Některé obory ovládají ženy, jiné zase muži. A do některých ženy pomalu pronikají. Tak je to i v případě sommeliérství, kde zatím moc žen není.

Jednou z nich je Eva Svobodová, sommeliérka, která už třetím rokem pracuje v obchodním řetězci Tesco a má na starost všechno zdejší víno. V Tescu si můžete vybrat přibližně z 1 000 druhů vín.

evaJak jste se k vínu dostala? Měla jste ho vždycky ráda?
Měla, vínu se věnuju celý svůj profesní život. Můj bývalý partner víno dovážel a obchodoval s ním. Zjistila jsem, že mě to také baví a že mám na víno nos. Moje babička byla vyhlášená kuchařka a kořenářka, asi to ve mně je.

Pocházíte z Moravy?
Ano, ale ne z vinařské rodiny, v rodině jsem první, kdo se věnuje vínu.

Jaké víno Vám nejvíc chutná?
Nejradši mám Sauvignon Blanc, ale piju i červené víno. Jinak jsem patriot, mám ráda moravská vína. Hlavně ale záleží na příležitosti, jiné víno si dám, když si jen tak posedím s přáteli, jiné si dávám k jídlu. Vybírám ho podle toho, co jím, protože víno se snoubí s jídlem a ke každému jídlu se hodí jiné víno. Pokud spolu jídlo a víno nehrají, můžete chuť jednoho nebo druhého úplně „zabít“. A samozřejmě záleží také na počasí.

Na počasí? Počasí má vliv na pití vína?
Často ano. V zimě nemá tolik lidí chuť na vychlazené bílé víno, radši si dají červené. A naopak - když je teplo, pije se víc frešové bílé víno nebo růžové.

Když si dáte někde v restauraci víno, co Vás zaujme jako první?
Prvotní vjem je čich, nos je při ochutnávání vína hodně důležitý. Když degustuju, nejdřív se podívám, jestli je víno čiré, pak přivoním a teprve potom ochutnám.

A stává se Vám, že víno v restauraci vrátíte, když není dobré?
Občas se mi to stane. V restauraci ale můžete víno vrátit, jen když je špatné, ne když vám nechutná.

Je potřeba mít pro tuto práci nějakou speciální školu?
Nejdůležitější je, aby měl člověk správný čich a chuť. Já se pořád vzdělávám, dělám si různé sommeliérské a degustátorské kurzy a školení.

Při degustaci nezáleží na tom, co mi chutná

Když zmiňujete tu degustaci, jak takové akce probíhají?
Je to vždy hodně podobné. Dostaneme vzorky naslepo a hodnotíme je po jednom. Máme danou stobodovou stupnici, podle které se hodnotí vzhled (čirost, jiskra), barva, vůně, chuť a celkový vjem. Nejtěžší je oprostit se od toho, co mi chutná nebo nechutná, nesmím žádné víno shodit jen proto, že mi nechutná, musím ho brát komplexně, profesionálně. Je zajímavé, že se občas vyskytnou rozdíly v hodnocení, třeba když je někdo vážně nemocný, nebo u žen když se změní hladina hormonů, mění se trochu i chuť.

Je v sommeliérství hodně žen?
Moc ne, spíš převažují muži.

Myslíte, že muži mají lepší chuť?
Těžko soudit, je to velmi individuální. Myslím si, že ženy vůbec nenapadne věnovat se tomuto oboru.

A cítíte nějak, že by vás muži podceňovali?
To asi ne... Ale při degustacích se mi občas stává, že musím ukázat víc. Někteří dávají najevo takové to mužské: no jo, jak může blondýna rozumět vínu?

eva

Sommeliérka Eva Svobodová

A jak je to s lidmi? Připadá mi, že čím dál víc lidí oceňuje kvalitní vína, už jim víc rozumí.
To je pravda, co se týká vzdělávání o vínu, je tu pokrok. Lidé se víc zajímají, jaké pijí víno, vybírají si. A stejně tak se pořád zdokonalují vinaři.

Přesto se asi prodává ještě hodně krabicových vín?
Někteří lidé dávají přednost i vínům krabicovým. My máme v nabídce široký sortiment vín z celého vinařského světa, protože je naším cílem uspokojit poptávku každého zákazníka.

Ráda poradím s výběrem vína

Jaké víno tedy lidé u vás seženou?
Máme asi tisíc druhů vín, všechny druhy, i ledová nebo šumivá, tuzemská i zahraniční, z těch máme typické odrůdy oblastí, kde se pěstuje víno. A prodáváme samozřejmě také vlastní značky. Od května bude tuzemské víno v obchodě nově rozdělené podle vinařství, dříve bylo řazené podle odrůd. Zahraniční je dál řazené podle zemí. A nově budeme také prodávat sortiment tří malých moravských vinařství, exkluzivně pro nás.

Jsou něčím výjimečná naše tuzemská vína?
Naše vína mají odrůdovost. U vína je totiž zásadní, v jaké půdě roste.

Chodíte se v obchodě dívat k regálům s vínem?
Často navštěvuji obchod. V uličce, kde máme víno, se občas lidé zeptají, chtějí pomoci, protože vínu nerozumějí, a pak jsou rádi, když jim poradím. Se zákazníky se moc ráda bavím, je důležité znát jejich názor a vědět, co můžu ještě vylepšit.

Když mluvíte o víně, je vidět, že k němu máte opravdu blízký vztah, že vás to baví. Je to tak?
Víno mám i jako koníčka, velmi mě to baví, takže se mu věnuju i v osobním životě. A pořád se vzdělávám, protože tenhle obor se hodně vyvíjí, musím mít přehled. Víno mi chutná, ale ráda si dám i dobré české pivo plzeňského typu.

TIP REDAKCE:

Tesco nabízí široký výběr tuzemských i zahraničních vín. Na veletrhu Víno&Delikatesy představí vína pod vlastní značkou Tesco Finest a Tesco Standard. Vzorky jednotlivých vín budete moci ochutnat na veletrhu Víno&Delikatesy ve dnech 24. až 26. dubna v Praze na Výstavišti v Holešovicích.

Pokud vás něco zajímá, můžete se na veletrhu zeptat - sommeliérka Eva Svobodová vám ráda poradí.

Reklama