Energická Eva Turoňová zasvětila svůj život práci s lidmi jako trenérka skupinových lekcí. I po porodu se dál věnuje svým aktivitám. Učí maminky pracovat se svým tělem a užívat si mateřství po všech stránkách. Upozorňuje také na to, že v době internetu si ženy mohou při cvičení podle volně dostupných videí i ublížit.

Když Evu vidíte s malým prckem, je vám hned jasné, že takto vypadá šťastná žena. A všichni víme, že když je šťastná maminka, je šťastné a spokojené i dítko. Samozřejmě nejde podcenit ani úlohu tatínka. Dokonce bych řekla, že ta je v tomto jednoznačně klíčová - žena, a na mateřské zvlášť, potřebuje cítit podporu svého partnera. Vědět, že když se bude chtít realizovat někde mimo domácnost, nevyvstane z toho pro hlavu rodiny problém, ale naopak že se setká s pochopením a maximální pomocí.

Eva Turoňová

Evo, jsi více než deset let trenérkou individuálních a skupinových lekcí, se svým partnerem se věnuješ pohybovým programům ve Fit Factory Třinec a pokud vím, tak nikdy moc nezahálíš. Dokážeš popsat, jak tě změnilo narození tvé první dcery? Přestala jsi třeba některé věci řešit, nebo naopak začala víc přemýšlet o jiných, které tě do té doby ani nenapadly?
Změna, kterou přinesla naše dcera Lena, se víc než čehokoli jiného týká života v jeho nejzákladnějších aspektech - v bytí, prožívání a pravdivosti. Na svou roli mámy jsem se, ohlédnu-li se zpětně, začala připravovat dávno před tím, než naše dcera koukla poprvé na svět. A s mužem vidíme, že se nám to vrací v každém prožitém dni. Už to, jakým způsobem přišla na svět, naznačovalo mnohé. Byť to nebylo v plánu, porod proběhl doma jen za asistence mého muže a duly. A všechny nás to změnilo. Tím okamžikem jsme věděli, že za námi přišla malá moudrá učitelka.

  • Když to vztáhnu na fyzické tělo, ještě více se prohloubila víra v moudrost našeho těla. Je to nejgeniálnější „stroj“, jen je potřeba mu naslouchat a dát mu prostor. Začneme-li se svým tělem komunikovat, mnohokráte nám to vrátí.

V životě se mi děje vše, jak má, takže převratné změny se nekonaly. Už v těhotenství jsem opustila náš první společný projekt, byť jsem to místy nesla těžce. Ale jak se říká - člověk někdy musí opustit a udělat prostor, aby mohlo do života vstoupit nové - ještě lepší. Povahově jsem rychlá, neposedná s milionem nápadů, což s sebou nese i stinné stránky. Co je ale pro mě překvapení, že v roli mámy nechávám Leně poměrně dost prostoru. A roste z ní tak svobodné radostné dítko. Jsem za to vděčná a snažím se tuto uvolněnost předávat i jiným maminkám, protože ta přehnaná úzkostlivost bere vitalitu, energii a děti jsou pak častěji nemocné.

Eva Turoňová

Vše tedy logicky vyústilo v tvůj projekt cvičení maminek s dětmi. Čím se ten tvůj liší od těch standardních programů, které jsou nyní téměř všude nabízeny, protože být aktivní mamka je tak nějak IN? V čem tkví jeho unikátnost? Na jakých principech stavíš?
Základním principem je pozornost věnovaná mamince a respekt k potřebám dítěte. Můj MaMamove je projekt, kdy jde o „více než jen cvičení maminek s dětmi.“ Je to hodně o celkovém přístupu. Na hodinách se snažíme dávat prostor sobě i dítěti, uvolnit se. Panuje tam otevřená a přátelská atmosféra a pomalu se začíná budovat i komunita podobně smýšlejících žen, které i po cvičení rády zůstanou na kus řeči.

  • Mým záměrem je naučit maminky používat vědomě tělo, aby dobře fungovalo i při běžných činnostech. Aby v podstatě „cvičily“ při uklízení hraček, při opakovaném zvedání dítěte, prostě při jakékoli činnosti. Když je naučím mít dítě na těle jako výhodu = zátěž, nebudou muset spoléhat jen na hodinu pohybu týdně, ale budou tvarovat své tělo i při chůzi.

Unikátnost projektu spatřuji v tom, že na mých lekcích nekladu maminkám téměř žádná omezení. Dítě může spinkat, ležet, lozit, být v šátku, běhat, poznávat sousedy a i prostory a může být v jakémkoli věku. A i když jde o skupinovou lekci, tak každé mamince se věnuji individuálně.

