Zítra začíná Evropský týden mobility, který vyvrcholí v úterý 22. září tradičním Dnem bez aut. V rámci toho nabídnou některá města dopravu prostřednictvím MHD zdarma. Do letošního 14. ročníku se zapojilo 34 českých měst a obcí, které nabídnou zájemcům pestrý program. Ať už cyklojízdy, nebo další pohybové a zábavné aktivity.

etm

Hlavním záměrem kampaně je upozornit na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Poprvé jej iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. Podporuje veřejnou dopravu, budování cyklostezek, zkvalitňování prostranství pro pěší a podobně. V ČR je kampaň realizována od roku 2002. Národní koordinaci v rámci ČR zajišťuje Ministerstvo životního prostředí.

Zaměření každého ročníku kampaně souvisí vždy s hlavním mottem. Tím letošním je výzva k akci - Vyber. Změň. Zkombinuj. Cílem tohoto hesla je povzbudit lidi, aby přemýšleli o rozsahu dostupných možností dopravy a vybrali si ten správný způsob. To může často vést k rychlejšímu a příjemnějšímu cestování.

Program části zapojených měst a obcí naleznete zde.

Reklama