Nahlédněte do brněnského podzemí! Naší dopisovatelce Jitce se podařilo nahlédnout do útrob, které se veřejnosti otevřou až příští rok v dubnu. Prohlédněte si fotografie z míst, na která se zatím nesmí!

V sobotu 9. 10. se mi při mimořádném otevření podařilo navštívit brněnské podzemí, konkrétně prostory pod Zelným Rynkem (další se nachází pod Dominikánským náměstím a k tomu ještě nedávno objevená kostnice pod kostelem Svatého Jakuba Většího). Jelikož sklepení v podobě, v jaké jsme je měli možnost vidět my šťastlivci, kterým se podařilo uzmout lístky (během chvilky byly prý všechny vyprodány), už asi nikdo nezahlédne, rozhodla jsem se o svůj zážitek s vámi, milé čtenářky, podělit.

Brnenske podzemi

Hurá do sklepa!

Do sklepů jsme vešli točitým schodištěm na spodní straně náměstí - standardní vchod pro návštěvníky však bude z divadla Reduta, a tento bude sloužit pouze jako únikový východ. Hned první pohled a pocit byl zarážející. Čekali jsme vlhké, chladné a neútulné špeluňky, a namísto nich jsme vešli do vyhřátých, čistých a spravených reprezentačních místností, které budou sloužit ke komerčním účelům. Budou tu pořádány rauty, firemní oslavy a možná i divadelní představení brněnské alternativní scény. Vlastně celá část sklepů, která byla v 80. letech minulého století ošetřena betonovými nástřiky (kvůli špatné statice), bude pronajímána a pro veřejnost se otevře pouze část s původním cihlovým obložením, tedy část atraktivnější. Za tímto účelem také podzemí prošlo řadou rekonstrukcí, kdy byla zpevněna statika, nainstalována elektřina, vzduchotechnika i vodovodní potrubí a navíc neustále probíhá odsávání vlhkosti. Zřízena zde pochopitelně byla i sociální zařízení.

Brnenske podzemi

Budoucí reprezentační sály byly jistě zajímavé, ovšem opravdový zážitek mi poskytly až sklepení historická, která se zachovala v téměř původní podobě (opravovaly se například podlahy, ovšem pouze dobovými cihlami). Jak nás slečna průvodkyně vodila úzkými a nizoučkými uličkami, pochopila jsem pravý význam pojmu „podzemní labyrint“. Původně samostatné sklepy byly totiž uměle propojeny, a tak vznikla změť průchodů a podchodků, kde se jeden ztratí, ani neví jak. I já se málem zamotala, když jsem se s očima upřenýma na nádhernou gotickou klenbu oddělila od skupiny, a pak ji horko těžko doháněla.

Brnenske podzemi

Kostlivec ve studni

Po cestě nás potkala řada studní - v nejhlubší z nich byly objeveny různé historické předměty, keramické střepy i kostra dospělého muže. Zbylé studny jsou pak povětšinou drenážní. V jednom ze sklepů se dochovala historická lednice - výklenek, ve kterém se udržovala stálá teplota okolo 6 °C, a proto zde byl uchováván led. Dnes je však tady, stejně jako v celém podzemí, výrazně tepleji, protože jsou v blízkosti vedeny tepelné kolektory. Na dně lednice bylo původně štěrkové podloží, které vsakovalo vlhkost, proto sem byla systémem kanálků odváděna sklepní voda, která se beze zbytku ztrácela. Při statických úpravách sem však byly vylity zbytky betonu, a tím se jakýkoli odtok znemožnil. Lednice se tak pravidelně zaplavuje a voda musí být odčerpávána mechanicky.

Brnenske podzemi

Otevřeno bude až příští rok v dubnu

Od dubna 2011, kdy se plánuje slavnostní otevření, zde budou umístěny tematické expozice, které se vážou k účelům původních sklepů. Bude zde výstava historických svítidel, vinný sklípek, ukázka dobového uskladnění potravin a ve sklepení pod alchymistovým domem bude expozice bylinek, koření a léčivých odvarů.

Brnenske podzemi

V jedné z posledních místností se plánuje expozice útrpného práva - budou zde vystaveny mučicí nástroje, pouta a řetězy i replika pranýře. U východu pak bude mít návštěvník možnost popít a pojíst v historické krčmě, aby nabral síly pro výstup na povrch (je to jen pár schodů, ale znáte to: „Z té naší hospody, vedou jen tři schody...") a prohlídku závěrečné prostory, kterou je sklepení pod bývalým domem Magdalény z Bubna.

Brnenske podzemi

Krvavá Magdaléna

Tato šlechtična prý bývala za mlada velmi krásná a také nesmírně náruživá. Jenže jak šel čas a vrásek přibývalo, zůstali s ní milenci spíše kvůli majetku než pro její krásu. Jakmile se ovšem Magdaléna dozvěděla, že je jí některý nocležník nevěrný, zatáhla jej do sklepa a zamordovala. Podle pověsti zde pak musí kvůli svým hrůzným činům strašit, dokud nevykoupí svou duši. Před východem si pak můžete všimnout tělesného pozůstatku jednoho z milenců. O jaký úd se jedná, vám však prozrazovat nebudu.

Brnenske podzemi

Ať už z Brna pocházíte, nebo se zde objevíte jen náhodou, určitě si od dubna nenechejte ujít návštěvu podzemního labyrintu!

Reklama