Balkon či lodžie na jižní stranu bývají v realitních kancelářích nadnášeny do ideálních poloh, a bývají tedy i velmi atraktivní. Super, řeknete si, ideální místo pro všechny letničky…

 

Jenže tento jižní balkon je moc fajn v zimě, na jaře a na podzim, v době, kdy slunce jen příjemně hřeje.

 

V létě nastává problém. Extrémní sluneční žár zvyšuje teplotu až na 60 °C, někdy i více. A to ne každá rostlina snese.

 

Jak tedy zaopatřit rostliny na jižní straně?

  1. Hodně vláhy je základem. Zalívat je potřeba 2x denně, nebo jsou řešením samozavlažovací truhlíky, ty je třeba ale také jednou denně doplnit. Nezalévejte ve dne, v době poledního žáru, studená voda je pro kořeny šok, pokud se kapky vody dostanou na listy, působí jako miniaturní lupa a list spálí. Když už, pak jen odraženou vodou jako první pomoc. Rozpálené kořeny ale stejně příliš vodu přijímat neumí.
  2. Stínit květináčkům, tedy zemině v nich, je určitě vhodné. Lze využít bambusovou rohož či jiný vhodný materiál. Pozor také na černé a tmavé květníky a truhlíky, do těch se sluníčko odráží nejvíce a také je nejvíce zahřívá, tady je stín nutný.

A jaké tedy volit rostliny, aby se jim dobře dařilo? Dá se říci, že se bude dařit všem, pokud nejsou vyloženě stínomilné a budou mít dostatek vláhy.

Ale některé jsou přece jenom vhodnější:

 

Vhodné rostliny: 

-         nestařec

-         voskovky

-         begónie

-         šrucha

-        muškáty, pelargónie

-         kaktusy, sukulenty, tlustice, netřesky…

-         ananasovník

 

S přistíněním dobře rostou

-         lobelky

-         petúnky

-         afrikáni

-         šalvěj

-         rozmarýn

-         fuchsie

-         gazánie

 

 

Každý rok se objevují nové novinky na trhu s letničkami, vždy je výhodné se poptat ve specializovaném obchodě, pro extrémně žhavé balkony se vždy něco speciálního najde…