Safari? Výstup na Kilimandžáro? Horká zřídla na studeném Islandu? Nic takového. Exotické atrakce kupodivu lákají jen málo Evropanů. Většina totiž raději zůstává doma „za pecí“. Alespoň v loňském roce to tak bylo. Proč?

 

Dovolená v tuzemsku je nejen levnější, ale i pohodlnější. „Dovolenkovníci“ si vystačí jen s autem, nehrozí jim, že se během pobytu v zahraničí s nikým nedomluví. Tato překvapivá zjištění vyplynula z loňské studie statistického úřadu Eurostat.

 

Největšími „lenochy“ jsou tradičně Řekové (90 %), Španělé a Francouzi, kterým jejich vlastní země nabízejí moře i hory. Ale krásám vlasti dává přednost ve svých volných dnech také víc než polovina Čechů. Češi jsou také – hned po Švédech – na druhém místě v chalupaření (39 % tráví dovolenou na chalupě).


Nejvíc o dovolené cestují Lucemburčané. Velkovévodství jich během prázdnin opouští dokonce 99 %. Naopak dovolenou doma volí přes 80 % Poláků.


Cestovní kanceláře si trendu „domácí dovolené“ všimly a nabízejí řadu speciálních služeb, zaměřených na letní i zimní domácí turistiku. Hitem jsou školy jezdectví, golfu nebo pronájmy chalup, ale i ozdravné a lázeňské pobyty.

Tipy:
Krátký relaxační a léčebný pobyt k načerpání nových sil nabízejí například Františkovy Lázně. Můžete si vybrat čtyřdenní (3 noci) nebo týdenní (6 nocí) pobyt v různých cenových relacích. Klient na základě vstupní prohlídky během kúry absolvuje pět (10) procedur. Může si vybrat typ masáže (např. lávovými kameny nebo aromatická masáž), jednu koupel (v přírodním zdroji nebo v perličce), jeden rašelinový zábal, případně aplikaci oxidu uhličitého, aplikaci magnetoterapie, elektroléčby a cvičení s fyzioterapeutem.

V Karlových Varech můžete absolvovat „minikúru“ s ubytováním a na 3–5 nocí. Na programu jsou tři procedury denně (1x vřídelní koupel, 1x částečná masáž, 1x perličková koupel).


V Lázních Teplice – specializovaných na léčbu osteoporózy – můžete během zkráceného osmidenního pobytu  podstoupit speciální balneorehabilitační program léčby osteoporózy cestou posílení svalového aparátu a zmírnění bolestí.


Na zotavovně Měřín lze prožít krátkodobý „wellness pobyt“. Během čtyř dnů (3 noci) podstoupíte denně – aquapark, finskou a parní saunu, whirlpool, můžete trénovat ve fitness, nechat se namasírovat podle vlastního výběru. U sedmidenních pobytů získáte navíc vstup do solné jeskyně a Kneippovu lázeň.


Krátkodobé pobyty připravují i Lázně Jeseník.


Mladé Evropany táhne individuální turistika, starší generace využívá služeb cestovních kanceláří. Nejvíc na odbyt jdou hlavně nabídky tzv. all-inclusive se širokou škálou výletů.

 

S nabídkami nízkonákladových leteckých společností je spojen další trend: Do ciziny se už tolik nelétá na „velkou“ – většinou letní – dovolenou, ale prostě na víkendový výlet do cenově výhodné destinace.

Dáváte přednost pobytu v tuzemsku, nebo si v žádném případě nenecháte ujít pobyt v zahraničí? Máte chalupu? Kolik času na ní trávíte? Zaujaly vás poznávací či oddechové víkendy například v Paříži, Londýně či Římě? Nelitovala byste peněz jen na tak krátký pobyt? Trávíte dovolenou raději s celou rodinou, nebo jen s partnerem, anebo úplně sama?

Reklama