Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v Evropě nejkrásnější? Je to císařovna rakouská! Ano, Sissi byla považována za nejkrásnější panovnici své doby, i když mýtus kolem její krásy vznikl později. Neméně krásná ale byla i francouzská císařovna Evženie, manželka Napoleona III.

Zatímco Sissi na svůj úděl císařovny neustále žehrala, Evženie si ho vybrala dobrovolně a v prvních letech si ho doslova užívala! Nebyla už nejmladší, když se jí konečně podařilo ulovit toho správného ženicha! Psal se 30. leden 1853, když řekla své „ano“ v katedrále Notre Dame francouzskému císaři, známému sukničkáři Napoleonovi III., synovci Napoleona Bonaparta.

Evženie (1826-1920) pocházela ze starobylé španělské šlechty. Její otec hrabě Cipriano z Teby a Montija byl nadšený bonapartista. Jako druhorozený neměl nárok na žádné velké dědictví, a tak z praktických důvodů zvolil vojenskou kariéru. Díky zranění kulhal a přišel o jedno oko, což mu zřejmě na charismatu neubíralo. S Marií Manuelou, matkou Evženie, se seznámil v salonu její sestry. Tato o deset let mladší, velmi krásná a temperamentní žena pocházela z rodiny bohatého skotského emigranta. Po jistou dobu působila jako dvorní dáma španělské královny. Byla velice společenská, s oblibou pořádala různé slavnosti, přátelila se s francouzskými spisovateli, zatímco manžel se díky svým politickým názorům občas ocitl ve vyhnanství či ve vězení. Doma se vyskytoval málokdy, o to více ho Evženie milovala. Zemřel, když jí bylo třináct let.

EvženieEvženie a její o rok starší sestra Františka zvaná Paca tedy vyrůstaly hlavně s matkou, která jejich výchovu raději přenechávala guvernantce. Na čas také dívky poslala do kláštera, kde se jim sice dostalo průměrného vzdělání, ale naučily se jazyky. Matka, ač sama mimořádně vzdělaná a ovládající pět jazyků, byla toho názoru, že nejlepší školou je škola života. Jejím hlavním cílem bylo, aby se dcery dobře provdaly. A zatímco mírnou a poslušnou Pacu se jí podařilo „udat“ už v devatenácti letech, s temperamentní a svéhlavou Evženií, která vyrostla do mimořádné krásy, se to jaksi nedařilo. Matka s dcerou procestovaly mnoho zemí, nejčastěji pobývaly ve Francii. A rozhodly se, že v Paříži se jim musí podařit ulovit ta nejlepší partie.

Se svobodným Ludvíkem Napoleonem, tehdy prezidentem Francouzské republiky, Evženii seznámila ve svém pařížském salonu princezna Matylda Bonaparte. Byla to Napoleonova sestřenice a dokonce bývalá snoubenka. Netušila, jaké nepředloženosti se dopustila! Sice už do něj dávno zamilovaná nebyla, Napoleonova nechuť k manželství byla totiž pověstná, ale kdyby ji přece jen požádal o ruku – ač už mezitím vdaná byla – určitě by se nebránila!

Napoleonovi se Evženie líbila od prvního momentu a domníval se, že bude pro něj snadnou kořistí. Ta ho k jeho překvapení odmítla. O žádné nezávazné dobrodružství nejevila zájem. Napoleonovy avantýry byly v Paříži dostatečně známé a Evženie se rozhodla, že se nestane jednou z jeho mnoha milenek. Dělala drahoty. V rámci taktiky odjela s matkou do zahraničí. I tam se kolem ní rojili nápadníci, mezi nimi třeba baron Rothschild. Ona ale zatím čekala. Napoleon však na ni nezapomněl. Nedobyl ji ani po jejím návratu do Paříže.

Když pak zrušil Francouzskou republiku a vyhlásil císařství a sebe Napoleonem III., to už na něj tlačila rodina i blízcí politici, že by se měl oženit a zplodit nástupce. Jenže najít pro něj novou „Marii Luisu“, tedy dceru z panovnické rodiny s náležitým rodokmenem, nebylo vůbec snadné.

Evženie

Evženie v kruhu svých dvorních dam - obraz Franze Xavera Winterhaltera

Evženie navíc Napoleona stále udržovala v určitém napětí. Jednoznačně ho neodmítala, ale také nic neslibovala. A Napoleon byl do ní stále více zamilovaný. Traduje se historka, že se jí jednou zeptal, kudy se nejlépe dostane do její postele. A ona mu na to prý odpověděla: „Musíte přes kapli!“ Ať už to bylo jakkoli, tato strategie se jí vyplatila. Císař se rozhodl. Ožení se z lásky.

