shutterstock-1041548824.jpgFoto: Shutterstock

Bronies jsou fanoušci animovaného seriálu My Little Pony: Friendship is Magic, který na televizních obrazovkách běží od 10. října 2010. Vznikl na motivy původního seriálu My Little Pony z roku 1986. Název brony je sloučenina slangového výrazu „bro“ (brother/bratr) a pony (poník). Pohádkový seriál byl původně mířený na děti, ale z nějakého důvodu si ho zamilovali i dospělí (mnoho fanoušků jsou dospělí muži). V praxi to znamená, že je ve fandomu dětí i několik dospělých, kteří se v kostýmech setkávají na různých akcích. Konají se burzy a výstavy různě upravených postaviček poníků a také se píšou roleplay.

Roleplay jsou příběhy psané v konverzacích, kdy každý představuje svou postavu a roli (v případě bronies jsou to antropomorfní poníci). Mají různá pravidla, která si určuje každý fandom sám. Bronies mají rozličná označení, která prozrazují, o jakou tematiku v roleplay půjde. Je tedy například R34/GORE, který naznačuje, že půjde o erotické vyprávění či kresbu, animaci apod.

shutterstock-1477152200.jpgBronycon ve Velké Británii. Podobné srazy u nás organizuje portál bronies.cz, Foto: Shutterstock

Sami správci portálu bronies.cz však píšou, že pokud by se takové příběhy dostaly na veřejnost, měla by je společnost za „úchyláky, pedofily a odpad“. „Můžeme o tom vést dlouhé debaty, ale zkuste si odvodit sami, proč na veřejnost působila nehezky kombinace něčeho neodmyslitelně spjatého s malými holčičkami, spolu se sexem a násilím. Dovedete si představit výbušnější kombinaci?“ píše admin. Proto se rozhodli takový obsah z očí veřejnosti raději stáhnout. I tak ale existují fóra, na kterých takové příběhy plné erotiky a násilí s tématikou poníků existují. Mimo jiné je děti nebo dospělí píšou například v hromadných konverzacích na komunikační platformě FB Messenger, která je k tomu jako stvořená. Za pročtení stojí i FB skupina Přiznání bronies.

Nutno dodat, že existují i opravdu pohádkové roleplay. Navíc je tady spousta dalších aktivit, které bronies dělají. Zahrnují třeba hudební i grafickou tvorbu (obrázky, animace).

shutterstock-1419906893.jpgFoto: Shutterstock

Bronies fandom je stejný jako každý jiný fandom. A je to také stejné jako v reálném životě. Záleží na tom, s jakými lidmi zrovna vaše dítě komunikuje. Anonymita uživatelů je samozřejmě v tomto případě spíše na škodu a dále také to, že většina rodičů vůbec netuší, co jejich děti na internetu dělají. Tento přístup by se měl do budoucna změnit a rodiče by se měli naučit kontrolovat a korigovat aktivitu dětí stejně jako v reálném životě. Největší potíž mají rodiče, kteří ještě trávili dětství bez internetu, počítačových her a sociálních sítí. Nové generace rodičů budou lidé, kteří v takovém prostředí vyrostli a budou vědět, co je reálná hrozba, před čím děti chránit, a kdy být naopak zcela v klidu. Když však vaše dítě kreslí stále dokola poníky a jeho povaha se změní k horšímu, zkuste zapátrat, s kým si tak dlouho píše na Messengeru…

Čtěte také: