V pátek 9. září Češi spolu s celou Evropou oslaví již druhý Evropský den recyklace baterií. Hlavním cílem této události je zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Tento den je tak pro všechny domácnosti příležitostí odnést použité baterie na jedno z více než 20 tisíc sběrných míst neziskové organizace Ecobat, která u nás zajišťuje jejich sběr a recyklaci.

baterie

baterieSeznam sběrných míst, stejně jako interaktivní vyhledávač, je k dispozici na adrese mapa.ecobat.cz. A co dělat s použitými bateriemi během roku? Aby se neválely v šuplíkách či ve skříních, kde se k nim mohou dostat třeba děti, stačí si pořídit krabičku Ecocheese. Do té se vejde až 92 tužkových baterií typu AA. Takto použité baterie skladuje již přes 120 tisíc domácností.

Evropský den recyklace baterií byl vyhlášen poprvé v roce 2015 evropskou asociací Eucobat, která reprezentuje 16 významných bateriekolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 14 evropských zemí. Jejím členem je i česká nezisková organizace ECOBAT, která vznik tohoto dne iniciovala. Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

baterie

ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2015 zpětně odebrala 1 243 tun baterií, což představuje 35 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 20 000 míst zpětného odběru.

Více informací na www.ecobat.cz

Reklama