Kolikrát si při učení povzdechneme, že máme špatnou paměť, nedokážeme se soustředit, nedokážeme se nic naučit. Ale je to tak? Existuje dobrá nebo špatná paměť? Odpověď zní: dokážeme buď správně využívat potenciál svého mozku, nebo se nadále trápíme školometským způsobem nudného a útrpného učení a mozek takto informace odmítá!

GinkoJestliže chceme skutečně využít neuvěřitelných schopností velkého mozku, musíme o něm něco vědět, např. že naléhavě volá po tom, aby se směl učit a znovu poznávat.

Teprve když okolní svět touhu po učení neustále trestá, začnou se spojovat projevované aktivity s pocitem nelibosti (Nech to být! Nesahej na to! Neptej se tolik! Nezpívej, bolí mě hlava!). Tím se však vrozená schopnost učit se, poznávat, rozvíjet své schopnosti potlačuje! A to je ten zlomový bod v našem životě, kdy jsme ztratili nadšení a motivaci. Z člověka se stává morous! A později si bude tento člověk stále dokazovat, jak je ostatně všechno nepříjemné.

Ale my můžeme svou původní danou schopnost k učení se novým věcem a ke změně znovu objevit a naučit se ji úspěšně rozvíjet.

Náš velký mozek je složen ze dvou částí - levé a pravé hemisféry. Hlavní rozdíl ve funkci obou polokoulí je v tom, že v levé hemisféře je „zpracována“, přijímána a vydávána řeč, zatímco pravá mozková hemisféra je určena pro obrazové a analogové vnímání.

Naše kultura je zaměřena na využití levé mozkové hemisféry, kterou většinou „zatěžujeme“, zatímco ta pravá se „nudí“. Tak se dostáváme do bludného kruhu - přetížení vyvolává pocity nelibosti a otrávenosti, a ty vyvolávají stres.

Když se učíme tímto způsobem, vydáváme vlastně spoustu energie na překonávání pocitu nelibosti, který je dán naší dřívější zkušeností z učení, a to, že „učení je nudné, těžké“. Jsme z toho rozladění, mrzutí a následně nám další energii odčerpává vědomí toho, že jsem mrzutý a musím to překonat, abych se mohl učit. Kolik nám potom zbývá energie na učení? Jen velmi málo! A náš mozek se v závěru učení brání, a to vede k pocitu „špatné paměti“.

Když se učíme a informaci nepřijímáme se žhavým zájmem, mozek tuto informaci vyhodnotí jako nezajímavou a hodí ji do krátkodobé paměti. K tomu, aby informace skončila v paměti dlouhodobé, musíme nejméně 30x informaci zopakovat, a tím se dostáváme k nepříjemnému biflování, stresu a únavě. Ale my můžeme zapojit levou i pravou hemisféru! Pro digitální a analogové informace totiž existují dvě krátkodobé paměti. Pokud bude nějaká informace zadána současně do obou mozkových polokoulí, pak už nebude moci někam „zapadnout“, mozek ji vyhodnotí jako důležitou a ocitne se úspěšně v dlouhodobé paměti. Proto je tak důležité vyslat informaci pro levou hemisféru (např. slovo) současně s nějakou informací pro pravou hemisféru (např. obraz, představa, emoce, hudba...)

Není třeba žádného útrpného opakování! Stačí respektovat obě části našeho mozku stejně.

K tomu je ovšem třeba zvládnout vytváření obrazů a naučit se tuto techniku suverénně uplatňovat.

Říkáme, že jsme „národem J. A. Komenského, který mimochodem, řečeno naším současným jazykem, prosazoval „učení podle pravidel mozku“. Ale pochopili jsme vůbec jeho přínos?

Nejčastější problém, který se týká paměti, je u klientů problém s koncentrací. Často to bývá tehdy, když je levá hemisféra již přetížena. Zapojením té pravé - obrazotvornosti a představivosti - můžeme té levé ulehčit práci, a tím se i lépe soustředíme. Na trénink pravé hemisféry existuje spousta technik - základním principem je vytváření si obrazů k informaci nebo asociace. Nějakým způsobem tu „nudnou“ informaci oživit, aby byla pro nás zajímavá. Můžeme si ji i zazpívat...

Uvolnění od stresu je také důležité - řízená relaxace s hudbou uvolňuje pravou hemisféru - např. před spaním si pustit na 10 minut klidnou hudbu, kterou máme rádi a se zavřenýma očima si představit během poslechu nějaké krásné vysněné místo, kde bychom si přáli být, všemi smysly.

Vera F. Birkenbihlová ve své knize Piliny v hlavě? Uvádí krásný příklad: „Naučte se rychle zpaměti: Dvounožec sedí na trojnožce a pojídá jednorožce. Tu přijde čtvernožec a vezme dvounožci jednorožce. Dvounožec vezme trojnožec a uhodí jím čtvernožce. Je těžké si to zapamatovat napoprvé, ne? A nyní zapojte představy: Představíte si člověka (dvounožce)sedícího na stoličce(trojnožka), který jí jednorožce (okusuje kuřecí stehno). Pak přijde čtvernožec(pes)... atd.“

Text byl zpracován s Pavlou Štěpničkovou, osobní terapeutkou

Redakční tip: Výtažky z ginko-biloba pro lepší paměť

GinkoJak si udržet mozek co nejdéle v co nejlepší kondici? Nečekat na první příznaky a začít „trénovat“ včas. Prověřeným tipem je luštění křížovek či sudoku, dokonce i počítačové hry prokazatelně zvyšují pohotovost a schopnost soustředit se. Dobrou volbou jsou také přírodní přípravky obsahující výtažky z ginko-biloba - legendárního „stromu života“, jehož stáří se odhaduje na 200 milionů let! Extrakty z jeho listů se na posílení lidské paměti využívají už od 17. století. Kromě toho, že ginko pomáhá zvyšovat výkonnost mozku, navíc přispívá k celkovému prokrvení a mikrocirkulaci organizmu. V souvislosti s efektivní podporou duševní svěžesti se v poslední době často hovoří také o DMAE, což je látka, která patří mezi nootropika, mozkové nutridenty, kterým se pro jejich vlastnosti říká „potrava pro mozek“. Podle dosavadních výsledků vědeckých výzkumů a studií se dá předpokládat, že DMAE pomáhá ke zvýšení výkonnosti mozkových funkcí, má pozitivní vliv na náladu člověka, a to bez nežádoucích účinků a bez rizika vzniku závislosti.

Jedinečnou kombinaci těchto dvou aktivních látek vydatně podpořenou ještě hořčíkem, minerálem dobře známým svou schopností posílit odolnost organizmu, imunitu, příznivě působit na nervový systém a svalové funkce, nabízí nový doplněk stravy Ginko Prim Max s DMAE. Hotový elixír mládí! Více na www.walmark.cz

Reklama