Z tohoto téměř dvouhodinového dokumentu jsem přeplněna dojmy.

Ty se ale míchají, nemohu se jednoznačně přiklonit k tomu, že je působivý, užitečný a už vůbec ne objektivní.

Vlastně působivý je. Pokud ovšem nechceme vidět druhou stranu problému, totiž tu, že možná má chování zde lynčovaného prezidenta nejsilnějšího státu světa také svůj význam.

Snad jen my lidé, obyčejné figurky, toto nevíme, nemůžeme vědět.

 

Především tyto úvahy může v divácích snímek vyvolat.

Děj začíná prezidentskými volbami, které, jak známo, G. Bush vyhrál jen o pár hlasů.

Michael Moore zde dokazuje machinace, díky kterým se tak nakonec stalo. Ve hře jsou Bushovi příbuzní z Floridy a obchodní partneři rodinného klanu Bushů.

 

Co dělal G. Bush po nastoupení do funkce?
Vidíme, jak projížděl v prezidentské limuzíně a lidé na něj házeli vejce. Vtipné, trapné...
Dále hrál golf a bavil se při své dlouhé dovolené. Byly vybrány útržky rozhovorů, ve kterých byl napadán ze své nečinnosti.

 

A co dělal G. Bush 11. září, v době útoků na Spojené Státy?

Četl dětem Floridské školy ze slabikáře. Dokument detailně sleduje prezidentovu tvář po dobu sedmi minut, kdy už o napadení země věděl, a stále nic nedělal.
Hlavní otázkou této dlouhé části snímku je: "O čem přemýšlel?"
Působivé. Sledujeme Bushovu tvář, která se snaží usmívat na děti a držet výraz obličeje v "přívětivém normálu". Občas jeho (ve filmu vždy tak přihlouplá) mimika prozradí, že jeho mysl není právě před tabulí.

 

Ale opravdu, na co myslel, proč nic neudělal ihned?
Tuto a další mnoho otázek nám až trochu příliš usilovně nabízí Michael Moore.

 

Jedním z nepopiratelných argumentů tohoto režiséra je, že Bushova vláda nechala dva dny po teroristickém útoku odletět z USA celé příbuzenstvo Bin Ládina.

 

Moore vyzpovídává ohledně této záhadné taktiky vyšetřování odborníky. Ti odpovídají, že postup pátrání byl nepochopitelný, například právě rodina Bin Ládina měla být přinejmenším vyslechnuta.
Proč nebyla? A zeptal se na toto Moore více agentů FBI, nebo jen "toho svého"?

 

Film dokazuje Moorovu oblibu v kovbojkách.

Jeho fakta a rozhovory jsou dokreslovány (přibarvovány?) útržky ze známých kovbojek a komiksů. Zaslechneme tak dokonce průvodní melodii ze Sedmi statečných.

Alespoň to dokument trochu odlehčuje.

 

Jelikož dále je prošpikován četnými srdcervoucími záběry.

Výrazy Newyorčanů při zhroucení dvou věží, zlomenou matku irácké oběti, nábor amerických vojáků, irácké matky křičící: "Oni nás masakrují!!"...
Nešlo to jinak? Může za to opravdu Bush?

 

Jedno přes druhé, že?
Působivost snímku je stavěna právě na trochu zmateném promíchávání otřesných záběrů války s logickými důkazy proti Bushovi.

Ale neměl by právě on mít v dokumentu 21. století a ve státě, který se považuje za vzor demokracie, také možnost se vyjádřit?

 

Průběh děje tohoto dokumentu je veden od minulých prezidentských voleb přes Bushovu dlouhou dovolenou, průběh a vyšetřování teroristického útoku, válku v Afghanistánu a ohromné výtěžky ze zbědovaného Iráku.
Nechali Bin Ládina prchnout, aby mohli zaútočit nakonec na Irák plný ropy?

 

 

Na všechny otázky Michael Moore odpovídá, ano. Cítíme, jak moc stojí o to, abychom si to všichni mysleli. Každý jen trochu "figurkový" Američan mu jistě na vše začne kývat a je až příliš jasné, že to právě Moore strašně chtěl.

 

V Americe je před volbami.
Jestli Bush volby prohraje, bude na tom tento dokument mít velkou zásluhu. A to byl také jeho jediný význam.

 

Jelikož ti obyčejní Američané a my všichni s nimi, máme po Moorových argumentech jen silný pocit, že se to všechno odehrává o nás, bez nás a hlavně ne pro nás. My jsme jen figurky na šachovnici. 
Je tomu skutečně tak?

 

Běžte se podívat a myslete si o tom to své. 

 

 

Moorovi nevadí stahování z internetu

 

Pro Sunday Herald Moore uvítal existenci pirátských kopií F911 slovy:
„Nesouhlasím s autorskými právy a nemám problém s lidmi, kteří si film stahují a navzájem sdílejí, pokud se z mé práce nepokoušejí profitovat. Tomu bych se bránil.“

Filmař pak ještě dodal: „Mám se už beztak dost dobře a tenhle film jsem udělal, protože chci, aby se svět změnil. Čím víc lidí to uvidí, tím líp, takže jsem rád, že se to děje.”

Michalel Moore je tak po Quentinu Tarantinovi druhým z proslulých filmařů, kteří volný pohyb filmů na internetu schvalují.
Hollywood proti této aktivitě brojí už několik let.


Fahrenheit 9/11 získal Zlatou palmu na letošním festivalu v Cannes 

 

Kamera:   Mike Desjarlais

Střih:        Kurt Engfehr, Todd Woody Richman

Hudba:     Jeff Gibbs

Scénář a režie: Michael Moore

 

Hrají: George W. Bush,  Michael Moore, Ben Affleck, John Ashcroft,  Osama bin Laden, Tom Brokaw, George Bush, Barbara Bushová, Laura Bushová, Bill Clinton, Katie Couricová, Tom Daschle, Robert De Niro, Al Gore, Tipper Gore, Katherine Harrisová, Saddam Hussein, Dick Cheney, Colin Powell, Dan Rather, Condoleezza Riceová, Donald Rumsfeld, Britney Spearsová,

Stevie Wonder

 

Oficiální stránka filmu - http://www.fahrenheit911.com/

   

                               
Reklama