Také jste rádi sledovali „kraso“? Dnes už tolik netáhne, ale v dobách mého dětství bylo krasobruslení nesmírně populárním sportem, který dokázal přibít k televizním obrazovkám tisíce fanoušků. Pamatujete?

Minulý týden se konal evropský šampionát v krasobruslení po delší době u nás - v Ostravě. A na něj zavítala řada bývalých krasobruslařských hvězd, mezi nimi také Eva Graham Romanová. Skoro se nechce věřit, že právě minulý pátek tato vitální žena hovořící stále krásnou češtinou oslavila už 71 let!

Ke krasobruslení Evu i jejího o tři roky staršího bratra Pavla přivedl jejich tatínek. Vlastně si přál, aby byli sportovně všestranní. Moc se jim věnoval, a tak s nimi jezdil na kole, hrál tenis, plaval a v zimě bruslil a lyžoval. Nedovolil jim lenošit. Pro sport neměli čas na kamarády, vlastně si ani žádné nemohli najít. Sport vyplňoval všechen jejich volný čas, v tom byl tatínek důsledný.

Romanovi pocházeli z Olomouce, kde bydleli blízko zimního stadionu, a možná právě to rozhodlo. Pavel chtěl být zpočátku hokejistou, ale tatínek rozhodl, že se musí nejdřív naučit pořádně bruslit.

Romanovi

Když tatínka přeložili služebně do Prahy, rodina se samozřejmě přestěhovala s ním. To už se devítiletému Pavlovi krasobruslení líbilo a také se ukázalo, že má velký talent. Když mu pak v pražském oddílu navrhovali, že by mohl jezdit nejen sólově, ale také v páru a dokonce mu našli už i dětskou partnerku, opět zasáhl tatínek. Má přece sestru, tak proč by jezdil s někým cizím?! A navíc – i Eva přece musela sportovat. Ta sice začala bruslit v Olomouci ve čtyřech letech, ovšem později skromně říkala, že jí to nešlo tak dobře jako bratrovi. Nicméně byla pilná a cílevědomá, takže i u ní se začaly výsledky dostavovat.

Zpočátku je trénoval tatínek, který kvůli tomu studoval odbornou literaturu a pozoroval ostatní trenéry. Paní Romanová, která v Praze pracovala na Barrandově jako kostymérka, zase svým dětem šila kostýmy. Brzy ale panu Romanovi začalo být jasné, že je potřeba obrátit se na profesionála. Někdy v polovině padesátých let zavolal bývalé mistryni republiky a trenérce Míle Novákové, která žila v Liberci, a požádal ji, aby trénovala jeho děti. A ona nejen souhlasila, ale dokonce se kvůli nim přestěhovala s manželem do Prahy.

Tvrdé dřině se musely přizpůsobit nejen děti, ale i jejich rodiče. Vstávalo se už ve čtyři, první tramvaj na stadion jela o půl páté. A pak samozřejmě chodily děti normálně do školy, žádné úlevy v podobě „individuálů“ neexistovaly. Po škole se trénovalo znovu. Pan Roman byl velice obětavý, dokázal někdy zařídit i večerní tréninky mimo Prahu. A to neměli auto! Žádné dětství se tedy nekonalo.

Eva a Pavel začínali jako sportovní dvojice, ale potom se objevila nová kategorie, kde nebyly důležité skoky, ale ladné pohyby: tance na ledě. Jeden rok dokonce soutěžili v obou disciplínách. Pak ale rozhodlo lepší umístění v tancích na ledě. A udělali dobře. Začali vyhrávat nejen mistrovství republiky, ale stále zlepšovali svá umístění i na mezinárodních šampionátech. Poprvé soutěžili mezi dospělými, když bylo Evě 12 a Pavlovi 15 let.

A pak se v roce 1962 konalo slavné mistrovství světa v Praze. Cílem Romanových bylo umístění v první desítce, tatínek si přál 6. místo. Jenže dopadlo to úplně jinak! Velmi dobře zajeli už i povinné cviky, takže se začalo hovořit, že mají šanci získat medaili. Ale že to bude zlato? To byla skutečná bomba! A pak už se čekalo, že budou v dalších letech na všech dalších šampionátech jenom vyhrávat!

