Najít opravdového přítele je obrovská výhra. A je přitom úplně lhostejné, jakého je pohlaví. Nebo je právě tohle jeden velký omyl a přátelství mezi mužem a ženou neexistuje? Co člověk, to názor a zkušenost.

„Od školy je mým nejlepším přítelem spolužák Pavel. Trávíme spolu čas, můžu se mu s čímkoli svěřit, vybrečet se. U nikoho jiného jsem nezažila takový pocit vzájemného pochopení. Ani u svého manžela, se kterým si jinak výborně rozumím,“ svěřuje se Iva (39) s tím, že se ne vždy setkali s pochopením svého okolí. „Často nás podezřívali, že spolu chodíme. Jenže mezi námi k nikdy k ničemu intimnímu nedošlo.“ A stejnou zkušenost má i herečka Eva Holubová (56). „Z nejedné vlastní zkušenosti vím, že přátelství mezi mužem a ženou existuje!“ je si jistá.

přátelé

Přátelství, nebo pouhá zástěrka?

Jsou to ojedinělé případy, nebo to opravdu může fungovat? „Může, takových přátelství jsou dokonce spousty. Ale je zajímavé, že když stejnou otázku položíte mužům, většina z nich odpoví, že nic takového neexistuje,“ naznačuje psycholožka a psychoterapeutka Milena Nováková, v čem by mohl být zakopaný pes. Někdy se totiž jeden z dvojice „přátelí“ ze zištných důvodů, aniž by o tom ten druhý věděl. „Bylo mi jasné, že se do mě Klára nezamiluje na první pohled, tak jsem zvolil jinou cestu. Stali se z nás přátelé. Měla díky tomu čas zjistit, že si spolu rozumíme a bude jí se mnou dobře. Trvalo to půl roku,“ svěřuje se Radim (34).

Když je v tom něco víc…

Stává se ale i to, že se přátelství přerodí v přitažlivost či lásku zcela neplánovaně. „Pokud je láska a přitažlivost vzájemná, pak zpravidla není co řešit, většina lidí si vybere spíš partnerský vztah, než by preferovali zůstat u přátelství. Pokud je ale taková náklonnost jednostranná, vztah téměř vždycky vztah zanikne. Stane se nevyváženým, očekávání a představy o jeho dalším vývoji se budou rozcházet,“ varuje psycholožka.

Jak zaplašit lásku?

„Lze zabránit tomu, aby někdo cítil lásku?“ pokládá psycholožka otázku, na kterou je odpověď už předem dána. Jedinou možností, jak zkrotit rozjitřené city, je omezení kontaktu s dotyčným. Pak se ale musíte smířit s tím, že přicházíte o něco, co má ve vašem životě právě teď a tady důležité místo. O důležitého člověka, který vás inspiruje. „Pozor si dejte spíš na iluzi lásky. Někdy vyvolává silné emoce, snadno pojmenovatelné láska, právě pocit souznění a porozumění, který s kamarádem zažíváte. Problém je ale v tom, že takový pocit vznikne mnohem snadněji s kamarádem. Na toho nežárlíte, nezraňuje vás svým chováním, není takovou součástí vašeho já, jako partner. Na druhou stranu, on ten skutečně zralý a zdravý partnerský vztah vypadá trochu podobně. Také jde ego stranou,“ vysvětluje Milena Nováková.

Lze slepit přátelství?

Každý románek, ať už dlouhodobý či letmý, kamarádský vztah zaručeně naruší. A jen málokdy vede cesta zpět. „Většina lidí už se nechce svěřovat někomu, kdo se posunul do role potenciálního partnera. Cítí se pak ohroženější, víc hodnoceni,“ vysvětluje Nováková a radí, co může pomoci: „Určitě je to odstup. Udělat si pauzu a dát si čas na usazení myšlenek a pocitů. Vhodný je i otevřený rozhovor a uzavření tématu spolu s vysvětlením, co kdo cítí.“

Čtěte také:

Reklama