5c485b2eed883obrazek.png
Rajčenka řepová (Solanum betaceum), známá také pod názvem tamarillo, pochází z Peru. Tam dorůstá jako stálezelený keř či strom z čeledi lilkovitých až pěti metrů. Jenže vzhledem k tomu, že jeho větve nejsou dřevnaté, nýbrž křehké, a kořeny mělké, často se ti nejvyšší jedinci ve větru zlomí či vyvrátí. Dnes už byste ale našli rajčenku plodící chutné ovoce (někdy bývá označováno jako zelenina) téměř po celém světě. Respektive všude tam, kde je klima blízké jejím domovským subtropům. Při správné péči se jí bude dařit i u vás doma.

Kdy bude plodit?

5c485ac612958obrazek.pngPokud na úrodu nespěcháte, můžete si objednat semínka. Specializované obchody s exotickou zelení však prodávají i vzrostlé stromky, které vám mohou ještě ten rok plodit.

Rajčenka začíná kvést ve dvou až třech letech, kdy se také můžete dočkat první úrody. Její voňavé bílé až nafialovělé květy připomínají svým tvarem květy brambor. Vykvétají v hroznech, ale plody se vyvinou jen z některých z nich. Pokud pěstujete rostlinu doma, bude třeba pomoci jí s opylením pomocí štětečku. Venku za vás práci obstará hmyz. Dobrou zprávou je, že květy jsou oboupohlavné, takže vám postačí jediná rostlina. A z ní můžete časem sklidit třeba i 100 tmavě oranžových nebo žlutých plodů hruškovitého tvaru. Ty obsahují plno vitaminů (hlavně C) a minerálů.

Co s úrodou?

Plody rajčenky můžete jíst syrové přímo ze stromu, stačí oloupat hořkou slupku, nebo z ní dužinu vydlabat. Komu by se zdála příliš kyselá, může si ji pocukrovat. Rajčenka je ale skvělá také jako přísada do koktejlů (ovocných nebo třeba zeleninových), marmelád (obsahuje hodně pektinu) nebo třeba do salátů. Použít plody můžete ale i všude tam, kam kde rajčata.

Jak se pustit do pěstování?

5c485bcdb728dobrazek.png

  • Rajčenkám vyhovuje pokojová teplota (nad 20 °C) a velmi světlé stanoviště. Výheň na parapetu jižního okna by jí však mohla spálit listy.
  • Půdu má ráda lehkou, humózní. Pokud se chcete dočkat uspokojivé úrody, nezapomeňte rostlinu každé dva týdny přihnojovat. Myslete ale na to, aby hnojivo bylo vhodné pro následnou konzumaci plodů.
  • Květináč by měl být dostatečně prostorný, alespoň o objemu deseti litrů. Rajčenka v domácích podmínkách může dorůst až dvou metrů. Chcete-li ale stromek nižší, lze jej bez problému pravidelně stříhat a tvarovat.
  • Zálivku vyžaduje rajčenka pravidelnou. Nesnese přemokření ani přesušení substrátu. Zatímco v létě vyžaduje více vláhy, v zimě, kdy by měla odpočívat, naopak méně.
  • Přezimovat by měla v tmavší místnosti při teplotě 5 - 15 °C, popřípadě ve světlé místnosti s teplotou kolem 18 °C, což je ale kompromis.
  • Na konci jara, kdy už nehrozí mrazíky, a teploty nejsou příliš nízké, nejlépe uděláte, když rostlinu přeneste ven. Letnění jí svědčí. Pokud máte tu možnost, zakopejte květináč do země.
  • Na jaře byste měli rostlinu také přesadit a případně i sestříhat.

Čtěte také:

Reklama