„Když to mám, připadám si tak nějak nečistá. Nikdy by mě proto ani nenapadlo se s manželem v těchto dnech milovat. A troufám si tvrdit, že ani jeho ne,“ kroutí zamítavě hlavou Olga (38). Její postoj sdílí podle nejrůznějších průzkumů většina dalších žen. A sexu během periody neholdovala společnost ani v minulosti. Menstruační krev byla považována za nečistou.
5d7f884755416image.png
Tak například některé kmeny indiánů stavěly pro své ženy takzvané menstruační chýše, v nichž musely během svých dnů pobývat. Na evropské půdě se zase tradovalo, že čehokoli živého se dotkne menstruační krev, to zahyne. Případně že ze sexu při krvácení se rodí děti se zrzavými vlasy. Z toho důvodu jimi pak společnost opovrhovala.

Kontaminovaná krev?

Ačkoli v dnešní době na podobné nesmysly už nevěříme, menstruace, natož sex při ní, bývá i nadále tabu. Menstruační krev leckdo vnímá jako „kontaminovanou“. Jenže faktem je, že jde o naprosto stejnou krev, jaká nám koluje v žilách, jen je doplněna o nepotřebnou, odloučenou tkáň.

To ovšem neznamená, že není vhodné mít se před ní na pozoru. Chránit se je nezbytné hlavně kvůli vyššímu riziku nákazy krví přenosnou chorobou. Zvláště pokud byste se chtěla věnovat intimním hrátkám s partnerem, kterému nemůžete stoprocentně věřit, je bezpečnější použít kondom. Zrovna tak je sex při menstruaci nebezpečný z důvodu vyšší náchylnosti ženy k infekci. K té může dojít velmi lehce kvůli pootevřenému děložnímu čípek, kudy menstruační krev odchází. Proto je nezbytné o to více dbát na hygienu před stykem i po něm. Vy i váš partner.

(Ne)otěhotním?

Jedním z častých mýtů je i tvrzení, že během menstruace není možné otěhotnět. Ačkoli to zní logicky, nemusí to být pravda. Spermie totiž přežijí v těle ženy i několik dní. Prostě si počkají, až dojde k ovulaci, která leckdy nastává dříve, než udávají tabulky.

A teď pozitiva…

„S manželem spolu během mých dnů spíme ještě častěji než obvykle. Nejde jen o to, že na to mám větší chuť, ale takové orgasmy jindy nezažiju,“ svěřuje se Veronika (41). A gynekologové jí dávají za pravdu.

 • Ženy jsou během menstruace skutečně citlivější, jejich pohlavní orgány prokrvenější a hormony ženou libido k horní hranici. Proto není divu, že pak dosahují snáze orgasmu, a ten je o poznání intenzivnější.
 • Nedovedete si milování představit hlavně kvůli menstruačním bolestem? Chyba! Sexem, respektive endorfiny při něm vyplavenými, je můžete značně otupit.
 • Říká se také, že sex při menstruaci urychluje její průběh. Nepotřebná tkáň se z těla odchází rychleji. Ejakulát navíc pomáhá uvolnit dělohu, takže je průtok krve vyšší.
 • Milování se při měsíčcích upevňuje intimitu a důvěru mezi partnery.

Podtrženo, sečteno

Na sexu během vašich dní není vůbec nic špatného, takže směle do toho. Samozřejmě pokud proti němu vy ani partner nic nemáte. A jestliže nezůstanete nic dlužni hygieně ani eliminaci možného rizika nákazy krví přenosnou chorobou, budou souhlasně kývat také lékaři.

Praktické rady a tipy

Než se do toho pustíte, měla byste vědět, že:

 • je nezbytné dbát na důkladnější hygienu – před stykem i po něm,
 • byste se vy i partner měli chránit kondomem před krví přenosnou chorobou,
 • nejste chráněna před otěhotněním,
 • je lepší dělat to ve sprše, abyste nemusela řešit špinavé povlečení,
 • vhodnější pro vás mohou být polohy, kdy penis nevniká hluboko do pochvy a nedráždí tak citlivý čípek,
 • při poloze na zádech budete méně krvácet,
 • můžete použít menstruační tampón, pokud si chcete užít orálního sexu,
 • při sexu lze k zamezení krvácení použít i menstruační kalíšek.

Čtěte také:

Reklama