5d43fd1c25289zahalinanova.jpg

Foto: Česká televize

Moderátorem pořadu je Tomáš Měcháček, stálými kapitány týmů Aleš Háma a Halina Pawlowská, kteří si do každého dílu zvou svého hosta. Dvojice v soutěžních kolech zábavně komentují zprávy, fotografie, videa, online média i tisk či titulky bulvárních médií a snaží se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé. Cílem je ukázat, že v dnešním světě online zpravodajství a dezinformací je komplikované odlišit skutečnost od lži, pravdivou zprávu od té falešné, ale především, že můžeme brát situaci s nadhledem a pobavit se.

„Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil obzory, co se týká mediální gramotnosti,“ vysvětluje kreativní producentka Lucie Kapounová. „Zábavnou formou se chceme pokusit rozkrýt pozadí notoricky šířených mýtů, dezinformací a hoaxů, se kterými se potkáváme téměř všude. Ať už jde o politiku, lifestyle, bulvár, sociální sítě a podobně. Navazujeme tak na dlouhodobou snahu České televize vznik a šíření falešných zpráv rozkrývat a diváky před jejich dopadem varovat,“ dodává.

Každodenně je veřejnost ze všech stran zahlcena množstvím dat, nestíhá si je ověřovat, nepátrá po zdrojích a slepě je skrz sociální sítě nebo emaily šíří dál. Pro dezinformace, které záměrně upravují skutečnosti a smyšlené texty vydávají za fakta, se celosvětově vžilo obecné označení fake news, tzv. falešné zprávy. Podle agentury STEM dezinformačním webům věří 25,5 % české populace. „V pořadu se budeme snažit na téma fake news upozornit způsobem pro Čechy nejtypičtějším – humorem a nadsázkou,“ říká režisér Jakub Wehrenberg. „Považujeme za důležité nejen přinutit diváky o zprávách a médiích kriticky přemýšlet, ale najít zdravou míru mezi vážnými tématy, kterých se dotýkají, a vtipem, kterým je můžeme odlehčit,“ uzavírá.

Součástí týmu je grafik Tomáš Břínek známý svými satirickými kolážemi, které publikuje pod pseudonymem TMBK. Tvůrci spolupracují s oceněným politologem a odborníkem na fake news Milošem Gregorem a studenty politologie z Masarykovy univerzity v Brně.

Reklama