61a787c9394decl.jpg
Foto: Profimedia

Bláznivá komedie režiséra Zdeňka Trošky, která měla premiéru v roce 1983, s nadsázkou zobrazila vztahy na typické české vesnici. Hoštice se díky tomu staly oblíbenou turistickou destinací a hlášky z filmu, jako třeba: „Blaženo, co se tady tak vystavuješ“, zlidověly.

Ondřej Gregor Brzobohatý se proto rozhodl, že by si tento kultovní filmový počin zasloužil i své muzikálové zpracování. Děj muzikálu se stejně jako ten filmový odehrává v jihočeské vsi Hoštice, do jejíhož JZD přichází na brigádu student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička. Ten chce v praxi vyzkoušet svůj experiment na téma dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí. Obyvatelé Hoštic se na nebohém studentovi ovšem navždy podepíší. Nebude tedy chybět rázná Škopková, drbna Kelišová a další postavy z filmu. Co se týče muzikálového obsazení, divákům se předvedou i původní herci. 

Jaroslava Kretschmerová, která původně hrála Evíka, se ujme role Kelišové a Pavel Kikinčuk přesedlal z role Šimona Pláničky na bodrého vesničana – tátu Škopka. Jestli vás napadá otázka, koho si tvůrci vybrali na postavu Škopkové, kterou původně ztvárnila Helena Růžičková, možná budete překvapení. Alternovat se budou herečky Adéla Gondíková a Iva Pazderková. Nenahraditelnost Heleny Růžičkové a specifický ráz jejího herectví se tvůrci rozhodli vyřešit obsazením zcela typově odlišných žen, které postavu Škopkové pojmou po svém.

Jako Šimon dorazí do jevištních Hoštic Martin Písařík, Blaženu si zahrají Ivana Korolová a Nikola Ďuricová. A třeba v roli předsedy diváci uvidí Václava Vydru. V Hudebním Divadle Karlín se muzikál teprve začně zkoušet a premiéra by měla být v červnu 2022. Pro toto datum se ředitel Egon Kulhánek rozhodl vzhledem ke covidové pandemii, která má tendenci se na podzim, což je hlavní divadelní sezóna, zhoršovat.

Zdroje: tisková konference, Ondřej Gregor Brzobohatý, ČSFD, Youtube