Ať už toužíte po pralesním dobrodružství, relaxaci na pláži, horských výšlapech, nebo po poznávání nových kultur, sestavili jsme pro ve spolupráci s experty z CK Radynacestu.cz, specialisty na zájezdy pro skutečné cestovatele, kompletního průvodce exotikou. Poznejte krásu vzdálených koutů naší planety.

64f848cc8a25cobrazek.png

Pravé dobrodružství v deštném pralese
Vstoupit do pralesa znamená ponořit se do světa, kde příroda píše pravidla a kde dobrodružství čeká na každém kroku. Avšak vstup do pralesa vyžaduje více než jen odvahu a zvědavost.

Než se ponoříte do hlubin pralesa, na chvíli se zastavte a zkontrolujte svůj batoh. Existuje několik základních věcí, na které byste při výpravě neměli nikdy zapomenout:

 • Funkční, prodyšné oblečení: V pralese je vlhko a horko, proto vybírejte lehké a rychleschnoucí materiály.
 • Pevná a voděodolná obuv: Nezbytná pro průzkum nerovného a často mokrého terénu.
 • Repelent proti hmyzu: V pralesích jsou komáři a jiný hmyz, který může přenášet různé nemoci.
 • Náhradní baterie, powerbanka: Mobilní signál může být omezený, ale fotoaparát a svítilna budou neocenitelné.

Před cestou nezapomeňte na veškerá očkování. Nakonec si také zjistěte informace o místní fauně a flóře, některé rostliny a zvířata mohou být nebezpečné.

Kde najít to pravé kouzlo deštného pralesa?
Navštivte amazonský deštný prales v Brazílii nebo se vydejte na výpravu do amazonie v Ekvádoru, kde kromě přírody poznáte také tradiční život domorodců. Skvělou volbou je také plavba deštným pralesem v Kostarice po řece Frío v parku Cano Negro.

64f848f4c766bobrazek.png

Relaxace na pláži
Představa relaxace na klidné pláži, kde jediným zvukem je šplouchání mořských vln, je lákavá pro spoustu z nás. Exotické ostrovy nabízejí návštěvníkům originální kombinaci slunce, jemného bílého písku a křišťálově čistého moře. Ale i v tomto ráji je dobré být na vše připraveni, abyste si svůj odpočinek perfektně užili.

Co nezapomenout a na co si dát pozor?

 • Plavky, klobouk, lehké oblečení: Abyste byli v pohodlí během dne plného sluníčka a moře.
 • Šnorchlovací vybavení pro průzkum podvodního světa.
 • Opalovací krém s vysokým SPF, který bude chránit vaši kůži před UV zářením. V poledních hodinách je dobré vyhledávat stín.

Při výběru výletů s místními prodejci buďte vždy opatrní. Předem si ověřte, s kým jednáte.

Kam za odpočinkem na exotické pláži?
Skvělou volbou pro relaxační exotickou dovolenou je Dominikánská republika, Zanzibar, Omán, Maledivy a Kostarika.

64f9a7f86871eobrazek.png

Výšlap na hory
Výšlap v exotických horách je neopakovatelný zážitek, plný úžasů a dobrodružství. Tato místa jsou vzdálena od rušných metropolí, vysoko nad mraky, v místech, kde se svěží vzduch mísí s panoramatickými výhledy. Ale takový výšlap v exotických horách není jenom o kráse přírody. Je to také o přípravě na nepředvídatelné situace, které vyšší pohoří přináší.

Nezapomeňte si:

 • Termooblečení, nepromokavá obuv: V horském terénu se teploty mohou rychle měnit a je velice důležité, abyste zůstali v teple a suchu i během nepříznivého počasí.
 • Mapu nebo GPS zařízení v případě, že byste se neočekávané vzdálili od průvodce.
 • Jídlo a pití: Výšlapy bývají energeticky náročné a po cestě jen tak na obchod nenarazíte.
 • Náhradní baterie, powerbanka: Mobilní signál může být omezený, ale fotoaparát a svítilna se vám můžou hodit.

Kam za dobrodružstvím v exotických horách?
Vydejte se například na pohoří Sierra Nevada v Kolumbii nebo na pohoří Sierra del Escambray, které se nachází na Kubě.

64f9a88ab4d81blobid0.png

Poznávací zájezd za kulturou
Města skrývají spoustu tajemství a koutů čekajících na objevení. Ať už jde o historické památky, kulturu nebo místní speciality, je důležité být na svůj poznávací zájezd dobře připraveni.

Na co myslet před odjezdem

 • Pohodlné boty na chůzi: Město můžete objevovat po celý den, proto je nezbytné mít pohodlnou obuv. Neocenitelná v případě nouze může být také náplast na puchýře.
 • Oblečení vhodné pro městské prostředí: Preferujte kousky, které vám poskytnou pohodlí, ale zároveň vypadají reprezentativně.

Dávejte pozor na své osobní věci. Města mohou být místy rušná a plná turistů, což může lákat kapsáře. Vždy mějte svou tašku nebo batoh v dohledu.

64f848b868090blobid0.png

Jaká nová místa poznat?
Pestrost a rozmanitost nabízí Indie – objevte Tádž Mahal či uličky v uličky Starého Města v Džajpúru. Skvělou volbou je také Nepál, Dubaj či Guatemala.

A pokud chcete zažít místní kulturu v plné své kráse, vyrazte na tradiční karneval například na Madeiře. Je to skvělý způsob, jak se ponořit do atmosféry města a seznámit se s jeho tradicemi a obyvateli.

64f8486aa48f9obrazek.png

Závěrečné tipy pro exotickou dovolenou
Je nezbytné být připraveni na neočekávané situace, a proto nepodceňujte význam dobrého cestovního pojištění. To vám může poskytnout klid a jistotu, ať už jde o lékařskou péči, zpoždění letu nebo ztrátu zavazadel.

Ponořte se do místní kultury s otevřenou myslí a respektem. Dodržujte místní zvyky, oblékání a etiketu.

Ať už vaše cesty vedou kamkoliv, buďte otevření novým zkušenostem a užívejte si každý moment svého poznávacího zájezdu!

Reklama