v ruce je pořádná dřina.

Nejbližší akce na farmě: Ovenálie 2011

Ve dnech 13. –14. 8. 2011 se uskuteční ovčácké slavnosti na Zlobici, výstava plemen ovcí a koz, ukázky stříhání ovcí, pasení, prodej specialit sýrů, soutěže pro návštěvníky – vaření kotlíkového guláše, pojídání halušek a v sobotu večer světelná fontána a ohňostroj v podání dobrovolných hasičů z Malhostovic.

Kompletní přehled kurzů, akcí a kulturních akcí najdete zde...

Závěrem...

Zprvu rozpačitý výlet na farmu Zlobice se nám nakonec moc líbil. Všechno tu žije v docela jiném rytmu a člověk rád vypadl z toho neustálého cvrkotu města.

Kam dál?

Reklama