Městský soud v Praze v pondělí odsoudil europoslance a bývalého prvního muže televize Nova Vladimíra Železného k dvouletému trestu s podmíněným odkladem na čtyři roky. Musí také zaplatit pět milionů korun. Soudci vyměřili Železnému pokutu i přes to, že ihned po obvinění jeho právníci uhradili sedm milionů.

 

Železný byl odsouzen spolu s galeristou Georgem Novotným za daňový únik. Je stíhán ještě v dalších dvou kauzách.

 

Podle soudců se oba muži dopustili ve dvou případech trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Železný hovořil před vynesením rozsudku asi padesát minut. Železný se na místě odvolal, rozsudek tak není pravomocný a případem se bude ještě zabývat pražský vrchní soud.

 

Kvůli daňovým únikům za 6,8 milionu korun hrozilo Železnému a Čechoameričanovi Novotnému až dvanáctileté vězení. Případ začal na jaře roku 2001.

 

Bývalý šéf Novy od začátku vyšetřování tvrdí, že je nevinen a obrazy prý nakupoval v cizině Novotný, on sám je podle svých slov nabyl až v České republice. Novotný, který je majitelem Galerie Longa, už dříve vypověděl kriminalistům, že se s Železným dopředu domluvili na tom, jakým způsobem obejít při dovozu obrazů celní předpisy.

 

Hlavní líčení se protáhlo na tři roky. Jedním z důvodů bylo čekání na rozhodnutí evropského parlamentu, zda zbaví poslance imunity.

 

Železný je stíhán i v dalších dvou kauzách, a to opět kvůli údajnému krácení daní a poškozování věřitele. Novotný proti tomu v jiném případu čelí obžalobě z vydírání Železného, z nedovoleného ozbrojování a ze zpronevěry obrazů.

Kdo je vinen?
Měl by Železný dostat vyšší trest?

 

Reklama