S jarním úklidem domácnosti by člověk měl myslet i na jarní očistu organismu, zaneseného po únavné zimě. Existuje řada ulevujících a prospěšných technik, které není těžké vykonávat. Některé jsou naopak náročnější, ale o to víc účinné. Tady jsou ty nejextrémnější pro otrlé.

Většina lidí si svůj život bez každodenní hygieny nedokáže představit. Čištění zubů, sprchování, péče o vlasy a pokožku, to jsou všechno zevní způsoby péče o tělo. Mnohem důležitější je však péče o vnitřní tělo, což už málokdo dělá. Vnitřní hygiena by se kupříkladu měla zaměřovat na tlusté střevo, jehož správná funkce je základem zdravého organismu. To věděli již dávní jogíni.

Pomocí vnitřní hygieny můžeme předcházet řadě tzv. civilizačních chorob, se kterými si dnešní medicína neví rady. Řeší totiž pouze symptomy a důsledky nemocí, nikoliv  jejich příčiny. Jogíni a staří léčitelé obecně považovali za příčinu chorob přítomnost škodlivin, dnes také říkáme toxinů. A právě vnitřní hygiena je tou správnou komplexní detoxikací.

Důvody zanesení organismu toxiny jsou především stravování, nedostatek pohybu, oxidace materiálu v ústní dutině, pohlavní styk a dokonce polibky, užívání alkoholu a drog, poranění pokožky.

Pro tentokrát se budeme zabývat mechanickým pročišťováním těla.

Mezi nejznámější způsoby patří určitě klystýr, pročišťování jater a žlučových cest pomocí olivového oleje a vyplachování žaludku solným roztokem.

Klystýr je všelékIrigátor

Určitě vzpomínáte na felčara z Haškova Švejka, který na každou nemoc předepisoval klystýr. V důsledku ale jeho medikace nebyla úplně špatná. Klystýr vrací střevům schopnost kvalitně zásobovat organismus živinami. Používá se k němu nádoba zvaná irigátor. Ke koupi ji dostanete ve zdravotnických potřebách. Skládá se z plastového sáčku nebo smaltované nádoby, hadičky a tzv. rektální trubičky. Sáček se zavěšuje na stěnu, z něj vede hadička s otočným ventilkem, a ta končí rektální trubičkou, která se zavádí do konečníku.

Klystýr se provádí vždy na lačný žaludek. Připravte si 0,5-2 litry teplé vody s 1 lžící citrónové šťávy nebo odvar z heřmánku, nalijte do irigátoru a zavěste do výše hlavy. Konec hadičky zvlhčete olejem. Klekněte si a hlavu opřete o ruce. Uvolněte se a dýchejte přirozeně. Zasuňte hadičku do konečníku a nechte vodu vtékat až do pocitu většího tlaku. Nalévání vody lze přerušit a pokračovat ve chvíli, kdy tlak povolí. Přijměte tolik vody, kolik unesete. Pokud se vám podaří v sobě vodu chvíli udržet, je to jen dobře. Nakonec si zajděte na toaletu.Pitná kúra pro žlučník a játraJátra

Zatímco játra jsou orgánem s největší regenerační schopností v těle a jsou jakýmsi biochemickým filtrem, žlučník je nazýván dirigentem orgánů díky zásadnímu ovlivňování trávení. Když máte vyčištěná střeva, dopřejte stejný komfort i játrům.

Udělejte si nápoj z olivového oleje, který budete pít po dobu 4-5 dnů každé ráno nalačno. Tím se budou játra stimulovat a vyloučí ze sebe nahromaděné jedy do žlučníku. Ty se žlučí odejdou z těla trávicím traktem. Dvě hodiny před a tři hodiny po požití nápoje by se nemělo jíst. Pro další podporu můžete pít bylinkové čaje, aby eliminovaly toxiny vyloučené z jater.

Nápoj z olivového oleje pro játra a žlučník: Tento nápoj se skládá z olivového oleje, citronové šťávy a pronikavě působících bylin, jako jsou česnek, zázvor a kayenský pepř. Panenský olivový olej slijte s citronovou šťávou v poměru půl na půl v celkovém množství  4 dcl.

Výplach žaludku solným roztokem

Staří Indové toto pročišťování nazývali vamanadhauti. Tato svérázná technika asi nebude vhodná pro každého, ale její účinnost je vynikající. Ajurvédská literatura doporučuje vyplachování žaludku slanou vodou jako denní součást hygieny.

Ráno před požitím jakékoliv stravy nebo pití si ohřejte přibližně 1 litr až 1,5 litru vody tak, aby byla voda vlažná. Následovně vsypte sůl, dokud nevytvoříte velmi slaný roztok. Některé zdroje uvádějí, že by roztok měl být nasycený, ale to není nutné.

Poté pomalu vypijte tolik slané vody, kolik snesete. Je to poměrně nedobrá chuť, tak se na to připravte. Když už víc vypít nemůžete, nechte v žaludku roztok působit přibližně pět minut a poté si vstrčením prstů do krku vyvolejte zvracení a všechen obsah žaludku ze sebe dostaňte ven.

Zpočátku se budete divit, co to z vás vychází, ale po několika dnech by měly nečistoty úplně zmizet. Navíc ani zvracení nebude tak problematické a správnou technikou spíše obsah žaludku ze sebe vylijete. Nejpozději do hodiny je nutné se najíst, nejlépe třeba dušenou zeleninu na másle. Připravte se na slabší dehydrataci, proto je nanejvýš důležité dodržovat dostatečný pitný režim.

Myslíte si, že uvedené a podle řady publikací prý léty prověřené extrémní kúry mohou fungovat, nebo mohou tělo naopak poškodit? Jaké znáte další způsoby očisty vnitřních orgánů? Jaké máte zkušenosti s uvedenými? Je pro vás vnější hygiena důležitější než vnitřní?

Reklama