Minulý týden jsem byla na dovolené na Kanárských ostrovech. Vedle krás ostrova, skvělého moře a místní kuchyně vždy obdivuji kytky a stromy, které tady rostou. Protože jsem v posledních letech propadla kouzlu zahradničení a svoji zahrádku na chatě pomalu a jistě zaplňuji kvetoucími rostlinami, nadšeně pozoruji všechno, co roste jinde a je krásné.

Kanáry

U našeho hotelu rostly v zahradě nádherné ibišky v podobě živého plotu, vysoké stromy s jasně červenými květy byly po celém ostrově, polodivoké keře v barvách jasně růžová, červená, bílá a fialová rostly všude. I na místech, která vypadala úplně suchá a bez vody. Nesmím opomenout kaktusy všech velikostí, i když ty mne tak nevyvádějí z míry.

Kanáry

Je mi jasné, že spousta rostlin by v našem podnebí nepřežila zimu, ale některé květiny, které se dají na zimu někam uschovat do tepla, třeba ano... vždyť i u nás se dají koupit mnohé zajímavé exotické kytky, sice se musí pěstovat v přenosném květináči, ale šikovní zahradníci si s nimi v zimě poradí a kytky to přežijí.

Kanáry

Zeptala jsem se tedy naší průvodkyně z cestovní kanceláře Canaria Travel, jestli náhodou není někde poblíž Maspalomas nějaké zahradnictví. A bylo. Sice 30 km od nás, v městečku Mogán, ale to nebylo tak daleko, stejně jsme měli půjčené auto.

Kanáry

Hned druhý den jsme se tam vydali. Já jsem byla úplně nadšená, hned se mi v hlavě líhnul plán, jak jich co nejvíce dostat do letadla. Kytky byly všech možných tvarů, velikostí, našla jsem i takové, co běžně na ostrově nebyly vidět... prostě krása. Nádhera. Extáze pro milovníky kytek.

Kanáry

Když můj muž viděl mé nadšení a stav podobný rauši, začal mne brzdit, že deset kytek fakt nepřevezeme, nakonec mi „dovolil“ tři s tím, že jedna byla pro další osobu, co si ji sama poveze. Měl pravdu, asi by to byl fakt problém. Navíc se květiny oficiálně vozit nesmí, byl to tedy risk, že je budu muset někde na cestě vyhodit.

Kanáry

Kytky jsem si aspoň nafotila, koupila jsem růžový keřový Ibišek (barevně daleko sytější než máme u nás se silnými větvemi) a kytku s názvem Allamenda Vioalcea - je to takový pokus, zda přežije zimu. Když ano, budu ráda. Byla nádherná. Také keřovitá, s růžovými květy (v květu byly dva odstíny růžové)

Kanáry

Kanáry

Kytky i s květináči jsem zabalila do novin a do igelitky. Ve velkém kufru s oblečením přežily. Byly isce trochu přeleželé, ale teď už jsou zase ve formě. Tak jsem zvědavá.

Kanáry

Ještě poznámka na konec. Všechny kytky - cca metrového vzrůstu byly v ceně do 10 eur. Můj Ibišek (60 cm) stál 5,- a Allamenda (taky cca 60 cm, vybrala jsem tu nejmenší a nejméně nakvetlou) stála 6.50,- . Ve srovnání s kytkami u nás byly levné a krásné.

Kanáry

Kanáry

Jestli poletíte na Gran Canaria, zastavte se tam, budete stejně nadšení jako já. Je to těsně před odbočkou na Puerto Mogán, ceduli uvidíte z auta. Dáte se doprava a cca po 500 m narazíte na velké zahradnictví. Mapku najdete na jejich stránkách.

Kanáry

Kanáry

Viveros Mogán S.L.
Carretera postreragua s/n.
Puerto de Mogán - Mogán
Gran Canaria
http://www.viverosmogan.com


Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast - cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 221969224 nebo +420 / 221969234 mobilní operátor 602313049 fax 224946391 nebo 224 948025.