Petr s Jitkou jsou už dva roky rozvedeni. Z manželství mají čtrnáctiletého syna Davida, který by byl nejraději jen s otcem. Ten si ho totiž kupuje dárky a tím, že mu všechno dovolí.  

V dobrém i zlém

dárky

Když se Petr s Jitkou brali, slíbili si, že při sobě budou stát v dobrém i ve zlém. Tím zlým si poprvé prošli, když Jitka při prvním těhotenství potratila, o to větší měli radost, když se podařilo napodruhé a narodil se Davídek. To dobré tedy už přišlo, ale za rohem opět čekalo to zlé. A tím neprošli.

Petr byl moc pyšný, když se David narodil, syna si přál. Ale každé počáteční nadšení jednou opadne a stane se každodenní rutinou. Rodinný život spojený s výchovou syna Petra časem omrzel a on si začal žít víceméně po svém. Zatímco Jitka chodila do práce, starala se o syna i o domácnost, Petr vysedával čím dál častěji se svými kamarády a své pozdní příchody komentoval slovy, že je ještě mladý, že si chce užít.
„A já jsem snad na umření? Také bych se chtěla jít bavit,“ bránila se Jitka.
Petrovo přízemní konstatování, že matka se má starat o dítě, a ne se chodit bavit, utnulo jakoukoliv její dohodu o tom, že by někam šli.

Rozvod

Toto rozporuplné manželství vydrželo celých dvanáct let, Jitka se nechtěla rozvádět kvůli synovi. Když ale začal její manžel mimo jiné střídat milenky, řekla si, že už je toho tak akorát dost, raději žádný otec než špatný. Rozvedli se v době, kdy bylo Davidovi dvanáct, v době, kdy syn potřebuje tátu nejvíc. Davidovi se blížila puberta, a ta je u něj hodně bouřlivá.
Hádky s matkou jsou na denním pořádku. David se chce stylově oblékat, mít nejnovější techniku, chce si užívat života. Jako táta. Nechápe, že rozvedená matka nemá na to, aby mu koupila, na co si ukáže, a navíc mu ani nemíní tolerovat jeho pozdní příchody. Je mu teprve čtrnáct, chodí ještě do školy.

U otce všechno, u matky nic

Davidovo rebelské chování však naráží na velké pochopení ze strany otce. Není výjimkou, že mu píše omluvenky do školy, a když David chce, tak i ten nejnovější mobil táta koupí. Kde na něj vezme, to už je vedlejší. Hlavně, že má syna na své straně.
David byl u soudu svěřen do péče matky, ale odmítá s ní být.
Jitka je z toho nešťastná. David začal kouřit, občas ho přistihla i opilého, kašle na školu, žádné domluvy nepomáhají. Když je nejhůř, uteče k otci. Jitka mu nemůže zakázat stýkat se s otcem, ale má strach, aby se z něj nestal takový nezodpovědný parchant jako z něho.
Petr kvůli svému „svobodnému stylu života“ opustil ženu i dítě, ale syn to vnímá jinak. U otce se může všechno, u matky nic.

Čtěte také:

Reklama