Exotické vzory jsou prostě pro léto ideální. Možná proto, že jsou pestré a evokují nám vůni dálek, cestování a poznávání exotických krajů. Zkuste třeba stále populárnější vzor zvaný paisley

Nemusíte hledat na Googlu, co to znamená. Možná byste byly zbytečně zmatené. Paisley je město ve Skotsku, kde se podobné vzory vyráběly v místních manufakturách. Ale ve skutečnosti tento vzor pochází z Persie, odkud byl přivezen už počátkem 17. století.

Z módy snad nikdy nevyšel. V polovině 19. století byl populární na velkých šátcích a plédech, které se nosily místo kabátků přes ramena a široké sukně. Ve dvacátých letech se objevil na jednoduchých letních šatech a jeho velký boom přinesla raná léta sedmdesátá a hnutí hippies.

Původní originál byl velmi pestrý, dnes oceníme spíš střízlivější barevnost. Dá se s ním skvěle pracovat. Ač je poměrně komplikovaný, můžete ho kombinovat i s jednoduššími motivy, třeba s proužky, nebo vzorem zvířecí srsti.

V každém případě je velmi efektní a hodí se takřka na všechno. Úžasně vypadá na střihově minimalistických minišatech, halenkách ve stylu sedmdesátých let, ale i na lehkých letních kalhotách.

Podívejte se

Foto: Reserved, Tamsin London, Pietro Filipi

Čtěte také:

 

Reklama