Stát se úspěšnou modelkou patří v posledních desetiletích mezi sny mnoha dívek, protože se domnívají, že se jim tak otevře cesta mezi celebrity. Na počátku dvacátého století to tak ale nebylo. Za první supermodelku a hvězdu své doby bývá považována Američanka Evelyn Nesbit.

5a71c694ce118obrazek.png5a71c68be4b6cobrazek.pngTehdy se objevovala téměř všude. V reklamě na zubní pastu, pleťové krémy, na pivních táccích, kalendářích či pohlednicích. A s růstem popularity fotografie se z ní stala veřejně známá tvář.

Podle fotografie by možná obstála i v konkurenci dnešních modelek

Narodila se na Vánoce v roce 1884 do rodiny právníka a odmalinka to prý byla nádherná holčička. Možná to byla později šířená legenda, ale prý ji sousedé chodili obdivovat už jako malé miminko. Kdoví, jak by se vyvíjel její další život, kdyby náhle ve čtyřiceti letech nezemřel její tatínek. S ním měla Evelyn velice blízký vztah. To jí bylo jedenáct a jejímu bratříčkovi Howardovi o dva roky méně. Rodina se náhle ocitla bez prostředků a navíc se spoustou dluhů. Pro maminku nebylo snadné dětem zajistit jakoukoli budoucnost. Sháněla práci, nejdříve ve Philadelphii a poté v New Yorku. Děti mezitím často posílala k příbuzným.

Ve Philadelphii chtěla maminka pracovat jako švadlena, ale podařilo se jí získat špatně placené místo prodavačky v obchodním domě Wanamaker. Tam pracoval i dvanáctiletý Howard až 12 hodin denně, zpočátku i Evelyn, ale brzy začala sedět modelem (nikdy ale prý ne nahá) umělcům za dolar za pět hodin. Dívky z dobrých rodin modelem neseděly, tak trochu se na to přece jen pohlíželo jako na krůček k prostituci.

Z Philadelphie se matka přesunula v roce 1900 do New Yorku, protože doufala, že tam najde lepší možnosti jak pro sebe, tak i pro Evelyn. A skutečně! Ta tu brzy začala s modelingem. Fotografický modeling byl teprve v plenkách, nicméně jak se její fotky objevily v časopisech, začal být o Evelyn mimořádný zájem a ona začala slušně vydělávat.

V New Yorku se seznámila s o více než třicet let starším renomovaným architektem Stanfordem Whitem. Byl to nesmírně schopný a výkonný muž, jeho kancelář dokázala pracovat i na 40 až 50 projektech současně. Uměl si ale užívat i života. White matce Evelyn slíbil, že bude jejím ochráncem. Ve skutečnosti se brzy stal jejím milencem, dokonce se jí snad i zmocnil násilím. Protože byl ženatý, začalo být Evelyn jasné, že by ji s ním nečekala žádná budoucnost. Další vztah prožila se svým vrstevníkem, pozdějším slavným hercem Johnem Barrymorem, který se ale v té době živil jako ilustrátor a karikaturista. John ji dokonce požádal o ruku, ale ona ho odmítla. Tehdy už Evelyn vystupovala jako sboristka v muzikálech.

Třetím mužem – tím nejosudovějším -  v životě mladé modelky se stal multimilionář Harry Kendall Thaw. Ten na ni tak naléhal, až se za něj v roce 1905 provdala. Žádná idylka to ale nebyla. Z manžela se vyklubal nervově labilní násilník a totální žárlivec. Postaral se o velký skandál. V roce 1906 během představení, které se konalo na střeše kabaretního divadla Madison Square Garden, přišel ke stolu architekta Whita, na nějž stále žárlil, vytáhl pistoli a před zraky své ženy a ostatních diváků ho třemi ranami zastřelil.

vězeníV následném, veřejností ostře sledovaném procese, nazývaném procesem století, se propíralo kde co. Vyšly najevo různé nechutnosti, nehezké detaily ze vztahů Evelyn Nesbit s oběma muži. White i Thaw se k ní údajně oba chovali násilnicky. Multimilionáře nakonec soud shledal nepříčetným a poslal ho do ústavu pro duševně choré zločince, kde pobyl osm let.
V roce 1910 Evelyn porodila syna Russella, který se v budoucnu proslavil jako letec. Tvrdila, že jeho otcem je její manžel Thaw a že byl počat během jedné její návštěvy v ústavu, což on vehementně odmítal. S Thawem se ale stejně brzy rozvedla. V roce 1916 se pak provdala za tanečníka Jacka Clifforda, ale ani toto manželství nevydrželo. Jack ji opustil už za dva roky, vadilo mu, že je „ten od Evelyn Nesbit“.

syn Russel

Nebylo to pro ni rozhodně lehké období. Dokonce se dvakrát pokusila o sebevraždu. Živila se jako estrádní umělkyně, hrála v několika němých filmech, v některých z nich účinkoval i její malý synek. Později se stáhla z veřejného života a pracovala jako učitelka na výtvarné škole v New Jersey, kde učila keramiku a sochařství. Zde také napsala dvě biografie, v nichž vzpomínala na své mladické lásky. Stanforda Whita přese všechno považovala za nejúžasnějšího muže svého života.

Zemřela v pečovatelském domě v Santa Monice v Kalifornii v krásném věku 82 let.

Její rušný život se stal inspirací pro filmaře i spisovatele. O životě Evelyn vznikl v roce 1955 značně zidealizovaný film Dívka v červeném sametu s Joan Collinsovou v hlavní roli. Při výrobě filmu sama Evelyn působila jako technický poradce. V roce 1981 se pak stala jednou z hlavních postav Formanova filmu Ragtime.

Foto: Wikipedia

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama