Někdejší místopředseda občanských demokratů Miroslav Macek musí na základě verdiktu Vrchního soudu v Praze zaplatit bývalému ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD) odškodnění ve výši 100 tisíc korun za pohlavek, který mu uštědřil v květnu 2006 na stomatologickém sněmu.

Macek se také musí nynějšímu středočeskému hejtmanovi Rathovi omluvit. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Miroslav Macek facky nelituje

Vrchní soud v Praze dnes projednal tři roky starý incident, kdy někdejší místopředseda občanských demokratů Miroslav Macek uštědřil bývalému ministru zdravotnictví Davidu Rathovi veřejný pohlavek.

Mezi oběma muži se posléze rozpoutal krátký souboj. Stalo se tak na stomatologickém sněmu za účasti novinářů a kamer.

Případ fyzické potyčky mezi oběma politiky se vlekl soudními síněmi už zhruba dva roky. U přelíčení v loňském roce se oba aktéři nepotkali, neboť Rath se tehdejšího projednávání nezúčastnil. Požadoval však jeden milion korun jako odškodné, čemuž soud nevyhověl. Místo toho uložil Mackovi nařízení o veřejné omluvě. Rath se však odvolal a zažaloval Macka ze způsobení veřejně sledované fyzické potyčky.

Macek už dříve bránil svůj čin tím, že ho bývalý šéf resortu zdravotnictví soustavně verbálně napadal a hovořil nevybíravě o jeho manželce. Rath po incidentu naopak odsoudil Mackovo gesto jako zbabělé. „Pan Macek se nezachoval jako správný muž, neboť ten nikoho nenapadá zezadu,“ řekl současný středočeský hejtman.

Soud tehdy označil Mackovo jednání jako nepřiměřené. On sám napadení vysvětloval blíže Rathovými výroky v tisku, ve kterých naznačil, že se Macek oženil pro peníze. „Nikdy v životě nebudu litovat, co jsem učinil,“ řekl tehdy po skončení jednání Macek novinářům.

Reklama