Napoleonovu volbu tvrdě zkritizovala jak jeho rodina, tak i jeho političtí poradci. Evženie byla podle nich zlatokopka. Byla sice krásná, ale zcela nemajetná a neměla původ hodný císařovny. Velkolepou svatbou však konečně dosáhla svého cíle. Náročného císaře ale totálně zklamala jako milenka. Stejně jako Sissi ani ona si nelibovala v plnění manželských povinností. Napoleonova vášeň a okouzlení brzy vyprchaly a on se vrátil k bývalým milenkám. Navenek však museli hrát císařští manželé dokonalý pár, protože „lid si to žádal“.

Evženie sice Napoleona skutečně nikdy nemilovala, nicméně jeho nevěry nesla těžce. Urážely ji. Často mu tropila - k pobavení dvora - hysterické scény. Věděla ale, že rozvod nepadá v úvahu, tak aspoň na veřejnosti se převtělila do role oddané manželky a panovnice. Její postavení se upevnilo, když tři roky po svatbě porodila jediného syna Evžena, což jí dodalo patřičného sebevědomí.

Nikdy se nestala populární, ač po tom nesmírně toužila a mohla se snažit sebevíc. Stala se ale francouzskou módní ikonou. Obdivovaná byla už její svatební toaleta ušitá z bílého atlasu posázená diamanty a brilianty s vlečkou dlouhou čtyři metry. Móda byla císařovninou vášní. Jejím dvorním krejčím se stal anglický módní návrhář Charles Frederik Worth, který si díky císařovniným zakázkám mohl diktovat podmínky a na prestižní adrese si otevřel první pařížský módní salon. Vznešené zákaznice se do jeho salonu jen hrnuly, zatímco do té doby chodily švadleny k zákaznicím domů. Evženie si v té době velice libovala v krinolínách, takže když přišla do jiného stavu, těhotenství lehce skryla. Císařovna začala udávat módní trendy na další sezóny, obrázky jejích modelů se objevovaly v módním časopise a Paříž se stala od dob druhého císařství synonymem vysoké krejčoviny, tedy haute couture. Pověstná byla taktéž císařovnina obrovská garderoba, kterou s sebou vozila na cesty.

Evženie kolem roku 1880

Evžénie Šťastné období končí na konci šedesátých let. Tehdy začínali mít Francouzi druhého císařství a Bonapartů plné zuby. Špatná domácí, ale zejména zahraniční politika uspíšila konec režimu. Evženie na tom měla lví podíl. Byla to ona, kdo ve složité politické situaci v Evropě přemluvil Napoleona v roce 1870 k vyhlášení války Prusku. Válka měla vyřešit dlouhodobé spory mezi oběma zeměmi, přinést Napoleonovi slávu a zachránit hroutící se císařství. Ve své naivitě však Evženie a možná ani Napoleon netušili, v jak žalostném stavu se nachází francouzská armáda ve srovnání s tou pruskou. Po drtivé porážce u Sedanu, byl Napoleon zajat a musel kapitulovat. Francie byla vyhlášena republikou.

Evženie byla nakonec ráda, že nedopadla jako Marie Antoinetta a že se jí podařilo tajně uprchnout do exilu do Anglie, kde se později shledala i s manželem a se synem. Tady už mohla jen vzpomínat na staré dobré časy ve Francii.

EvženJediný syn Evžen (1856-1879) zemřel v Africe ve třiadvaceti letech

Když v roce 1873 zemřel v Anglii už delší dobu nemocný Napoleon III., zůstal její jedinou nadějí syn Evžen. Nepřestávala doufat, že se jednou vrátí do Francie a znovu dosedne na trůn jako Napoleon IV. Evžen studoval v Anglii vojenskou akademii a toužil udělat vojenskou kariéru. Přes matčin nesouhlas se vypravil do jižní Afriky, kde na straně Britů bojoval v britsko-zulské válce. Po krátké době došla smutná zpráva, že byl v boji zabit kmenem Zulů. Evženie propadla zoufalství. A to nemohla tušit, že bude žít ještě dlouhých 41 let. Sama…

 Foto: Wikipedia

 

I o těchto zajímavých ženách jste mohli přečíst:

Jediná láska královny Viktorie

Sissi, mýtus a pravda

Pauline von Metternich si s císařovnou Sissi příliš nerozuměla

Reklama