Bohužel v té době nebyly ještě tance na ledě olympijskou disciplínou, takže po získání dalších tří titulů mistrů světa ztráceli Romanovi tu správnou motivaci. Rozhodli se raději ukončit amatérskou kariéru na vrcholu své slávy a přestoupit do lední revui. Vybrali si Holiday on Ice, protože ta jednou za dva roky hostovala i v Praze. Rodiče totiž za nimi do Ameriky nemohli. Vlastně je komunisté s nimi nepouštěli, ani když jezdili závodit na šampionáty. Báli se, aby náhodou neemigrovali jako Ája Vrzáňová.

Smlouvu do revui museli Romanovi podepsat přes Pragokoncert a odvádět mu deset procent výdělku. A také museli zaplatit školy, které u nás vystudovali – Pavel strojní průmyslovku (pak začal studovat i ČVUT), Eva uměleckou průmyslovku.

V revui spolu působili do roku 1971. Původně plánovali, že si vydělají nějaké peníze a vrátí se domů. Jenže se v cizině oba zamilovali. Pavel skončil s bruslením nadobro, oženil se Švýcarkou Sonjou Grandovou a spolu se usadili v Tennessee, kde pracoval jako manažer sportovního komplexu. Osudnou se mu stala rychlá jízda a vášeň pro auta a motorky. Byl moc šikovný a dokázal spravit cokoli. Když se známému porouchalo auto, ochotně mu ho jel opravit. Na zpáteční cestě havaroval a byl na místě mrtvý. Bylo to 31. ledna 1972, právě před 45 lety.

Další život Evy Romanové byl víc než dobrodružný. Zamilovala se do anglického krasobruslaře - komika Jackieho Grahama působícího rovněž v Holiday on Ice a provdala se za něj. Protože milovala zvířata, nacvičili si speciální číslo se šimpanzem, který s nimi dva roky vystupoval. Když se po čase rozhodli uzavřít krasobruslařskou kariéru, dlouho přemýšleli, co budou v budoucnu dělat.

Odjeli do Anglie, kde si koupili na venkově farmu a plánovali si, že tam budou chovat arabské koně. Jenže brzy zjistili, že jim na to scházejí peníze. Moc peněz. A tak si v anglickém Devonu zřídili domov pro seniory. Tato práce je bavila, ale velice vyčerpávala, vyžadovala totiž plné nasazení 24 hodin. Po deseti letech se proto rozhodli pro změnu. Přestěhovali se do Texasu, kde si založili kachní a husí farmu. Ani to nebyla jejich konečná, i když tady vydrželi dalších osmnáct let!

Když farmu prodali, koupili si obytný autobus a zaslouženě si pět let užívali – cestovali po Spojených státech. Jenže Evina maminka zestárla, a tak jí chtěli být přece jen blíž. Koupili si statek v malé vesničce Lipnici u Rokycan a začali žít v Čechách. Jackie Graham věděl, že to bylo Evino velké přání. Vždyť od devatenácti let žila v cizině! Mělo to ale jeden háček. Evin manžel neuměl česky, a tak potřeboval stálou tlumočnici.

Po smrti maminky v roce 2005 se vrátili do Anglie. Dnes žije Eva Romanová sama v malé vesničce u moře nedaleko Manchestru. Rozhodně se nenudí. Bydlí v malém domečku s velkou zahradou a skleníkem, chová holuby. Milovaný manžel zemřel před rokem a půl a ona si na samotu velice těžko zvyká. Denně plave v moři, často jezdí na in-linech. Tatínek Roman by měl radost!

Foto: Wikipedie

 

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Ája Vrzáňová: Nevšední osudy krasobruslařské legendy
Hana Mašková: Smutný konec královny ledu
Byla Sidonie opravdu nádherná? Nevšední osud jedné baronky …

Uložit

Reklama