To si tahle jdu spořádaně podchodem a u zdi stojí nenápadný chlápek a celý se klepe. Protože je tam šero a já špatně vidím, koukám na něj jako trouba a říkám si, že se mu asi udělalo nevolno… no ještěže na druhý pohled a zblízka jsem si všimla, co vlastně dělá, co má v ruce a proč se klepe, než jsem se mu vrhla statečně dávat první pomoc!! To by chudák asi nerozdýchal. Takhle jsem se nezmohla na nic jiného než na něj vypláznout jazyk. Úchyl jeden.

 

Exhibicionista

Název pochází z latinského exhibere – nabídnout, ukázat. Vzrušení je u exhibicionismu dosahováno odhalováním genitálu před neznámými ženami či dívkami. Toto odhalení je někdy spojeno s erekcí a s masturbací (ne však pokaždé).

 

Ono to není nic příjemného, i když dospělá žena se maximálně lekne. Ta, která je víc od rány, pak sdělí takovému individuu cosi jako „A tím chceš někoho ohromit?“ a jde dál.

 

Povětšinou nemluví

…Při exhibici se vyhýbají i vstřícné erotické komunikaci oběti. Antierotické emoce ženy (strach, hněv atd.), jež někdy exhibice vyvolává, ho přitom nevzrušují.

Exhibicionista chce, aby žena přihlížela zvědavá a fascinována. Jestliže očekávaná reakce chybí…, pocit psychického napětí obvykle vyhasne a zůstává pouze pocit zahanbení.

 

To by mi ho bylo skoro líto. Nezatleskala jsem a chudák byl pak asi celý zahanbený. Jenže co když na takového člověka narazí třeba dospívající dívka, nebo nedejbože dítě?

 

V podstatě by se dalo říci, že jsou to celkem neškodní jedinci v porovnání  s pedofily, sadisty a jinými, na které ani nemyslet. Ale jak poznat „neškodného magůrka“ od někoho mnohem nebezpečnějšího??

 

...Ne každý expozér (obnažovatel) genitálu je však pravý exhibicionista. Pokud se totiž dopouští exhibic před dětmi, je velmi pravděpodobné, že se jedná o pedofila. Rozlišení mezi exhibicionistou a pedofilem v klinické praxi není vždy jednoduché, když zpravidla rozhodné informace jsou informace oběti.

Pokud pak expozér zkracuje vzdálenost k ženám, navazuje s nimi (většinou vulgární) komunikaci, chce v nich vzbudit úlek a strach, či se přímo snaží o fyzický kontakt, je pravděpodobné, že se nejedná o exhibicionistu, ale o sexuálního agresora či sadistu, který volí expozici genitálu jako náhradní, méně nebezpečnou a ve svých možných následcích méně ohrožující sexuální aktivitu.

 

Zavolala jsem strážníky

Zatelefonovala jsem na Městskou policii a počkala jsem za rohem. Problém je v tom, že on krátce na to odešel, a i když byli strážnici na místě poměrně dost rychle, ten člověk už byl pryč. Muži v uniformě mi pak sdělili, že s takovými lidmi je potíž. Většinou okamžitě změní působiště a tak je jejich „odchyt“ poměrně složitý.

 

Kde je tedy míra nebezpečnosti těchto lidí? Co když se úchylka nějak stupňuje, a jak na ně vlastně nejúčinněji reagovat?

Lze tento problém léčit?

Může být exhibicionistou i žena?

 

...Byly popsány případy pravého exhibicionismu i u žen (tedy případy žen, které pociťovaly sexuální vzrušení a uspokojení při anonymním odhalování ňader a genitálu před cizími muži), nicméně většina tzv. exhibicionistického chování má u žen charakter přitahování pozornosti. Odhalení u žen se trestně projednává velmi vzácně.

 

Je pravda, že jsem ještě neslyšela, že by nějaký muž zavolal na svlečenou ženu, byť na veřejnosti, městskou policii J.

 

V článku jsem použila citace z knihy Mravnost, pornografie a mravnostní kriminalita autora Jana Chmelíka, kterou vám chci vřele doporučit.

 

Mám totiž zato, že málokterá žena se s tímto jevem ještě nesetkala a navíc, a to je mrzuté, mnohé z nás mají děti, které se pohybují po ulicích a některé jsou bohužel o tuto nemilou zkušenost již bohatší.

 

Už jste někdy také zahlédly obnažovatele?

Jak jste zareagovaly?

 

Reklama