Letos si již po sedmé připomínáme Evropský den památky obětí totalitních režimů. 23. srpna 1939 nacistické Německo a Sovětský svaz podepsaly smlouvu, která otevřela cestu ke 2. světové válce a jejím tragickým následkům – koncentrační tábory, gulagy, holokaust, krematoria a pracovní tábory a následně dlouhá léta studené války a pro mnoho společností středovýchodní Evropy – dalšího útlaku.

V den výročí podepsání paktu Ribbentrop-Molotov si připomínáme každého, kdo zahynul následkem komunistických a nacistických zločinů. Evropská síť Paměť a solidarita vybízí ke zvláštnímu uctění miliónů obětí sdílením, šířením a připínáním speciálního odznaku se smuteční stuhou a nápisem:“Pamatuj. 23. srpna”.

23srpen

Přáli bychom si, aby toto gesto vyjadřovalo památku o milionech obětí totalitních režimů, zejména o vězních z koncentračních táborů, vyhlazovacích táborů, sovětských gulagů a stalinovských vězení.

připomenutí

Letos se ke kampani připojilo až 27 institucí z 10 zemí. Každý, kdo by chtěl obdržet odznak si ho může objednat na internetových stránkách www.enrs.eu/august23. Na těchto stránkách lze rovněž nalézt doplňují informace o lidech, jejichž fotografie byly umístěny na grafických materiálech a stáhnout si elektronickou verzi odznaku. Organizátoři vybízejí k šíření informací o tomto symbolickém uctění památky a k zapojení se do dlouhodobé kampaně, která si klade za cíl zakotvit v povědomí Evropanů datum 23. srpna jako den symbolického uctění památky obětí totalitních režimů 20. století.

Evropský den památky obětí totalitních režimů byl vyhlášen Evropským parlamentem 23. září 2008. Jeho záměrem je uctít památku obětí hromadných deportací a vyhlazování a také zakořenit demokracii a posílit mír a stabilizaci v Evropě. Uctění tohoto dne bylo poprvé zorganizováno v roce 2011 ve Varšavě. Byla tehdy podepsána „Varšavská deklarace”, jejíž signatáři upozornili na nezbytnost udržovat v Evropě povědomí o zločinech, které spáchaly totalitní režimy. Vyzvali také Evropskou unii, aby zkoumala a shromažďovala dokumentaci, která s těmito zločiny souvisí. V následujících letech se výročí s účastí ministrů spravedlnosti ze států Evropské unie konaly v Maďarsku, Litvě, Lotyšku a Estonsku.

oběti

Reklama