Za všechno přitom může lidská lenost. Po vyšetřování se zjistilo, že zařízení nesplňovalo bezpečnostní normy. Dnes už je riziko ozáření zažehnáno a Černobyl je pro svou atraktivní postapokaliptickou náladu vyhledávanou turistickou destinací. I když se přesně neví, kolik obětí má katastrofa na svědomí (může jich být 40 ale i milión), dopad na budoucí vývoj lidstva měla havárie otřesný. Lidé ve velké míře dostávali rakovinu, leukémii, rodili se zdeformované děti a zmutovaná zvířata.


V zóně kolem elektrárny leží také takzvaný „Rudý les“ z borovic, který je zničený radioaktivním spádem. Název dostala oblast těsně po havárii, kdy stromy opravdu vyzařovaly rudou barvu, protože umíraly na následky ozáření. Dodnes je území jedno z nejvíce kontaminovaných na světě. Protože do těchto míst nemůže zavítat běžný člověk, objevují se zde i ohrožené druhy zvířat, kterým se tu paradoxně daří. Kdyby se však v lese objevil požár, mohl by opět do ovzduší rozšířit radioaktivní prvky, které by měly dopad na Evropu.


Po havárii byli obyvatelé Černobylu evakuováni a ministerstvo zdravotnictví se netajilo tím, že po dalších 70 let odhaduje zvýšení možnosti propuknutí rakoviny u zasažených obyvatel.  I přes tuto děsivou informaci se někteří lidé rozhodli po nějaké době vrátit. Nyní na území žije 600 lidí v důchodovém věku, kteří mají od státu zajištěný přísun nekontaminovaného jídla a vody. Kdyby si místní chtěli něco vypěstovat, je dost možné, že by byly plodiny stále zasažené radiací.  Do druhé části, které se říká  „mrtvá zóna“ mohou jen pracovníci, vědci a exkurze. Chtěly byste si do Černobylu udělat výlet?

Zdroj: Shutterstock

Netflix nedávno vypustil do světa trailer k seriálu Chernobyl, ze kterého mrazí v zádech ještě hodně dlouho po shlédnutí. Připravit se můžeme na příběh podle skutečné události, který bude rozdělený na pět dílů a premiéru by měl mít 7. května.

Čtěte také:

Reklama