Sluníčko je dokonalý zdroj energie a psychické pohody, dodává nám vitamin D a dělá nám dobře, přesto je dobré, chovat se rozumně a „negrilovat“ se v létě od rána až do večera. Třeba jen proto, že za posledních třicet let stoupl výskyt melanomů v České republice 4x a riziko rakoviny kůže je stále větší! Navíc nadměrné slunění přispívá ke stárnutí kůže, a o to jistě nestojíte, že? Toto jsou nejčastější mýty, které o opalování kolují, a my jim přijdeme na kloub.
5b1120ea3d817obrazek.jpg

5b1121730048fobrazek.jpgMýtus č. 1: Na opalování se musím důkladně připravit

„Trénovat“ pobyt na slunci před odjezdem na dovolenou v soláriu, proto, aby tak svou pokožku připravily na paprsky, to není úplně ideální řešení. Ano, pokožka s větším množstvím melaninu se tak snadno nespálí, ale každou porci UVA i UVB paprsků si pamatuje a ukládá a není potřeba ji zatěžovat víc, než je nutné. Lepší volbou je odjet k moři neopálení a více se chránit.
Další přípravou je užívání betakarotenu. Ale pozor, ten vás neochrání před spálením, jen dodá pokožce opálenější vzhled.

5b1121804d64aobrazek.jpgMýtus č. 2: Ve stínu a pod mrakem to neopaluje

To teda opaluje! To je totiž pěkně zrádné a málokdy se v takovém případě na odchod ven připravíme. Abyste věděly, přes mraky pronikne až devadesát procent UV paprsků. Navíc se velmi snadno odráží od písku, betonu, vody nebo třeba sněhu, tudíž se můžete spálit raz dva. Spálení od sluníčka způsobuje ultrafialové záření, na které nemá vliv teplota žádný vliv. V chladnější a větrné letní dny má pak stejnou intenzitu jako ve dnech, kdy jsou tropy. A proto je třeba svou pokožku chránit každý den, a to celoročně.

5b11218c1b518obrazek.jpgMýtus č. 3: Opálená pokožka už se nemusí nijak chránit

Velký omyl. Chránit se musíme, i když už jsme u moře třeba měsíc a naše kůže už je dokonale bronzová. V takovém případě můžete jen ochranný faktor lehce snížit, ale jinak je třeba kůži mazat neustále.
opal.jpg

5b1121995d0beobrazek.jpgMýtus č. 4: Spálená pokožka do druhého dne zhnědne

V tomto případě nejvíce záleží na fototypu pokožky. Rozlišujeme 4 základní fototypy pokožky podle citlivosti na sluneční záření, tedy maximální dobu, po kterou se pokožka nespálí bez jakékoli ochrany.

  • Fototyp 1 - 5 - 10 minut
  • Fototyp 2 - 10-20 minut
  • Fototyp 3 - 15-25 minut
  • Fototyp 4 - 25-35 minut

Je-li vaše kůže citlivá a jste fototyp I, jako rak budete vypadat i následující dny. Fototyp III nebo IV pravděpodobně zhnědne, i když cítí, že se spálil. Ale nemá cenu riskovat, takže opět mazat, mazat a zase mazat. Po opalování pak raději použijte krémy po opalování, které kůži zchladí a zklidní.

5b1121a5b050fobrazek.jpgMýtus č. 5: Obsahuje-li váš make-up SPF, nemusíte už pleť více chránit

Ne ne, pokud chcete strávit celý den na slunci, tak vás make-up s faktorem neochrání. Strávíte-li den v práci, tak vám stačit bude, na opalovačku s takovým produktem raději nechoďte a radši vsaďte na klasický opalovací krém s vysokým faktorem.
Je dobré také se informovat, jestli je make-up tzv. širokospektrální, tedy, jestli chrání pleť před UVA i UVB paprsky. Kosmetické produkty jako make-up nebo pudr totiž většinou obsahují jen SPF který chrání pouze před UVB paprsky.
5b1501dad0713obrazek.jpg

UVA = ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Vyskytuje se v průběhu celého roku, a dokonce, i když je zataženo, prochází skrze mraky, sklo a epidermis. Na rozdíl od UVB záření, UVA nebolí a může proniknout velmi hluboko do kůže až k buňkám dermis. Vzhledem k tomu, že primárně produkuje volné radikály, může ovlivnit buňky v dlouhodobém horizontu a způsobit: 

  • Fotostárnutí: Změny v orientaci elastinových a kolagenových vláken, to způsobí povolování pleti, ztrátu pevnosti a vznik vrásek.
  • Sluneční intolerance, běžně nazývané jako alergie na slunce (začervenání, svědění, lehká letní vyrážka).
  • Pigmentační poruchy (pigmentové skvrny v těhotenství, skvrny).
  • Vývoj rakoviny kůže. (zdroj: La Roche-Posay)

UVB = UVB záření představuje 5 % z celkového ultrafialového záření, které dopadá na Zemi. Je opravdu plné energie a zastavují ho mraky i sklo; prochází epidermis. Je odpovědné za opálení, ale také za spálení (sluncem), alergické reakce a rakovinu kůže. Je tedy důležité chránit kůži jak před UVA, tak před UVB zářením. (zdroj: La Roche-Posay

SPF = Sun Protection Factor neboli ochranný sluneční faktor
Sun Protection Factor je systém označování přípravků, které chrání pleť před slunečním zářením, tedy před UVB paprsky, které způsobují spálení pleti, poškození kůže a její stárnutí a mohou se podílet na vzniku rakoviny.

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit