Láká vás vychovávat děti přirozenou cestou? Rádi se dozvíte něco o léty prověřených postupech nejrozšířenější pedagogiky na světě? Pokud se u toho chcete s celou rodinou i pobavit, pak je Family market pro vás ideální příležitostí. Family market s bohatým programem pro rodiče, rodiny s dětmi i zájemce o inovativní vzdělávání, vás přivítá v sobotu 29. července v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě. Vstup na akci je zdarma, na workshopy se registrujte online na adrese www.familymarket2017.cz.

„Bude to den pro celou rodinu inspirovaný pedagogikou Montessori. Akci jsme koncipovali tak, aby rodiče měli možnost se něco dozvědět, na vlastní oči vidět, zažít, aby si to mohly jejich děti vyzkoušet, dali si společně něco dobrého na zub a celá rodina si to užila. Montessori je zážitková forma pedagogiky, a proto i náš den bude o zážitcích,“ říká o Family marketu Soňa Havlíčková, manažerka kongresu.

family

Jak samotný název vypovídá, po celý den se bude konat trh, kde bude možné zakoupit různé didaktické pomůcky, knihy a především samotné Montessori pomůcky pro různě staré děti. Nejmenší návštěvníci i jejich rodiče si před případným nákupem budou moci osahat a vyzkoušet celou řadu pomůcek. Připraveny jsou různé dílničky ve spolupráci s vystavovateli a workshopy se zajímavými českými i zahraničními lektory. Nebudou chybět ani stánky s family marketobčerstvením zaměřené hlavně na rodiče s dětmi. Během dne bude možnost zajít na divadelní představení a poslechnout si příběhy žabích kamarádů Kvaka a Žbluňka.

Montessori „na vlastní oči“

Pro všechny, kdo by se rádi dozvěděli, jak děti v typické montessori třídě pracují, doporučujeme využít praktické ukázky. Taková výjimečná příležitost bude připravena prostřednictvím tzv. „okna do třídy“. Jde o modelové třídy, kde bude možné sledovat děti při práci s pomůckami. Budou zde také k dispozici odborníci, kteří budou odpovídat na dotazy rodičů ohledně Montessori výuky.

Pro zvědavé rodiče

„Family market se koná v rámci celosvětového montessori kongresu, a díky tomu i v rámci Family marketu využijeme lektorů a odborníků, kteří přijedou do Prahy z celého světa. Rodičům nabízíme workshopy a přednášky na zajímavá aktuální témata,“ vysvětluje Soňa Havlíčková.

Celodenní sérii workshopů otevře Eduardo Juevas z Kanady, který se Montessori  zabývá vice než 37 let, školí Montessori učitele a nyní dokončil nový celodenní kurz pro rodiče s názvem „Protože se rodičem nikdo nenarodil“. V rámci workshopu na Family Marketu bude hovořit o důvodech, proč pro své děti zvolit právě family marketMontessori školy a ne tradiční, kterou většina rodičů zná ze svého dětství.  Eduardo bude hovořit, proč je v dnešní době důležité dětem dopřát jiný, než klasický způsob výuky.

Montessori na doma, aneb Montessori za hranicemi škol a školek

Montessori pedagogika nabízí pomoc rodičům i při běžné každodenní výchově.  O tom budou přednášky českých lektorek Michaely Willheimové a Kamily Balcarové. Vysvětlí, jak můžeme změnit naše domácí prostředí, ve kterém se děti doma pohybují, abychom podpořili jejich samostatnost a přirozený vývoj. Zaměří se i na význam komunikace, tedy jak s dětmi hovoříme, a co vhodným způsobem komunikace můžeme získat.

Svoboda versus hranice

Velmi často diskutované téma o volnosti a stanovení hranic ve výchově a vzdělávání dětí připraví známá americká lektorka a bloggerka Jeanne-Marie Paynel, která mimo jiné vede i blog Voila Montessori. Současná generace rodičů vidí význam ve svobodnější výchově, než jakou zažili oni sami, ale neměli by přitom zapomínat na stanovování hranic, bez kterých se děti v našem světě těžko orientují. Volnost a řád, v Montessori pedagogice dvě stránky jedné mince. Jaký je ten správný poměr, tomu se bude věnovat ve své přednášce.

family market

Family Market pro starší děti

Na závěr dne se návštěvníci Family Marketu budou moci setkat se skupinou dětí ve věku od 13 – 18 let z Montessori škol ze zahraničí, kteří povypráví o přechodu z Montessori školy do tradiční školy nebo gymnázia. Co jim Montessori škola dala či vzala, jak se jim daří zapojit mezi vrstevníky, kteří Montessori školou neprošli. Dozvíme se, zda by šli do Montessori školy znovu. Uslyšíme reálné příběhy ze života.

Registrace na workshopy pro rodiče jsou k dispozici na webových stránkách:

www.familymarket2017.cz

 

International Montessori Congress 2017

Family Market se koná v rámci celosvětového montessori kongresu. International Montessori Congress 2017 je setkání učitelů a dalších odborníků na vzdělávání, které se už od roku 1929 koná vždy jednou za čtyři roky a vždy na jiném kontinentu a zemi. Letos se po 16 letech kongres vrací znovu do Evropy, což z letošního Montessori kongresu v Praze dělá mimořádnou událost pro celou Českou republiku.

Na kongresu vystoupí světově uznávaný školitel a kouč Srikumar Rao, který pracoval mimo jiné i pro firmy jako je Microsoft nebo Google. Dále mírová aktivistka a držitelka nominace na Nobelovu cenu míru Scilla Elworthy, nebo jedna z největších kapacit v oblasti psychologie a výzkumů Angeline Lillard. Bude tu i přední světový environmentalista a rádce v oblasti udržitelného podnikání Paul Gilding. (více viz: www.montessoricongress2017.org)

Registrace pro české školy za zvýhodněné vstupné: http://montessorisetkani.cz/imc-praha/ 

 

Víte že, Montessori je…?

Nejrozšířenější ucelený, vědecký, výzkumem a praxí prokázaný, pedagogický přístup k učení a metoda práce s dětmi na světě. Je založený na vývojových potřebách člověka a na přirozené touze učit se po celý život. Vycházející z potřeb dítěte, ne zaměřený na možnosti učitele a školy. Vede k rozvoji kompetencí 21. století. Připravuje děti na život v nadcházejícím digitálním světě.  

www.amiprague.cz

Reklama