Rozchod patří k nepříjemným etapám našeho života. Bohužel je to věc, kterou si ale musíme prožít. Každý nepovedený vztah nás ale posouvá zase o něco dále. Otázkou však zůstává, kdy se pustit do něčeho nového. Existuje správné načasování dalšího vztahu?

rozchod

Elena před pár měsíci zažila velmi nepříjemný rozchod. S partnerem spolu byli dlouhých šest let. Ona ale cítila, že se vztah nikam neposouvá. Byla více nešťastná než šťastná, což je špatně. Rozhodla se proto, že zavře jedny dveře a otevře další pro někoho nového. „Ač je to už nějaká doba, stále se z toho nějak nemůžu vzpamatovat. Vím, že jsem udělala správnou věc, ale nějak nemůžu navázat novou známost. Ač tady už pár fajn chlapů bylo. Sem tam randím, ale nikdy z toho nic vážnějšího není. Vždy se nějakým zvláštním způsobem zaseknu. Sama to nechápu. Chtěla bych už jít dál.“ Elena si tak pokládá onu otázku, kterou řeší ženy po rozchodu: „Kdy budu schopná nového vztahu?“.

ds„Je podstatné si uvědomit, že mozek je nevyrovnaný a není v běžném režimu, pokud si ještě nezvykl na změnu po rozchodu, na odloučení a na konec vztahu. Z toho důvodu, se naše myšlenky můžou neustále točit kolem bývalého partnera. Mozek nás začne tlačit i do situací, kdy často přemýšlíme, co by v tuto chvíli náš bývalý partner dělal, jak by se choval, co by řekl, na co teď myslí, jak by reagoval, kdybychom byli spolu, atd. Takový nový vztah po rozchodu nemůže mít velkou hodnotu.“ Vysvětluje vztahový kouč Karel Chába.

Existuje tedy nějaké správné načasování?

„Čas, kdy začít nový vztah po rozchodu, je u každého zcela individuální. Na jedné straně jsou lidé, kteří se rozejdou po vzájemné dohodě naprosto slušně a dobře, mohou být hned přáteli. Na druhé straně jsou lidé, kteří rozchod prožívají velmi bolestně, a trvá jim dlouho, než se z této nepříjemné situace dostanou. Doba, za jak dlouho navázat nový vztah po rozchodu, se nedá změřit.“ Karel Chába ještě dodává. „Pokud jsme se právě s někým seznámili, a naše pozornost je zaměřena jen na daného člověka, neporovnáváme jej s bývalým partnerem a nevrací se nám na něj myšlenky, je to ideální chvíle, kdy můžeme naše seznámení rozvinout do nového partnerského vztahu.“

Jak poznáme, že jsme připraveni na nový vztah?

• cítíme se v pohodě
• máme radost ze života
• těšíme se z každodenních věcí
• nemyslíme na bývalého partnera
• neprožíváme negativní emoce v souvislosti s bývalým přítelem
• aj.

www.partnerske-vztahy.eu

Čtěte také:

Reklama