Čtyřiašedesátiletá lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví ve funkci střídá Petra Zimmermanna z ODS, který kraj vedl osm let.
Kromě ČSSD ji podle společné dohody podpořili komunisté a zřejmě ještě jeden zastupitel. První žena, která se v ČR postavila do čela kraje, povede menšinovou sociálnědemokratickou krajskou vládu. ODS bude v opozici.

 

„Byla bych ráda, aby společné počínání bylo spravedlivé, aby to nebylo politikaření a aby bylo na kulturní úrovni. Pokud se k tomu přidá i smysl pro humor, bude to spolupráce dobrá," řekla po svém zvolení Emmerová.

 

Kampaň ČSSD ČSSD, která ve volbách zvítězila, nabídla původně účast v krajské radě zástupcům všech zvolených stran. Když ODS a Koalice pro Plzeňský kraj odmítly účast ve vládě s komunisty, sestavili sociální demokraté menšinovou vládu.

 

Poslední Emerová, která se zapsala do podvědomí české veřejnosti, byla statečná žačka z povídek pana Jiřího Grossmanna, která v povídce „Výchovný koncert“ svou pohotovou reakcí, smrtelným parfémem a přesnou muškou odeslala šíleného umělce do mdlob. :-)

Milada Emmerová

První žena v hejtmanském křesle působí od roku 1967 ve Fakultní nemocnici v Plzni. Od roku 1996 do září 2004 se zdravotnictví věnovala i ve sněmovně. V srpnu 2004 ji tehdejší premiér Stanislav Gross jmenoval ministryní zdravotnictví. V dubnu 2005 ji do svého kabinetu zařadil i Jiří Paroubek. Stabilizovat situaci v resortu se jí ale nepodařilo a v říjnu 2005 ji nahradil David Rath. Po odvolání z ministerské funkce byla Emmerová rok náměstkyní ředitelky FN v Plzni a od loňského ledna byla vedoucí lékařkou léčebné barokomory. V listopadu 2004 neúspěšně kandidovala v Plzni do Senátu.

Do ČSSD vstoupila v roce 1994, v minulosti byla 22 let v komunistické straně, z níž vystoupila v prosinci 1989.

 

 

Reklama