Veselá příhoda ze života, kterou kupodivu přežili všichni účastníci.

Místo děje: dílna údržby kotelny na LTO v závodu XY.

Osoby a obsazení: čtvero údržbářů na noční směně, topič kotelny na LTO a jeden příchozí noční vrátný (postava téměř klíčová!). Čas „Č“ 22,00. Klidná, bezporuchová služba a noční chlad logicky shromáždil pětici zaměstnanců ze závodu XY v nejteplejším místě fabriky,.. v kotelně. Nad konvicí špatného čaje se v šedivém dýmu levných cigaret probralo kdeco. Chlapi prodebatovali postupně fotbalový debakl Sparty, kozy nové svačinářky a propracovali se k tématu nejvděčnějšímu,… ke žrádlu. Když vášnivá pře o to, jestli lze podávat ke svíčkové karlovarský knedlík přerostla v otevřený konflikt, jeden moudrý údržbář obloukové pece (rozený diplomat) přehodil výhybku debaty na neutrální půdu, kde si téměř nikdo z nich nebyl zcela jistý.

„Hele Franto, ty seš vyučenej cukrář, žejo? Jak se dělá ta cukrová vata?“ Franta, potěšený, že může obohatit debatu, začal hledat vhodná slova. Když je nenacházel, sáhl k praktické ukázce. „To je jednoduchý, já vám to ukážu! Venco do tohohle kalíšku vyvrtej po obvodu asi 1 cm od horního okraje malý, ale fakt malý dírky. A Jarda zatím vyřízne závit do týhle tyčky mosazi!“ Když má dojít k průšvihu, bývají všechny potřebné komponenty po ruce. Pánové nelenili, do hliníkového kalíšku vyvrtali otvory, namontovali do jeho středu mosaznou tyčku tak, že to vypadalo jako ministrantův zvoneček s násadou uvnitř. Mosaznou tyčku upnuli do stojanové vrtačky, jeden zapálil autogen, kterým ohříval kalíšek otáčející se ve vrtačce plnou rychlostí.

Postupně přisypával cukr a přidával otáčky na vrtačce. Ostatní stáli okolo se špejlemi připravenými nabrat cukrovou vatu stejně, jak to dělávají jejich kolegové na Matějské pouti.

Když měla vrtačka 10000 otáček za minutu, přišel se ohřát do kotelny i noční vrátný na pravidelné obchůzce. Bohužel se velmi rychle zorientoval v problematice a okamžitě odhalil, proč se z kalíšku nezačínají odvíjet cukrová vlákna. „No to je jasný, volové dyť tam máte málo cukru!“ a nečekaje na nic, přihodil do kalíšku kostku cukru. Budiž mu omluvou, že v jeho profesi se patrně nevyžadují hlubší znalosti z fyziky. Kostka cukru poněkud posunula už i tak chatrné těžiště kelímku ke straně a BUM!!! Tyčka praskla a kelímek i s obsahem odlétl vysokou rychlostí z kola ven. Kupodivu nikoho netrefil!!!!

V další chvíli stali okolo vrtačky, ve které se točil už jen zbytek tyčky (kelímek našli zapíchnutý ve zdi), vykulení pánové se špejlemi v rukou a navzájem si blahopřáli k přežití…

Miluju kreativní lidi,..

ale doma to raději nezkoušejte!

Reklama