Skoro každý z nás někdy dostal facku. Na každého někdy někdo křičel. Většina z nás ví, co v sobě skrývá slovo šikana. Mužská část z nás ví, co to znamená pořádná rvačka. Někteří ví, co to znamená vydírání. A to je jen začátek, co když se násilí začne projevovat na celé skupině obyvatel státu a ztráty na životech se v ozbrojených konfliktech začnou počítat na tisíce? Co když někdo začne někoho napadat psychicky nebo ekonomicky utlačovat? To vše je násilí, způsob, jakým většina dnešní civilizace řeší problémy. Rozdíl tvoří pouze finální dopad.

Už jste někdy slyšeli o nenásilí? Není to pacifismus, ani bojácné sezení v koutě s rukama v klíně. Je to aktivní způsob řešení konfliktů, problémů, sporů, ale také přístup k životu a hlavně způsob jednání s lidmi. To vše bez použití násilí, bez křiku, facek a pošramocených duší. Jde o způsob, který musíme začít používat sami v každodenním životě, abychom se do podobných situací nedostávali. A proč o tom vůbec mluvíme?

Význam tohoto slova roste a nejen proto v květnu minulého roku vyhlásilo OSN 2. říjen Mezinárodním dnem nenásilí. Jde o den výročí narození Mahátma Gándhího, jednoho z nejznámějších představitelů nenásilí v celé historii. Kromě něho je třeba zmínit i Martina Luthera Kinga, Sila či Nelsona Mandelu. Myšlenky těchto velkých osobností však pokračují dále, nyní především v představitelích Humanistického hnutí, kteří myšlenku aktivního nenásilí prosazují už několik desítek let. Proto humanisté nemohli zůstat pasivní ani k vyhlášení Mezinárodního dne nenásilí a rozhodli se pod záštitou OSN a Indické ambasády uspořádat po celém světě nejrůznější akce. V České republice půjde stejně jako minulý rok o studentské fórum a vytvoření symbolu nenásilí. Třešničkou na dortu letos bude ještě koncert v pražském Cross clubu.

Studentské fórum bude tvořeno především workshopy, ve kterých si zájemci budou moci nejen popovídat o jednotlivých tématech, ale také společně naplánovat, co je v jednotlivých směrech možné podniknout pro celkové zlepšení situace. Kromě workshopů budou také připraveny zajímavé přednášky o nenásilném boji proti komunistickému režimu v ČSR, o nenásilné cestě Tibetu, o nenásilí ve starověku, v Islámu a křesťanství a také o konfliktu v Gruzii a jeho možných nenásilných řešeních. To vše pod vedením odborníkům v dané tématice. Jmenujme například Petra Uhla, Tomáše Tožičku, nebo občanské sdružení Nesehnutí.

Celé fórum proběhne ve čtvrtek 2. října od 13.00 hodin v prostorách pražské restaurace Mánes.

Od 19.00 hodin pak na Náměstí Míru v Praze vytvoří lidé živý symbol nenásilí, pokračovatele symbolu míru, který se už konal ve více než 200 městech po celém světě. Všichni, kteří podporují myšlenku nenásilí, mohou k této akci přispět svojí účastí v symbolu a strávit tak příjemný netradiční večer. Stačí pouze přijít na náměstí Míru, koupit si na místě louč a najít si své místo v symbolu, které „rozsvítí“.

Srdečně zveme všechny, kterým není lhostejný směr, kterým se budou i nadále vyvíjet mezilidské vztahy a který nás bude dennodenně obklopovat i v našem životě.

Zdroj: www.DenNenasil.cz

Reklama