Další příspěvek je takříkajíc z první ruky, neboť manžel naší čtenářky Evči sám chvíli podomního prodejce dělal. Co prodával a z jakým úspěchem, to už se dozvíte v tomto humorném příběhu s tajuplným názvem Zlatá značka.

Milá redakce a čtenářky

Zavzpomínám na příhodu, kterou se bavíme celá rodina a dáváme ji k dobru i známým, a teď ji napíšu vám.
Můj manžel se jeden čas živil jako jeden z těch otravných, neodbytných podomních prodejců.Potom už jezdil také na různé předváděcí akce. Nemohl dlouho najít práci a nechal se zlákat jednou nejmenovanou firmou k prodeji hrnců, které byly samozřejmě „ z toho nejlepšího materiálu, uspořily práci, ušetřily energii, uvařilo se v nich všechno zdravé, snad i kdyby tam člověk hodil bůček, tak ven vyleze zdraví prospěšný bůček, a samozřejmě byly za tu nejvýhodnější cenu (ve skutečnosti několikanásobně předražené).
Manžel této práci natolik propadl, že sám tomu výrobku začal věřit. Doma máme několik takových hrnců, vařila jsem v nich jen jednou a stejně radši sáhnu po starých.
Ale teď k té příhodě.

Když měla moje maminka šedesátiny, manžel přišel s nápadem, že ji dáme sadu těchto hrnců. Měl je za „výhodnější cenu“. Byla to nějaká originální série a prý by ji měla jenom moje maminka. Originální byla jen v tom, že na boku všech čtyř hrnců v sadě byla vyrytá taková malá značka, nebudu říkat jaká, protože firma ještě existuje, i když manžel už v ní nedělá. Ta značka bývala normálně v barvě jako hrnce, ale ty hrnce pro maminku (asi na přání manžela) měli tu značku „zlatou“.
Manželův tehdejší šéf a zároveň jeho „kamarád“ nás tehdy ubezpečil, že to je extra dárek pro tchýni a nikde jinde takové hrnce už nejsou.

Maminka si rozbalila dárek, vůbec netušila, kolik ta paráda stojí, manželova přednáška o všem, co hrnce dokážou ji nějak moc nezaujala, prostě hrnce vzala a dala je do skříně.
Nikdy jsem ji neviděla v nich vařit.
Zato jsem jednou přišla ke své sestře Jarce a co nevidím. Hrnce se zlatou značkou. „Víš, mamka v nich moc nevařila, ale neříkej ji, že to víš.“
Neřekla jsem ji to.
Uběhl nějaký čas, a jela jsem na návštěvu ke svojí sestřenici Ivě.. Měla tehdy malou holčičku, zrovna ji kojila, tak mi říká: „Evi, obsluž se sama, kde máme kafé víš, tam dole je ještě smetana“.
Hledám kafé a co nenajdu: Hrnce se zlatou značkou.
„Víš, Evi, Jarča v nich prý moc nevaří, tak mi je přinesla, jestli je nechci, když se malá narodila. Neříkej ji, že to víš.“
Neřekla jsem ji to.
Asi po půl roce k nám přijela na návštěvu teta Majka , maminka sestřenice Ivy. Manžel ji hned nutil hrnce, ale ona povídá: „Já nepotřebuju, teď mě Ivuška nějaké dala, s takovou zlatou značkou, ale ani se v nich nedá vařit.“ Manžel se trochu zarazil, protože se zlatou značkou byla jen jedna serie pro moji maminku, ale pak se to nějak zamluvilo.

Já jsem hned pochopila, která bije, ale nic jsem neřekla.

Po roce jsme jeli k mamince zas popřát k narozeninám.Teda jezdíme tam samozřejmě častěji, ale toto se stalo o narozeninách.
Šla jsem pro něco do kuchyně a všimla jsem si, že má dole zas ty hrnce se zlatou značkou. Bylo mě to divné, protože vím, že by je měla mít teta Majka a tak jsem dělala blbou a zeptala jsem se maminky, jak se ji v těch hrncích vaří a jestli ví, že teta Majka je má taky. Maminka to nevydržela, vzala si mě stranou a řekla mi, že teta Majka ji přišla minulý týden popřát k narozeninám a donesla ji ty hrnce se zlatou značkou, co ji dal vloni Standa. Ale ona je přece dala mojí sestře, tak se na to tety zeptala, kde k nim přišla a ta kápla božsku, že je má od Ivy a Iva od sestry. Protože se v nich skoro vůbec nevařilo, byly pořád jako nové , i s krabicí.

Když si na to vzpomenu, ještě teď se směju.
Manžel ani netušil, kolik majitelů ty hrnce během jednoho roku vystřídalo a co nejdříve se jich chtěli zbavit :)

Takže jestli mám ráda podomní prodejce? Mám, ale jenom jednoho, toho bývalého, který dostal rozum. Prodejce hrnců už nedělá, dostal místo na poště a vždycky když vidí nějaké letáky nebo věci na dobírku, tak by to lidem nejradši řekl, ať se nenechají napálit.
A když někdo z takových „otrapů“ zazvoní u našich dveří nebo nás zastaví na chodníku, řekne jim: Jděte radši dělat něco pořádného!

P.S. Jo a ty hrnce se zlatou značkou maminka pořád má, schovala je zpátky do krabice, prý až bude mít někdo v rodině kulatiny, tak se můžou hodit :)

Vaše Evča

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________________

:) :) Evi, tak to je opravdu jak příběh z Bakalářů. A jestli se v těch hrncích opravdu udělá „zdraví prospěšný bůček“, tak já bych je brala :)
Moc děkuji, že jste napsala a pozdravujte manžela...
Saša

Téma dnešního dne: Podomní prodejci

  • Máte zkušenosti s podomními prodejci, pojišťovacími agenty, falešnými výběrčími na charitu ad.
  • Naletěly jste někdy?
  • Naletěl někdo z vašich známých a příbuzných?
  • Který typ těchto lidí vás štve nejvíc?
  • Chápete, že dělají svoji práci, nebo vám lezou na nervy?
  • Stáli tito lidé už i neodbytně u vašich dveří?
  • Jak je dokážete slušně vypoklonkovat?

Otázek se nabízí celá řada, obsah vašich příspěvků nechám už zcela ve vaší kompetenci.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna ze čtenářek obdrží pěkný dárek: oční kosmetiku od AVONu a make-up zn. Gabriella Salvete

darecek

Reklama