Touhu zdobit svůj obličej měli už lidé v pravěku. A to bez ohledu na pohlaví. Různými přírodními šťávami se malovali i muži válečníci. První zmínky o tom, že lidé aplikovali barvu na rty, aby je zvýraznili, pocházejí z Mezopotámie, z období před pěti tisíci lety. Používali k tomu směs, která obsahovala rozdrcený diamantový prášek. Takže o lesk skutečně nebyla nouze.
Drcení brouci
Kleopatra a Egypťané používali k barvení rtů rozdrcené červené broučky. Třpytivého efektu se dosahovalo pomocí perleti z rybích šupin. Ve starověkém Řecku si nicméně rty barvily lehké děvy. První skutečnou tuhou rtěnku na bázi vosku vyrobil arabský vědec na počátku novověku, a to ze základu pro výrobu parfému.
Velký rozkvět zažívaly rtěnky v 16. století mezi šlechtou. V módě byly extrémně bledé tváře a rudé rty. Olovnaté soli, které některé tehdejší rtěnky obsahovaly, ovšem mohly způsobit otravu. Jako hlavní ingredience se začal používat včelí vosk a barviva z rostlin.
Rtěnky proti morálce
Následovalo opět období, kdy byly rtěnky považované za něco nemorálního, za něco, co k počestné ženě nepatří. Tento názor přetrvával po většinu 19. století. S první klasickou rtěnkou přišla společnost Guerlain na konci devatenáctého století, byla zabalená v hedvábném papíru a kromě barviv ji tvořil jelení lůj, ricinový olej a včelí vosk.
Se rtěnkou v kovovém válcovém obalu přišel v roce 1915 Maurice Levy. Velký boom rtěnek následoval po druhé světové válce. Přispěly k tomu herečky, které se ve filmech objevovaly s dokonalým make-upem.
Na které rtěnky nedáme v redakci dopustit?
Marta Kratochvílová, editorka
Moje nejoblíbenější rtěnka je poslední dobou Wine Lip Tints od korejské značky Labiotte. Nejenže má senzační design a vypadá jako mini lahvička od vína, ale je senzační i co se týče výdrže. Jde o tekutou rtěnku, která se po nanesení vpije do rtů a nikde se pak neobtiskává. Rtům dodá pigment a vydrží opravdu dlouho. Přes den sice trochu zesvětlá, ale rty jsou stále hezky zvýrazněné.
Karolína Waberová, redaktorka
O mé nejoblíbenější rtěnce jsem vůbec nemusela přemýšlet. Používám už skoro dva roky na denní nošení Kat Von D odstín LoveCraft. Je to lip kit, který je i přes světlou barvu dobře pigmentovaný a skvěle drží na rtech. Zároveň rty vůbec nevysušuje. Doplnit ji musím akorát po jídle, kdy se trochu setře uprostřed. Jinak je naprosto dokonalá a vůbec na ni nedám dopustit.
Veronika Bulánková, redaktorka
Moje sbírka rtěnek není příliš rozsáhlá. Když si totiž něco oblíbím, používám to stále dokola. V mé kosmetické taštičce tak nesmí chybět rtěnka Rimmel Lasting finish by Kate matte v odstínu 107. Je krásně matná, příjemná, hezky voní, nevysušuje. A ta barvička!
Foto: Shutterstock, Sephora, Rimmel
Nový komentář
Komentáře
Červec nopálový, barvivo používané i dnes pod názvem košenila, kdejaká potravina s červenou nebo oranžovou barvou ji obsahuje a nápoj taky, něco jako aperol. To měla Kleopatra alespoň bio, v té době ještě nebyl průmysl a proti tomu kyzu amonnému, který si natírali na oči to bylo ještě neškodné.
Je pravda, že i dnes, když je žena výrazněji nalíčená, tak připomíná lehkou divu. Pokud ale vidím ženu, která má červenou rtěnku a jen řasenku, tak se mi to připadá velmi elegantní.
Zajímavé rtěnky našich redaktorek
čtu tady ráda v novinkách
o kráse a o šminkách
Kleopatra s vějířem
běhá venku s hmoždířem
drtí si tam brouky
ty červené z louky
novou rtěnku s Arabem
koupím v Ústí nad Labem
vpije se hned do rtů
odolá i dortu