V Česku přibývá případů nákazy ptačí chřipkou v chovech drůbeže i u volně žijícího ptactva. Hrozí nějaké riziko i lidem nebo jejich domácím mazlíčkům? A jak ostražití bychom měli být při procházkách přírodou, nebo při konzumaci drůbežího masa či vajec?

Ptačí chřipka je vysoce patogenní virové onemocnění, které postihuje volně žijící ptáky i chovnou drůbež. Evropou se v současnosti šíří její subtyp H5N8.

virus

Je nebezpečná pro člověka?

Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu tohoto druhu ptačí chřipky z ptáků na člověka, ani z člověka na člověka. O nákaze však existuje zatím jen málo informací a není proti ní žádná vakcína. Podle odborníků je však pravděpodobnost, že se nakazíme, minimální, pokud dodržíme základní ochranná pravidla:

  • Vyvarujte se všech zbytečných kontaktů s podezřelými zvířaty, uhynulými kusy, ale i s jejich trusem, peřím.
  • Poučte děti, aby se nedotýkaly nalezených nemocných nebo mrtvých ptáků a nehrály si s drůbeží.
  • Nezpracovávejte nemocnou drůbež, ale pamatujte, že virus je ničen teplotou 70 °C už za jednu sekundu. Navíc, potraviny v obchodech jsou bezpečné.
  • Dbejte o osobní hygienu. Po kontaktu s drůbeží si umývejte ruce, nezapomeňte se ani převléct a přezout.

Jaké by měla ptačí chřipka příznaky u člověka?

Podezření na onemocnění člověka ptačí chřipkou je možné vyslovit až ve chvíli, kdy se toto onemocnění vyskytlo v okolí 10 kilometrů, a daný člověk po 7 dnech od kontaktu s podezřelým opeřencem trpí vysokými teplotami, bolestí hlavy, kašlem a obtížným dýcháním. Avšak odborníci znovu upozorňují, že pravděpodobnost onemocnění člověka chřipkou ptáků je extrémně malá.

Může se nakazit domácí mazlíček?

virus

Přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce, jako jsou například kočky, psi a podobně, nelze vyloučit. Proto i jim zabraňte kontaktu s uhynulými nebo nemocnými ptáky a jejich trusem.

Jak poznat nemocné ptáky?

Postižená zvířata jsou otupělá a mají načepýřené peří, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže a jsou apatická. Příjem krmiva je výrazně snížen nebo se objeví úplné nechutenství. Rovněž snáška se výrazně snižuje nebo se úplně zastaví. Vejce jsou navíc deformovaná a mají tenkou skořápku. Některá zvířata vykazují příznaky nachlazení s výtokem z nosu a kýcháním. Masivně pak hynou v průběhu 1 – 2 dnů.

Kam se obrátit?

Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři. Proto při podezření nebo nálezu většího počtu uhynulých ptáků informujte Státní veterinární správu.

virus

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: