famfrpal-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Famfrpál má v posledních deseti letech všude ve světě velkou oblibu. Sport vznikl v roce 2005 v Middlebury College ve Vermontu v USA. Postupně se rozšířil do celého světa včetně Česka. Napříč kontinenty a 30 zeměmi existuje kolem 450 týmů. Dokonce se hraje i oficiální celosvětové mistrovství. 

Logicky se neodehrává ve vzduchu na košťatech. Hřiště by mělo mít tvar oválu a hráči mají mezi nohama po celou dobu hry tyče imitující košťata. Na každé straně hřiště jsou umístěny tři obruče. Pro umístění do správné výšky se obvykle užívají PVC trubky. Jako camrál se používá volejbalový míč, potlouky jsou obvykle míče na vybíjenou. Zatímco v knihách o Harry Potterovi je zlatonka očarovaný okřídlený míček, v „pozemském" famfrpálu je zlatonka představována obyčejným tenisovým míčem umístěným v dlouhé ponožce zasunuté zezadu za opasek nosiče zlatonky. 

Deník Times nedávno informoval o tom, že americká famfrpálová liga vznesla žádost, aby byl sport přejmenován. A to z důvodu, že je famfrpál považován za progresivní sport pro každého, a nelíbí se jim vyjádření J. K. Rowlingové ohledně komunity transgender lidí. Autorka se do této skupiny ostře opřela na svém Twitteru, kde prohlásila, že nesouhlasí s rovnoprávností žen, které se s tímto pohlavím již narodily a trans žen. Nazvala je „osobami, které nemenstruují”. Proti tomuto výroku spisovatelky veřejně vystoupilo i několik herců z filmů o Harry Potterovi, například Emma Watson, představitelka Hermiony, nebo Daniel Radcliffe, kterého diváci znají z titulní role Harryho Pottera. Momentálně jednotlivé herce následovala i famfrpálová asociace, která si přeje se od autorky a jejích kontroverzních názorů co nejvíce distancovat.

Zdroje: BBC, Wikipedia, zpravodajství TV Prima