I když u nás není ještě tak známý, muďoul trojlaločný, jak zní jeho český název, není vůbec problém sehnat. Stačí zadat do vyhledávače již zmíněný, nebo některý z hezké řádky jeho dalších názvů. Ať už je to latinské Asimina triloba, indiánské paw-paw (pou-pou), banán severu či indiánský banán. Můžete si koupit buď semínka (pouze pro trpělivé), nebo přímo rostlinku. Malou, nebo třeba metrovou. V závislosti na její velikosti se cena pohybuje v řádu stokorun. Dejte ale pozor, jakou odrůdu si pořizujete. Existují nejen cizosprašné, kdy potřebujete alespoň dvě rostlinky, ale také samosprašné. V takovém případě vám postačí jediná. Jednotlivé odrůdy se liší také například velikostí plodů nebo dobou jejich dozrávání. Proto je vhodné poradit se o výběru s pěstitelem.
5b9fb35711662obrazek.jpg

Exotika ze severu

5b9fb3b952c94obrazek.jpgDíky tomu, že muďoul pochází ze Severní Ameriky, nemá problém s aklimatizací ani v našich podmínkách. Daří se mu všude tam, kde třeba broskvím nebo meruňkám, a to i v okrajových oblastech. Bez problému zvládne teploty klesající až k 28 °C pod bodem mrazu. Jeho další výhoda spočívá v dlouhé době vegetačního klidu, tedy v pozdějším rašení. Květy, které předcházejí listům, se tak objevují většinou až po jarních mrazících.

Už stromek je sám o sobě dekorativní. Má pravidelnou korunu, která na světlém stanovišti tvoří pyramidu, a dorůstá 3 až 8 metrů. V prvních letech roste jen velmi pomalu, věnuje se zakořeňování. To se ale pak zlomí a přírůstky jsou hojnější. Plodit začne až po několik letech od výsadby, ale pak stojí výnos za to! Z desetileté rostliny sklidíte až 15 kg ovoce.

Chutné a výživné plody

5b9fb3e963c17obrazek.jpgNa jaře se na větvičkách po několik týdnů objevují krásné, exotické květy o průměru až 4 cm, které vypadají jako z moduritu. Zpočátku jsou zelené a postupně se barví do fialova až hněda. Někomu voní, jinému páchnou. Možná i proto jsou jejich opylovači hlavně mouchy a brouci, popřípadě vaše ruce. Po opylení se začínají vyvíjet plody.

„Z každého opyleného květu vznikne jeden až devět kusů plodů. Poměrně rychle přirůstají do velikosti kolem 2 cm, kdy začíná jejich přirozený opad. Rostlina si ponechá pouze ty plody, které uživí. Plody, které zůstaly na rostlině, postupně přirůstají přibližně do konce července. To se jejich růst jakoby zastaví. Od konce srpna se plody opět začínají zvětšovat a postupně dozrávají v závislosti na odrůdě od konce srpna do konce října,“ popisuje zahradník Miroslav Podloucký, který se na pěstování této exotické rostliny specializuje. K vidění je u něho již kolem 50 kultivarů asiminy, a některé z nich budou v jeho Zahradnictví Podloucký k dostání už příští rok.


Plody, které mohou vážit i kolem 400 gramů, na stromku nedozrávají naráz, ale postupně, během dvou až tří týdnů. „Zralé plody na rostlině nejprve změknou a později začnou intenzivně vonět. Právě v tomto okamžiku jsou nejvhodnější ke konzumaci či jiné úpravě. Chuť je lahodná, dužina krémovitá, obvykle žluto-oranžové barvy. Vyjídá se lžičkou, ale semena se nekonzumují, protože mohou vyvolat v rozmělněném stavu nevolnost,“ popisuje Podloucký s tím, že plody mají jednu nevýhodu. Rychle přezrávají, takže nejsou vhodné k delšímu uskladnění. Při pokojové teplotě vydrží zhruba týden, v lednici i čtyři týdny. „Ovšem z vlastní zkušenosti jejich neobvyklá a podmanivá chuť nedovolí vznik přebytků, přímá konzumace postačuje,“ usmívá se pěstitel.

5b9fb4cd0b5beobrazek.jpg

Dužinu plodu můžete použít i v kuchyni, podobně jako banány. Ať už k výrobě zmrzlin, dezertů, koláčů, omáček, nebo ji třeba sušit. Plody nejen skvěle chutnají, ale také mají vysokou výživnou hodnotu – obsahují plno vlákniny, vitaminů, minerálních látek, vápníku nebo železa.

Jak banán severu pěstovat?

Při výběru stanoviště můžete zvolit slunné nebo i polostinné místo, ale mělo by být chráněné před větrem. Půda je ideální propustná, s dostatkem živin a vláhy, hlavně na jaře a v létě. „Při výsadbě nenarašených rostlin není nutné a ani žádoucí poskytovat ochranu před sluncem. Jiná otázka je při výsadbě olistěných rostlin, kde může být přínosné zabezpečit jejich ochranu před přímým sluncem. Mladé listy jsou náchylné na sluneční úpal,“ upozorňuje Miroslav Podloucký s tím, že tato ochrana je vhodná pouze na období jednoho roku.
5b9fb4343ba8bobrazek.jpg

Velký pozor si ale musíte dát při přesazování, bal by se neměl rozpadnout. „Asiminy mají velmi dlouhé, černé a drátovité kořeny s nedostatkem vlasových kořínků, a proto jsou citlivé na přesazování. Zvláště u prostokořených rostlin. Nicméně jakmile rostlina vytvoří rozsáhlý kořenový systém, je asimina velmi produktivní, i když roste na relativně chudé půdě. V prvním roce je ale vhodné rostlinku chránit mulčem (do výšky až 15 cm) před vysycháním a promrzáním," dodává pěstitel.

Čtěte také: