5d3ec060b5decimage.png

Touhu zdobit svůj obličej měli už lidé v pravěku. A to bez ohledu na pohlaví. Různými přírodními šťávami se malovali i muži válečníci. První zmínky o tom, že lidé aplikovali barvu na rty, aby je zvýraznili, pocházejí z Mezopotámie, z období před pěti tisíci lety. Používali k tomu směs, která obsahovala rozdrcený diamantový prášek. Takže o lesk skutečně nebyla nouze.

Drcení brouci

Kleopatra a Egypťané používali k barvení rtů rozdrcené červené broučky. Třpytivého efektu se dosahovalo pomocí perleti z rybích šupin. Ve starověkém Řecku si nicméně rty barvily lehké děvy. První skutečnou tuhou rtěnku na bázi vosku vyrobil arabský vědec na počátku novověku, a to ze základu pro výrobu parfému.

Velký rozkvět zažívaly rtěnky v 16. století mezi šlechtou. V módě byly extrémně bledé tváře a rudé rty. Olovnaté soli, které některé tehdejší rtěnky obsahovaly, ovšem mohly způsobit otravu. Jako hlavní ingredience se začal používat včelí vosk a barviva z rostlin.

Rtěnky proti morálce

Následovalo opět období, kdy byly rtěnky považované za něco nemorálního, za něco, co k počestné ženě nepatří. Tento názor přetrvával po většinu 19. století. S první klasickou rtěnkou přišla společnost Guerlain na konci devatenáctého století, byla zabalená v hedvábném papíru a kromě barviv ji tvořil jelení lůj, ricinový olej a včelí vosk.

Se rtěnkou v kovovém válcovém obalu přišel v roce 1915 Maurice Levy. Velký boom rtěnek následoval po druhé světové válce. Přispěly k tomu herečky, které se ve filmech objevovaly s dokonalým make-upem.

Na které rtěnky nedáme v redakci dopustit?

Marta Kratochvílová, editorka

Moje nejoblíbenější rtěnka je poslední dobou Wine Lip Tints od korejské značky Labiotte. Nejenže má senzační design a vypadá jako mini lahvička od vína, ale je senzační i co se týče výdrže. Jde o tekutou rtěnku, která se po nanesení vpije do rtů a nikde se pak neobtiskává. Rtům dodá pigment a vydrží opravdu dlouho. Přes den sice trochu zesvětlá, ale rty jsou stále hezky zvýrazněné.

5d3ebf0ae85a5image.png

Karolína Waberová, redaktorka

O mé nejoblíbenější rtěnce jsem vůbec nemusela přemýšlet. Používám už skoro dva roky na denní nošení Kat Von D odstín LoveCraft. Je to lip kit, který je i přes světlou barvu dobře pigmentovaný a skvěle drží na rtech. Zároveň rty vůbec nevysušuje. Doplnit ji musím akorát po jídle, kdy se trochu setře uprostřed. Jinak je naprosto dokonalá a vůbec na ni nedám dopustit.

5d3ebf773b038image.png

Veronika Bulánková, redaktorka

Moje sbírka rtěnek není příliš rozsáhlá. Když si totiž něco oblíbím, používám to stále dokola. V mé kosmetické taštičce tak nesmí chybět rtěnka Rimmel Lasting finish by Kate matte v odstínu 107. Je krásně matná, příjemná, hezky voní, nevysušuje. A ta barvička!

5d3ebfb8ef470image.png

Foto: Shutterstock, Sephora, Rimmel

Reklama