V úvodu jsem zmínila tvého partnera, který se mi jeví jako skutečný parťák do pohody i nepohody. Předpokládám, že ti pomáhá i s tvým projektem? A s kým jej případně ještě tvoříš? A kde berete inspiraci?
Postavit se za své cvičení s vlastním konceptem chtělo odvahu! Můj muž je mi velkou oporou, inspirací a motivátorem. Díky jeho impulzu jsem odsunula všechny své obavy a strachy - že toho ještě dost nevím, zda jsem dost dobrá, zda to bude maminky bavit, zda to zvládnu skloubit s rolí mámy - a pustila jsem se do toho! Rozhodujícím momentem byl jeho „drive“, kdy přišel po sdílení mých nápadů a snů se zajímavým názvem a pak mi během půl dne udělal stránky a řekl, že do toho se mnou půjde jako „technická podpora“, že TEĎ je ten správný okamžik! Moc mu tímto děkuji a jsem šťastná, že s ním mohu tvořit. A co víc, že můžeme tvořit něco krásného a nadčasového jako rodina i s naší dcerou! Bylo to velké vykročení z mé komfortní zóny, ale díky Bohu za to. Teprve tam se totiž dějí zázraky. Užívám si tu cestu a moc se těším, co vše s sebou tyhle kroky přinesou.

Když jsme si předběžně povídaly o tomto rozhovoru, zmínila jsi, že se maminkám po porodu nikdo moc nevěnuje, že jejich těla jsou kolikrát v žalostném stavu, co se týká síly, a přitom je narození dítěte obdobím, kdy je stále co zvedat... A není to jen o fyzických silách, ale dobře víme, jak obrovský je to kolikrát zápřah na psychiku. Dokážeš jim pomoci i v tomto směru? A jakým způsobem?
Motto mého projektu je „více než jen cvičení s dětmi“, což samo o sobě napovídá, že kromě pohybu tento program skrývá i další aspekty, které pomohou ženě cítit se i po porodu zdravá, plná energie a fyzicky a psychicky v pohodě.

Eva Turoňová

Sama se hodně zabývám psychosomatikou, ženskými tématy, stravou, která nás vyživuje, a v neposlední řadě i tím, jak vést sebe a své dítě, abychom byli všichni spokojení a užívali si života. O to jediné totiž jde. Dávám do hodin velký kus sebe, a zda se některá maminka bude chtít inspirovat, pak tahle má cesta naplňuje svůj smysl.

Jak tedy vypadá tvoje standardní lekce? Co vše se tam maminky o sobě a svém těle naučí? A jaké máš plány do budoucna?
Jak už jsem řekla, maminkám a jejich dětem dávám svobodu. Jedinou podmínkou je, aby po nás zůstal sál v původním stavu (smích).

  • Základem je práce s dechem, což už samo o sobě vede maminky ke zklidnění, koncentraci na sebe - v rámci možností. Buď se pak zaměříme na jednotlivé svaly, o kterých mnohdy maminky ani nevěděly, že je mají, nebo celé svalové řetězce.

V čem vidím přínos mé metody, je fakt, že každý pohyb rozpitvám do nejmenších detailů a jedu v podstatě řadu průpravných cviků od nejjednodušších po složitější. Každá žena si pak najde tu svou polohu, ve které se cítí dobře a tam se svým tělem pracuje, naciťuje se na sebe. S každou lekcí zvládají maminky komplexnější a náročnější sestavy pohybů. Já osobně se dostávám až do euforických stavů, když vidím, jak se nahazují původně spící svaly a tělo začíná spolupracovat. Je to krásná práce a jsem moc vděčná, že mě to vede tímto směrem.

Plány do budoucna vycházejí z mé vize, která je postavena na touze naučit co nejvíce maminek cvičit správně. A to nejde bez osobního kontaktu. V době internetu a tisíce cvičebních videí je to náročné. Praxe ale ukazuje, že tímhle domácím cvičením bez předchozího vedení si mohou dost ublížit. A tak připravujeme osvětu...

To zní báječně. Máš ještě nějakou radu pro maminky, které se na tvé lekce nedostanou, a přesto by chtěly na sobě začít pracovat?
Doporučuji všem takovým maminkám na úvod do sebe investovat a konzultovat svůj záměr s kvalitním trenérem. Někdy stačí 2 hodiny, jindy měsíc, ale budou mít jistotu, že už je to napořád! Pokud se naučí se svým tělem spolupracovat, nepotřebují pak ani žádná drahá fitka a přístroje a mohou si zacvičit doma nebo si zajít s kámoškama na jakýkoli sport a tělo jim bude skvělým parťákem.

Děkujeme za rozhovor a přeje mnoho úspěchů a šťastných maminek.

Kontakt: www.mamamove.cz

Přečtěte si také:

Reklama