Poté, co se v seriálu Policie New York objevila zmínka o kondomech ve spreji, zvedla se o ně na internetu obrovská vlna zájmu.

 

Zkazka o kondomech ve spreji přitáhla pozornost nejen mužů, ale i mnohých žen. Podle Google Trends, nástroje analyzujícího spojení, která lidé na webu nejvíce vyhledávají, se dokonce umístilo spojení „kondomy ve spreji“ na druhém místě.

 

Zatím ale ještě není důvod k radosti. Použití kondomů ve spreji bohužel brání určité technické problémy a není jasné, jestli se tohoto převratného vynálezu někdy v budoucnu dočkáme.

 

Kondomy a problémy s erekcí

 

Klasické kondomy jsou totiž pro mnoho mužů velmi nepohodlné, stěžují si na ně a mnohdy je i odmítají. Proč? Nasazování kondomu dokáže narušit intimitu a snížit sexuální vzrušení, které před milováním závratně graduje.

 

Mnoho mužů, kteří jinak problémy s erekcí nemají, se kondomu obává a odmítá ho. Mají s ním totiž již určité mnohé neblahé zkušenosti. Někteří mladí, ale i starší muži jsou při nasazování kondomu zaskočeni ochabnutím erekce.

 

Jde v tomto případě o erektilní dysfunkci? Nebo je problém podmíněn spíše psychicky? Opakované nezdary a neúspěchy jistě přispějí k prohloubení nechuti ke kondomům a bludný kruh se uzavírá... Jak se lze neúspěchu při nasazování kondomu bránit? A jak by se měla zachovat partnerka?

 

Mnoho také mužů zastává názor, že v dnešní době hormonální antikoncepce jsou kondomy přežitkem. Některé ženy ale hormonální antikoncepci ze zdravotních, náboženských či jiných důvodů užívat nemohou anebo nechtějí. Partner v tomto případě může nést „zdržování“ velmi nelibě. V internetových diskuzích najdeme plno názorů mužů, kteří se proti kondomům bouří a protestují.

 

Ochabnutí erekce při nasazování kondomu (Komentář odborníka)

 

Výběr antikoncepce patří k dospělému a odpovědnému přístupu k sexu. Jestliže si chceme užívat sexuální potěšení, musíme se nutně otázkou antikoncepce zabývat (pokud zrovna nejsme ve stavu plánování rodičovství).

 

Kondomy mají jednu obrovskou a nespornou výhodu oproti ostatním formám antikoncepce. Chrání totiž nejen proti nežádoucímu otěhotnění, ale také s vysokou spolehlivostí proti jiným pohlavním nemocem - a nemusí se jednat pouze o ty nejzávažnější jako je syfilis, kapavka a HIV, kde si mnoho lidí řekne, že přece můj partner/ka touto nemocí netrpí.

 

Chrání před zavlečením i mnoha jiných infekcí, které na první pohled mohou být „banálnější", ale z dlouhodobého hlediska představují pro organismus vážný problém – například chlamydie, trichomonády, ale i obyčejné kvasinky.

 

„Obléknutí" kondomu představuje může opravdu vášnivou sexuální předehru narušit. Zvláště představujeme-li si sex tak, jak jej vidíme ve filmech – všimli jste si, že sex ve filmu začne většinou někde v baru vášnivým líbáním a pak je střih a oba milenci se nacházejí v posteli? Ale vše mezitím také představuje zabrždění" vášně – jízda taxíkem, nalezení klíčů od domu, rozepínání těsných kalhot, ale například i to, že většina žen by se ráda před milováním ještě umyla.

 

Takže lehké opadnutí erekce při navlékání kondomu k sexu patří a není třeba se znepokojovat, vždyť vášnivé hlazení může potom pokračovat. Také se z navlékání kondomu dá udělat legrace.

 

Samozřejmě to lépe zvládají páry, které se dobře znají a v sexu už se před sebou přestali stydět. V sexuální výchově pro dospívající se většinou praví, že milování by mělo přijít až ve chvíli, kdy se oba partneři již před sebou přestali stydět, v reálném životě to ale takto obvykle nefunguje. Většina z nás zažila sexuální vztah s někým, s kým se dlouho neznala a s kým se ani v posteli příliš neuvolnila. Tam je kondom možná opravdu na překážku, ale v takovém vztahu je zase obzvlášť potřebný, protože jako jediný, znova opakuji, dokáže chránit i před vším ostatním než jen otěhotněním.

 

Kondom ve spreji by možná byl snadnější k aplikaci, nicméně i tam by nastala chvíle, kdy je potřeba přerušit intimní atmosféru a zabývat se kondomem. Z tohoto hlediska opravdu nejlepší variantu představuje hormonální antikoncepce či nitroděložní tělíska.

 

Ale ani ta nejsou bez rizika. Jednak žena musí mít jistotu, že jsou si s partnerem naprosto věrní, jednak hormonální antikoncepce neposkytuje ochranu před sexuálně přenosnými nemocemi. Jde i o onemocnění, která se kromě sexuálního kontaktu přenášejí i jiným způsobem, například hepatitidu B a C, žloutenku, která může naše zdraví vážně ohrozit. U hormonální antikoncepce se navíc – i přes snahu lékařské vědy je omezit – mohou dostavit některé nežádoucí účinky.

 

Sex prostě nikdy nebude zcela bez rizika, přestože se moderní věda už postarala o mnohé, stále se musíme mít na pozoru. A je to tak dobře. Ta trocha frustrace z oddálení uspokojení přeci jen přispívá k posílení odpovědnosti. Nutnost navléknutí kondomu možná povede u mnoha partnerů k většímu sblížení právě pro nutnost překonat nějakou překážku" v podobě opadnutí erekce či studu.

 

Připravilo www.sexualne.cz

 

Vadí vám kondomy? Nebo dokážete nasazování kondomu spojit s vzrušující předehrou? Jakou používáte jinou antikoncepci?

Reklama